Więzień ma prawo do zachowania godności

Przeludnione cele w więzieniach naruszają intymność i mogą naruszać godność człowieka.


Adam D. odbywał karę pozbawienia wolności w kilku zakładach karnych. W czasie przerwy w jej odbywaniu uległ wypadkowi i leczenie było kontynuowane w więzieniu, ale - jego zdaniem - nieprawidłowo. Zwracał też uwagę na niezgodne z prawem warunki panujące w więzieniach. Po zakończeniu kary pozwał skarb państwa - Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej we Wrocławiu - o 150 tys. zł jako zadośćuczynienie za utratę zdrowia i poniżające traktowanie. Powoływał się na art. 24 kodeksu cywilnego mówiący o naruszeniu dóbr osobistych w związku z art. 110 kodeksu karnego wykonawczego (warunki odbywania kary) i Europejską Konwencję Ochrony Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Pozwany wszystkiemu zaprzeczał.

Brak dokumentacji

Sąd I instancji oddalił powództwo. Na wniosek powoda zwrócił się do zakładów karnych o informację w sprawie warunków panujących w celach w tym czasie. Nie uzyskał ich, bo więzienia odpowiedziały, że nie są zobowiązane do prowadzenia takiej dokumentacji, ale wtedy wszędzie było przeludnienie. Z więzienia z Płocka przyszła odpowiedź, że w celach pięcioosobowych przebywało po sześć-siedem osób. Sąd uznał, że Adam D. nie udowodnił, by w czasie, kiedy odbywał karę w celach, było przeludnienie i zostały przekroczone normy 3 mkw. na osobę, jak nakazuje art. 110 k.k.w.

Przerzucenie ciężaru dowodu

Adam D. wniósł skargę kasacyjną, do której przyłączyła się Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Sąd Najwyższy uwzględnił ją w zakresie naruszenia dóbr osobistych, bo innych zarzutów nie było, uchylił wyrok sądu apelacyjnego i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania. W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Irena Gromska-Szuster podkreśliła, że w sprawach dotyczących art. 24 k.c. w związku z art. 3 Konwencji i art. 110 k.k.w. Europejski Trybunał Praw Człowieka jednoznacznie stwierdził, iż ciężar dowodu jest w nich odwrócony. Spoczywa na skarbie państwa, który ma udowodnić, że wszystko jest w porządku. Godność człowieka jest dobrem najwyższym, stojącym w konstytucji na pierwszym miejscu. Ponieważ sąd nie rozważył tego na tle art. 24 k.c., musi do sprawy wrócić.


Orzecznie SN 
Sygn. akt V CSK 431/06

Marta Pionkowska

marta.pionkowska@infor.pl

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...