Komfortowa podróż pociągiem

Samochód, pociąg, a może samolot? Wybór środka transportu w celu odbycia jak najbardziej wygodnej podróży zależy od wielu czynników.


Najczęściej wybieranym środkiem lokomocji jest samochód. Natomiast chcąc wydajniej spędzić czas, który przeznaczamy na podróż, wsiadamy do pociągu pierwszej bądź drugiej klasy. Liczy się również zaspokojenie potrzeb najbardziej wymagających klientów, dla których najważniejszy jest relaks i komfort podróżowania.

Komfort najważniejszy

Jedną z korzyści płynących z wyboru pociągu zamiast auta jest możliwość pracy podczas podróży. Kolej dociera do niemal wszystkich zakątków świata. Można nią podróżować pod każdą szerokością geograficzną. Nowoczesne pociągi konkurują zarówno z samochodem, jak i z samolotem, nie tylko pod względem wygody, ale także bezpieczeństwa. Poza tym pociągi są ekologiczne – nie są tak uciążliwe dla środowiska jak inne środki transportu.

Spełnienie obecnych i przyszłych oczekiwań krajowych i zagranicznych podróżnych, unowocześnianie pociągów zapewni dobrą jakość i zadowolenie użytkowników.

Duży komfort znajdziemy, podróżując pociągami typu InterCity. Do wyboru mamy klasę pierwszą, w której to, w wagonach nazywanych lotniczymi, znajdziemy 54 miejsca, wagon dla niepalących, dwie toalety, z których możemy korzystać również podczas postoju. Stoliki i podnóżki są przy każdym z foteli, ustawionych w dwóch dogodnych pozycjach. Wagon jest klimatyzowany, dźwiękoszczelny przystosowany do komunikacji międzynarodowej.

W nowoczesnych wagonach przedziałowych, zaprojektowanych z przestronnymi przedziałami dla sześciu osób, jest taka sama liczba miejsc co w wagonach klasy pierwszej, są miejsca dla palących i niepalących, fotele ustawione w dwóch pozycjach, indywidualne oświetlenie i stoliki przy każdym z foteli oraz pojedynczy przy oknie.

Dostępny jest również wagon przedziałowy z dziewięcioma przedziałami czteroosobowymi klasy biznes. Wagony są komfortowe, w każdym z nich znajduje się rozkładany stół do pracy, fotele regulowane w przód i w bok oraz rolety.

W klasie drugiej mamy do wyboru wagon z miejscem dla 80 pasażerów oraz nowoczesny wagon z 11 przestronnymi sześcioosobowymi przedziałami. Fotele ustawiane w dwóch pozycjach, a w przedziałach stoliki przy każdym z foteli lub półki.

Każdy wagon klasy pierwszej i drugiej jest klimatyzowany, z możliwością regulacji temperatury, wyposażony w głośniki umożliwiające radiowy kontakt z pasażerami.

PKP Intercity posiada także wersję wagonu dostosowaną do przewozu osób niepełnosprawnych. W takim wagonie znajduje się przedział pasażerski umożliwiający podróż dwóch osób na wózkach oraz trzech osób towarzyszących. Jest szeroki korytarz umożliwiający swobodne poruszanie się na wózkach i dodatkowe poręcze na korytarzach i w toalecie.

W swojej ofercie przewoźnik ma do zaoferowania wagon dla podróżujących nocą „sleeperette”. Jest to komfortowy przedział pasażerski przystosowany do jazdy w pozycji półleżącej lub siedzącej. Możliwy jest również przewóz rowerów w przedziałach ośmioosobowych z dwuosobowymi kanapami. Wagony z kuszetkami w 10 przedziałach na 60 miejsc kursują na trasach międzynarodowych oraz krajowych.

Pociąg nie jest zły

Przerzucając na pociągi ciężar jazd, można w dużym stopniu zmniejszyć koszty podróży. Na pewno warto skorzystać z pociągów, wybierając się np. z Warszawy do Krakowa, Katowic czy Poznania. Koszty porównywalne, a nawet mniejsze, jeśli uwzględnić potężne ryzyko uszkodzenia pojazdu na polskich bezdrożach, czas i zmęczenie kierującego, no i stres spowodowany ciągłym wypatrywaniem puszek z fotoradarami czy mimowolnym udziałem w wyścigu z TIR-ami. Jednak mniejsze przebiegi aut, a co za tym idzie – niższe koszty ich użytkowania i wymierne oszczędności, to nie wszystko. Coraz większe znaczenie ma wspomniany wcześniej komfort podróży i bezpieczeństwo kierowcy.

Bywają jednak przypadki, gdy o wiele lepszym, tańszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z obecnie najmniej popularnego środka transportu w ramach podróży, jakim jest samolot. Rozwijający się rynek firm oferujących alternatywne środki transportu, między innymi linie lotnicze, będzie powodował, że użytkownicy samochodów coraz częściej przesiadać się będą do samolotów czy pociągów.

Sylwia Król
Biznes Trendy czerwiec/lipiec 2007

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...