Czy materiały budowlane będą droższe - raport z rynku

Sytuacja na rynku materiałów budowlanych w tym roku może przyprawić co wrażliwszych inwestorów o palpitację serca. Od wczesnej wiosny do lata ceny (zwłaszcza materiałów ściennych i konstrukcyjnych) nieprzerwanie rosły i osiągały poziomy często ponad dwukrotnie wyższe od cen z początku roku. Zdarzały się też dość często (zwłaszcza wiosną) problemy z zaopatrzeniem. Potem nastąpiło odreagowanie i podaż wzrosła a ceny ruszyły w dół.

Poniżej przedstawiamy aktualną analizę tego rynku oraz prognozy co do dalszych tendencji przygotowane specjalnie dla portalu infor.pl przez Grupę Polskie Składy Budowlane SA. Grupa PSB SA jest największą siecią hurtowni materiałów budowlanych w Polsce.


Materiały ścienne ceramiczne, betony komórkowe, ceramiczne i betonowe pokrycia dachowe

Sytuacja bieżąca
W ciągu dwóch ostatnich miesięcy ceny tych materiałów budowlanych ustabilizowały się.  W porównaniu do cen z początku czerwca 2007 r. ceny :
- materiałów ściennych ceramicznych - spadły o 30-40%,
- betonów komórkowych - spadły od 15% do nawet 30%,
- ceramicznych i betonowych pokryć dachowych - wzrosły od 5% do nawet 10%.

Poprawiła się dostępność ww. grup asortymentowych. Wszyscy producenci krajowi dysponują zapasami magazynowymi. Skrócił się czas oczekiwania na realizację zamówień, zdecydowana większość towarów jest dostępna na bieżąco. Problemy są jedynie z pokryciami dachowymi, ale tutaj również czas oczekiwania na dostawę jest krótszy niż jeszcze miesiąc temu. Hurtownie powoli rezygnują z dostaw importowych - są one realizowane jedynie w zachodnim i południowym pasie przygranicznym lub jako kontynuacja dostaw na wcześniej rozpoczęte inwestycje.

Prognozy na koniec bieżącego roku i początek przyszłego roku
Poziom cen powinien być już stabilny, możliwe są kosmetyczne korekty cen średnio o 3-4% w przypadku materiałów ściennych i stropowych. Jednocześnie nie powinno być problemów z dostępnością tych towarów.
Jeśli chodzi o materiały do krycia dachów nie powinno być zmian cenowych, terminy realizacji będą coraz bliższe standardom (do trzech tygodni).

Niektórzy producenci materiałów ściennych podjęli w roku 2007 inwestycje podnoszące ich zdolności produkcyjne, więc w przypadku nadejścia zimy i utrzymywania się przez długi okres temperatury uniemożliwiającej prace murarskie (poniżej 5 stopni Celsjusza), wzrosną więc koszty utrzymania magazynów - więc producenci będą skłonni chętniej negocjować obniżki cen w zamian za wykup depozytów z terminami odbiorów do końca marca 2008 r..
Na tych działaniach skorzystają jednak tylko hurtownie. Ewentualne obniżki cen przez producentów nie będą przerzucane automatycznie na klientów ostatecznych (inwestorów), a jedynie pokryją dodatkowe koszty ponoszone przez hurtownie (związane z magazynowaniem i obrotem środków pieniężnych).
 
Wełny skalne i szklane, styropian

Patrząc z perspektywy całego roku,  ceny materiałów budowlanych, w tym segmencie rynku miały tendencję wzrostową. Od początku roku producenci zmieniali ceny w wełnach 2-3 krotnie, w styropianach nawet 6 razy ! Tendencje wzrostu cen utrzymywały się do lipca br. W tym okresie wzrost spowodowany był, nie tylko sezonowością na te towary, ale również brakiem dostępności tychże na rynku polskim, który zaczął się w IV kwartale 2006 roku oraz dużym popytem na ww. materiały. 

Jednakże ostatnie miesiące pokazują, że sytuacja na rynku znacznie się unormowała. Ceny w wełnach utrzymują się na tym samym poziomie, a w styropianach spadają. Nie ma większego problemu z dostępnością materiałów. Zjawisko to, jest przyczyną pojawienia wielu produktów importowanych - w okresie recesji zaopatrzenia materiałowego -  z Anglii, Austrii a nawet Chin. To spowodowało, że klient indywidualny otrzymał materiał "od ręki", tańsze od materiałów produkowanych w Polsce, co "kusi" klienta, który nie zawsze stawia na jakość towaru, lecz na cenę.

Obecnie producenci posiadają w swoich magazynach duże zapasy, które pozwolą swobodnie z pełną ofertą wejść w 2008 rok. Większość z nich "posiłkuje" się materiałami, które produkowane są w macierzystych firmach za granicą. W najbliższym czasie (1 do 2 lat) zostanie oddanych do użytku kilka linii produkcyjnych np. wełen czy styropianów.

Stolarka okienna i drzwiowa, ogrodzenia, podłogi, kostka brukowa 
Wiosną 2007 r. zmieniały się kilka razy ceny wyrobów firmy BETAFENCE (siatki, ogrodzenia) – od lutego do kwietnia,  wzrost średnio o 5%. Ceny te rosły z powodu wzrostu cen stali. Teraz ceny się ustabilizowały, a nawet od lipca zaczęły się pojawiać promocje cenowe na wybrane produkty. Wiosną br. rosły również kilkakrotnie ceny kostki brukowej, z powodu wzrostu cen cementu, jego braku na rynku oraz dużego zainteresowania kostką (często cała produkcja była sprzedawana z miesięcznym wyprzedzeniem) - teraz obserwujemy stabilizację, a nawet poprzez promocje ceny niektórych produktów są niższe.

Stolarka okienna - na początku roku (luty, marzec) wzrosły ceny u prawie wszystkich Producentów o ok. 5-10%, w październiku ceny o ok. 10% podwyższyły tylko: Stolarka Wołomin i Sokółka. Obecnie z powodu dużej ilości zamówień (zaczął się okres zamykania stanów surowych budynków) na stolarkę wydłużyły się znacznie terminy terminy realizacji. Wzrosło zainteresowanie klientów oknami drewnianymi, klienci zaczęli zwracać coraz częściej uwagę na dobrą jakość nie tylko na cenę.

Barlinek - podłogi - wzrost cen w styczniu, czerwcu i wrześniu - średnio o 5% - przede wszystkim z powodu bardzo dużego zainteresowania klientów oraz wzrostu cen surowców.

Classen - w pierwszym półroczu były podwyżki, teraz ceny niektórych wyrobów trochę się obniżyły.

W przypadku podłóg też można zauważyć wzrost zainteresowanie klientów wyrobami droższymi, zaczęli oni zwracać coraz częściej uwagę na dobrą jakość, trwałość nie tylko na cenę.
 
Do końca roku ceny większości produktów nie powinny się już raczej zmieniać, a nawet mogą być niższe. Producenci nie chcą obniżać cen, wolą zaproponować promocje na wybrane produkty, ponieważ w przypadku nagłego zwiększonego zainteresowania, chcąc lepiej zarobić, mogą zakończyć promocję, a nie muszą od razu podnosić cen.

Klienci zaczęli bardziej rozsądnie podchodzić do zakupów materiałów budowlanych, ponieważ wiosenne szaleństwa cen oraz braki niektórych wyrobów na rynku, powodowały ciągłe, często bezzasadne podwyżki tych cen. Klienci często kupowali na zapas, a Producenci korzystali z okazji i podnosili ceny, aby więcej zarobić.

Cement, farby, chemia budowlana, tynki W tych grupach materiałów budowlanych, w naszej strefie klimatycznej,  zawsze istnieje sezonowość i z reguły I i IV kwartał jest okresem bardziej spokojnym (oczywiście wyłączamy ubiegłą, nietypową zimę), który pozwala na odbudowanie stanów magazynowych, renowacje linii technologicznych, szkolenia techniczne dla sprzedawców i handlowców. 

Ceny cementu w bieżącym roku można określić jako „szalejące” z tendencją wzrostową. Niektóre cementownie wprowadziły sukcesywne podwyżki sięgające do 13-15%, na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, a następnie uspokojenie (wrzesień) rynku i zdecydowanie mniejsze zakupy wpłynęły na obniżkę cen nawet o 5%. Podczas olbrzymich braków cementów często był on importowany z krajów ościennych, w zdecydowanie wyższych cenach - różnica sięgała nawet ok. 30%.

Niestety, obecnie, nie wszystkie cementownie reagują na zmiany jakie dokonują się na dynamicznym rynku materiałów budowlanych, ponieważ np. posiadają asortyment, którego nie ma żadna inna cementownia i dlatego nadal nie mają kłopotów ze zbytem i w delikatny sposób odbudowują stany magazynowe gwarantujące bieżące odbiory i brak kolejek.

W IV kwartale tego roku nastąpi pewne uspokojenie a zakupy powinny być w porównaniu do analogicznego okresu roku 2006 większe o ok. 7-10%. Wyciszony okres sprzedaży gwarantuje odpowiedni czas na remonty pieców i niemal całych linii produkcyjnych, by przyszły sezon nie zaskakiwał różnego typu awariami. Powyższa sytuacja dotyczy wyłącznie cementów workowanych, których nabywcą jest klient indywidualny.   

Materiały wykończeniowe typu: tynki, chemia, farby – aktualnie nie ma w tym segmencie rynku szalonych wzrostów, których symptomy mieliśmy w II kwartale br. Sytuacja jest spokojna i wszyscy kupujący otrzymują oczekiwany produkt. IV kwartał br. i I kwartał roku 2008 będzie okresem wzmożonych promocji dostawców tych materiałów, gdyż nasycenie rynku producentami jest dość duże. 

Powyższych informacji udzielił nam 9 października 2007 r. p. Sławomir Ziółek - Zastępca Dyrektora Handlowego Grupy Polskie Składy Budowlane SA

Oprac. Paweł Huczko
Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...