Jak oryginalnie spędzić urlop

Katarzyna Wartee
rozwiń więcej
Urlop nie musi być wyjazdem do cieplejszych stref kuli ziemskiej. Nie musi wiązać się z wygodnym hotelem i obsługą na kiwnięcie palcem. Może być zupełnie inny niż dotąd.

Kilkudniową przerwę w pracy można tak zorganizować, żeby zadziwić siebie, znajomych, a przy okazji nasycić zmysły i rozbudzić chęć poznawania.

Koleją w świat

Stalowe kolosy, obojętnie - zabytkowe czy nowoczesne, olbrzymie czy małe, w większości ludzi budzą emocje. Dlaczego nie wypocząć w pociągu? Można podróżować najsłynniejszymi kolejami świata lub małymi lokalnymi i regionalnymi liniami w ciekawe miejsca i przeżyć wiele nieoczekiwanych przygód, spotkać fascynujących ludzi, poznać historię, tradycje i obyczaje wielu narodów.

Na świecie jest kilka najbardziej znanych, największych i fascynujących linii kolejowych: transsyberyjska, indyjska, Orient Express, afrykańska, transandyjska, amerykańska i australijska. Przejazd każdą zapewnia niesamowite wrażenia i materiał do opowiadań na długie wieczory.

Szlak transsyberyjski ma trzy trasy. Główna wiedzie z Moskwy do Władywostoku. To 9332 kilometry tajgi, stepów i gór. Dwa pozostałe połączenia prowadzą przez Mongolię do Pekinu oraz przez Mandżurię do chińskiej stolicy i Władywostoku.

Równie ciekawa będzie wyprawa koleją indyjską. To zminiaturyzowana kolejka wąskotorowa ciągnięta przez zabytkowy, mały, niebieski wagonik. Za jej oknami czekają na podróżnych magiczne widoki - subtropikalne lasy, góry, wiadukty z kamiennymi łukami i ciągnące się w nieskończoność herbaciane pola. Dodajmy, że pociąg rusza z wysokości 100 m n.p.m., a kończy bieg na 2200 m n.p.m.

O wiele wyżej można wjechać Transandyjską Koleją Centralną, ponieważ jest to najwyżej położona linia kolejowa świata. Jej budowniczym był polski inżynier Ernest Malinowski. Linia wiedzie na wysokości prawie 5000 m n.p.m., a tutejsze widoki oszałamiają każdego podróżnego i dostarczają sporej dawki adrenaliny.

O trasach kolejowych można by opowiadać godzinami, tak jak godzinami, dniami i tygodniami się nimi podróżuje.

Sponiewierać się

Kiedy inni leniuchują na ciepłych plażach całego świata, my możemy wybrać się na wysokogórską wyprawę. Tyle tylko, że na żadną wielką górę nie można wejść z marszu. Wymaga to trochę treningu przed wyjazdem, tzn. biegania, jazdy rowerem czy pływania.

Tym, którzy chodzili już trochę po górach, polecamy trekking w afrykańskim Atlasie Wysokim zakończony zdobyciem czterotysięcznika Jebel Toubkal. A potem na przykład Elbrusu na Kaukazie - 5642 m. Noce w namiotach zawieszonych nad przepaściami i ledwo trzymających się lodowca, jedzenie w proszku, wielogodzinne marsze w górę i nocne zdobywanie szczytu - to niezapomniane wrażenia. A najważniejsze jest to, że jak się już wejdzie na Elbrus, jest się pewnym, że w promieniu 2300 km nikt na pewno nie wejdzie wyżej!

Wakacje z bębnem

Gdy ktoś wróci po zdobyciu Toubkal, może będzie zauroczony zniewalającym brzmieniem afrykańskich bębnów. Mówi się, że bębny są doskonałym sposobem na poznawanie ludzi, ponieważ bębniarze są wyjątkowo otwartym „narodem”. W Polsce jest wiele miejsc, szczególnie w gospodarstwach agroturystycznych, gdzie można się nauczyć odnajdywać i wystukiwać najbardziej pierwotny rytm, np. w Kozłówce (lubelskie), w Górach Kaczawskich.

Artystą być

Dla ludzi ceniących spokój mamy jeszcze jedną propozycję - wyjazd połączony z nauką batiku. Co to takiego? To technika malowania obrazów za pomocą wosku. Co najważniejsze, nie potrzeba do tego specjalnych zdolności. Aby nauczyć się batiku, można pojechać w Bieszczady albo do Nadarzyna koło Warszawy. Ośrodki wypoczynkowe proponują przy okazji naukę innych rzeczy, np. wytwarzania ceramiki, tkactwa czy rzeźby w kamieniu.

Jak Ikar

Tym, którzy marzyli o lataniu, proponujemy kitesurfing, czyli zabawę równocześnie na wodzie i w powietrzu. Wystarczy mała deska i latawiec. Raz ślizgamy się po wodzie, by za chwilę unieść się w powietrze. Nie ma też obaw, że gdy coś nie wyjdzie tam w górze, człowiek spadnie jak kłoda do wody, ponieważ latawiec działa jak spadochron. A do tego łatwo się nauczyć kitesurfingu, jest bezpieczny i daje niesłychane doznania oraz duże poczucie wolności.

 

Katarzyna Wartee

 
Infor.pl
ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

pokaż więcej
Proszę czekać...