Firmy mają kłopoty z wypłatą pensji

Bartosz Marczuk
rozwiń więcej
inforCMS
W wyniku pogorszenia koniunktury i kryzysu finansowego już co trzeci Polak obawia się, że może stracić pracę. Coraz mniej osób deklaruje, że jeśli zostaną zwolniene łatwo im będzie znaleźć nowe zatrudnienie.

Pogorszenie koniunktury powoduje, że coraz więcej osób obawia się o swój etat. Polacy są też coraz mniej pewni o swoją pozycję na rynku pracy. Wyniki trzeciej edycji badania realizowanego przez PBS DGA na zlecenie GP i CMS Cameron McKenna pokazują, że na rynku pracy zachodzi zmiana układu sił. Po latach rosnącej pozycji pracowników warunki coraz częściej będą dyktować pracodawcy. Znajduje to odzwierciedlenie nie tylko w opiniach, ale także w doświadczeniach Polaków. Pierwszym tego skutkiem będzie wyhamowanie dynamiki wzrostu płac.

Widmo bezrobocia

W ubiegłym roku 26 proc. pracowników najemnych obawiało się bardzo lub trochę utraty pracy. Z tego poważnie o swój etat był niespokojny co dwudziesty zatrudniony.

Obecnie liczba osób obawiających się, że straci pracę, wzrosła aż do 32 proc. Co więcej, bardzo o swój etat obawia się aż 8 proc. zatrudnionych. Z drugiej strony z 46 proc. do 41 proc. zmalała liczba osób, które w ogóle nie obawiają się utraty pracy. To dowód na to, że pracownicy odczuwają i obserwują, że firmy mogą, ze względu na pogorszenie koniunktury, zacząć zwalniać pracowników.

O pogorszeniu nastrojów wśród pracobiorców świadczy też to, że z 50 proc. w 2007 roku do 43 proc. w tym roku zmalała liczba osób, które deklarują, że znalezienie nowego miejsca zatrudnienia byłoby dla nich bardzo łatwe lub dość łatwe.

Niepokój o etat może też być powodowany tym, że coraz mniej osób otrzymuje oferty zatrudnienia. W tym roku do 23 proc. (z 30 proc. rok wcześniej) zmalała liczba osób, które wskazują, że otrzymały w ciągu ostatniego roku przynajmniej jedną ofertę pracy.

Pracownicy coraz częściej skarżą się także na to, że pracodawcy łamią ich podstawowe prawa. To także efekt pogorszenia ich pozycji na rynku pracy. Odzwierciedla też jednak kłopoty firm z zachowaniem płynności finansowej. W efekcie już co czwarty pracownik (16 proc. rok wcześniej) skarży się, że jego firma nieterminowo wypłaca wynagrodzenie. Z kolei co trzeci badany przyznaje, że firma odmawia mu przyznania urlopu. Rok wcześniej takich osób było 28 proc.

Polacy, dostrzegając pogarszającą się sytuację na rynku pracy, coraz częściej deklarują jednak, że są z wykonywanej pracy zadowoleni. Wskazuje tak trzech na czterech respondentów.

Cudzoziemcy niemile widziani

W porównaniu z ubiegłym rokiem Polacy czują się też coraz bardziej zagrożeni na rynku pracy przez cudzoziemców. Już 60 proc. osób uważa, że obcokrajowcy mogą stanowić poważną konkurencję dla Polaków w dostępie do pracy. Przed rokiem takich osób było 54 proc. Coraz więcej jest osób, które uważają, że cudzoziemcy w ogóle nie powinni mieć prawa do pracy w Polsce. Obecnie uważa tak niemal co piąty badany. Rok wcześniej takich osób było 14 proc.

W tym kontekście ciekawa jest też deklaracja samych Polaków dotycząca planów wyjazdów do pracy za granicę. Osób, które deklarują taką chęć, jest obecnie zaledwie 6 proc. W poprzednich dwóch latach ich liczba wahała się od 8 do 9 proc. Może być to efektem szybkiej dynamiki wzrostu płac w Polsce, umacniającej się złotówki, jak i spodziewanego pogorszenia koniunktury w krajach UE.

Spierają się o pensje

Wciąż główną przyczyną konfliktów w pracy pozostaje wysokość wynagrodzenia. O ile jednak w poprzednich latach ten czynnik przybierał na sile, bo pracownicy spodziewali się, że będą zarabiać więcej, o tyle w tym roku pozostał na ubiegłorocznym poziomie.

Zdecydowanie wzrosła za to - o 100 proc. - liczba osób deklarujących, że źródłem konfliktu z pracodawcą jest termin wypłaty ich wynagrodzenia. Co ciekawe, maleje liczba sporów dotycząca czasu pracy. Także to może świadczyć o pogarszającej się sytuacji na rynku pracy. Do tej pory pracownicy musieli, chcąc wykonywać zadania zlecone przez pracodawcę, pracować dłużej i rodziło to spory dotyczące na przykład wynagrodzenia za nadgodziny. Obecnie takich sporów jest mniej, bo mniej jest pracy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Do 23 proc., z 30 proc. rok wcześniej, zmalała liczba osób, które w ciągu ostatniego roku otrzymały ofertę pracy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

43 proc. Polaków deklaruje, że łatwo lub bardzo łatwo byłoby im znaleźć nową pracę. Rok temu taką deklarację składało aż 50 proc. badanych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że nie ma zamiaru wyjeżdżać z Polski za granicę. Obecnie mówi o tym 90 proc. badanych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rosnące obawy o stratę pracy powodują, że pracownicy są bardziej zadowoleni z wykonywanej pracy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

O obawach Polaków o pracę świadczy rosnąca liczba osób, które są zdania, że obcokrajowcy spoza UE zatrudnieni w Polsce stanowią dla nich konkurencję. Rok temu sądziło tak 54 proc. osób, w tym już 60 proc.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Firmy coraz rzadziej przy podejmowaniu decyzji sugerują się tym, co mają na ten temat do powiedzenia pracownicy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

O pogorszeniu sytuacji na rynku pracy świadczy też to, że przybywa sytuacji, w których pracodawcy łamią prawa pracowników. Więcej osób skarży się, że firma spóźnia się z wypłacaniem na czas wynagrodzeń czy odmawia przyznania urlopu wypoczynkowego.

JAK REALIZOWANO BADANIE

Badanie zostało zrealizowane przez PBS DGA na zlecenie GP i CMS Cameron McKenna w dniach 7-9 listopada 2008 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej 1023-osobowej próbie Polaków, którzy ukończyli 18 lat. Było przeprowadzone w technice CAPI (Computer Assisted Personal Interview), tj. bezpośredniego wywiadu kwestionariuszowego wspomaganego komputerowo, w ramach badania Omnibus, realizowanego co dwa tygodnie przez PBS DGA . Przy zrealizowanej liczbie wywiadów błąd oszacowania wynosi 3 proc., co oznacza, że wyniki uzyskane w wylosowanej próbie respondentów nie różnią się o więcej niż 3 proc. od danych dla całej badanej populacji. Dla podpróby pracowników najemnych (n=409) błąd oszacowania wyniósł 5 proc. Zakłada się przy tym 95 proc. poziom ufności. Badanie jest kontynuacją projektu zapoczątkowanego w 2006 r.

BARTOSZ MARCZUK

bartosz.marczuk@infor.pl

OPINIE

Wirginia Aksztejn, kierownik projektów PBS DGA

WIRGINIA AKSZTEJN

kierownik projektów PBS DGA

Zmiany w koniunkturze i związane z nimi przemiany na rynku pracy szybko znajdują odzwierciedlenie w postawach i opiniach Polaków na temat pracy. W 2007 r. dobra sytuacja ekonomiczna znacząco wzmocniła pozycję pracowników. Wydaje się natomiast, że obecne spowolnienie gospodarcze zachwiało nieco optymizmem Polaków. W porównaniu z 2007 r. spadł odsetek pracowników najemnych uważających, że łatwo byłoby im znaleźć nową pracę w przypadku utraty obecnej (z 50 do 43 proc.). Badani odczuli również spadek popytu na pracę. Podczas gdy przed rokiem 30 proc. pracowników najemnych twierdziło, że w ciągu roku otrzymało co najmniej jedną ofertę zatrudnienia, to obecnie deklarację taką złożyło już tylko 23 proc. Choć podobnie jak przed rokiem młodsi pracownicy (25-39 lat) częściej niż starsi (40-59 lat) czuli się pewniej, to skutki kryzysu gospodarczego zdają się silniej wpływać na opinie, a także doświadczenia młodszych respondentów. Wśród młodszych osób odsetek przekonanych o łatwości znalezienia nowej pracy spadł o 13 pkt proc., a wśród starszych - praktycznie pozostał bez zmian. Analogiczna sytuacja wystąpiła w przypadku otrzymywania ofert pracy, w którym to większy spadek odsetka badanych, do których kierowano propozycje zatrudnienia, wystąpił wśród młodszych zatrudnionych.

Tomasz Sancewicz, aplikant radcowski CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta

TOMASZ SANCEWICZ

aplikant radcowski CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta

Elementem, który nadal daje pracownikom największe zadowolenie z pracy, jest wysokość zarobków. To zrozumiałe, skoro praca ma dostarczać pracownikom podstawowych środków utrzymania. Nie dziwi zatem, że spory na tle wysokości zarobków stanowią najczęstsze przyczyny konfliktów w miejscu pracy.

Obserwując problemy pracodawców da się zauważyć zmianę kulturową, polegającą na tym, że pracownicy coraz częściej decydują się na dobrowolne ujawnianie współpracownikom wysokości swoich zarobków. Mimo to wzrasta odsetek osób twierdzących, że w ich zakładzie pracy nie występuje nierówne traktowanie.

Powyższe sprzeczne tendencje mogą w mojej ocenie świadczyć o tym, że z jednej strony świadomość prawna pracowników zasad równego traktowania nie jest na tyle wysoka, żeby stanowiła w chwili obecnej realne zagrożenie dla pracodawców, z drugiej strony oczekiwania płacowe pracowników są nadal wysokie i w przyszłości mogą one skutkować wzrostem liczby pozwów opartych na zarzucie dyskryminacji w zatrudnieniu.

Katarzyna Dulewicz, partner CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta

KATARZYNA DULEWICZ

partner CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta

Czy Polacy boją się utraty pracy? Wyniki sondażu pokazały, że wciąż jest dość wysokie poczucie pewności zatrudnienia, choć widać, że z roku na rok ono słabnie. Przez 2 ostatnie lata mieliśmy do czynienia z rynkiem pracownika, niektóre branże cierpiały z powodu braku dobrych kandydatów na rynku pracy oraz wygórowanych wymagań płacowych specjalistów. Wskutek tego, co dzieje się w gospodarce światowej, należy się spodziewać, że ponownie następuje czas, gdzie rynek staje się rynkiem pracodawcy.

Taki stan rzeczy spowoduje zahamowanie obserwowanej ostatnio fali corocznych podwyżek oraz zwolnienia szczególnie w tych branżach, które są najmniej odporne na spowolnienie gospodarcze (motoryzacja, budownictwo). Pracodawcy powinni jednak dobrze rozważyć, czy w trudnych czasach warto dokonywać masowych zwolnień. Rozwiązaniem pośrednim mającym często podobny skutek jest powszechne obniżenie wynagrodzeń w spółce. Takie rozwiązanie zapewni, że w chwili, gdy gospodarka znowu przyspieszy, pracodawca będzie miał wciąż doświadczonych i wartościowych pracowników. Późniejsze odkupienie kadry, szczególnie wyższego szczebla, jest zwykle o wiele droższe.

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...