Prezent od firmy zawsze mile widziany

Małgorzata Szafarz
rozwiń więcej
inforCMS
Prezenty lubimy wszyscy, dlatego odpowiednio dobrany podarunek potrafi wzmocnić wizerunek firmy w oczach klienta, a miły drobiazg podarowany pracownikowi wzmacnia jego poczucie wartości i poprawia nastrój.

Prezentów można, oczywiście, nie dawać ani klientom, ani pracownikom. W praktyce robi tak jednak niewiele firm. Mogąc bowiem wykorzystać pozytywną moc prezentu, trudno nie zdecydować się na taką możliwość. Prezent, nawet jeśli nie jest drogi, posiada wartość nie do przecenienia. Pokazuje bowiem, że osoba obdarowana jest dla przedsiębiorstwa cenna i wyjątkowa. Dlatego właśnie firmowe prezenty nigdy nie wyjdą z mody, a okazje do ich dawania nigdy się nie skończą. Nie ma się czemu dziwić - najlepsi klienci powinni być w jakiś sposób nagrodzeni, podobnie zresztą jak najlepsi pracownicy. Co, jak, gdzie, kiedy i w jakiej cenie pozostaje już inwencją zarządu i działu PR danej firmy.

Każda okazja jest dobra

Okazji do wręczania firmowych prezentów jest bardzo wiele. Oto niektóre z nich:

• święta,

• jubileusze firmy, zwłaszcza okrągłe (10, 15, 20 lat istnienia),

• rocznice nawiązania owocnej współpracy,

• osiągnięcie określonej liczby klientów,

• osiągnięcie określonego poziomu sprzedaży,

• pomyślne zakończenie ważnego projektu,

• szybki rozwój firmy,

• otwarcie nowego oddziału/przedstawicielstwa,

• wypuszczenie na rynek nowego produktu,

• otrzymanie prestiżowej nagrody,

• pomyślne wdrożenie systemu jakości, zintegrowanego systemu zarządzania produkcją, systemu do zarządzania relacjami z klientem,

• przeprowadzka do nowej, luksusowej siedziby.

Język gestów

Nierzadko o wiele ważniejszy od samego prezentu jest sposób jego wręczenia. Liczy się to, kim jest osoba, która prezent daje, ton jej głosu, gesty, wypowiedziane przy tej okazji słowa. Gdy najlepszemu kontrahentowi podarunek wręcza sam prezes firmy, wówczas zachowana jest wysoka ranga tego wydarzenia. Tymczasem ten sam prezent wysłany pocztą, z pewnością zostałby odebrany bardziej obojętnie.

Podobnie jest w przypadku pracowników. Jeżeli na firmowej wigilii prezenty wręcza sam szef, jednocześnie składając życzenia i personalnie odnosząc się do każdego pracownika, to cały zespół i każdy pracownik z osobna czuje się odpowiednio doceniony. Gdyby natomiast te same prezenty kazano odebrać pracownikom w sekretariacie lub na portierni, polecając im jednocześnie podpisać się na imiennej liście, wówczas efekt byłby przeciwny.

Dlatego - jak podkreślają psychologowie - nieważny jest podarunek, ważna jest natomiast intencja, sposób dawania, postawa dającego oraz odpowiednia oprawa całej sytuacji. Warto więc pamiętać, że tak naprawdę nie dajemy samej rzeczy, lecz razem z nią przekazujemy nasze zainteresowanie, wdzięczność, życzliwość, radość. W przypadku firmowych prezentów nie jest inaczej.

Kto powinien wręczać prezent?

Aby prezent spełnił swoją rolę, powinien być wręczony przez odpowiednią osobę. Przyjęło się więc, by dawać prezenty w następujących kombinacjach:

• prezes firmy - prezesowi firmy będącej najlepszym kontrahentem,

• prezes firmy - dyrektorowi zarządzającemu oddziałem,

• prezes firmy - kierownikom najwyższego szczebla,

• kierownicy działów - swoim podwładnym,

• szef działu marketingu - cenionym klientom,

• szef działu marketingu - cenionym kooperantom,

• pracownik współpracujący z klientem zewnętrznym przy danym projekcie - temu klientowi (gdyż znają się osobiście, a dla klienta ten właśnie pracownik jest reprezentantem firmy i jej najlepszą wizytówką).

Jeśli nie planujemy wręczać prezentów w ten sposób, lepiej nie marnować na nie pieniędzy; wystarczy zamówić najtańsze gadżety, gdyż nasz podarunek i tak nie zostanie dobrze przyjęty.

Co dajemy?

To pytanie pojawia się najczęściej, choć jednocześnie wszyscy doskonale wiedzą, że nie ma jednego kanonu firmowych prezentów. Wszystko zależy od naszej inwencji i pomysłowości. Choć, oczywiście, pewne przedmioty są w pewnych sytuacjach bardziej popularne od innych.

Na przykład na spotkaniu biznesowym prezes dużej korporacji wręczy w dowód uznania prezesowi firmy kooperującej drogie wino z dedykacją, ekskluzywny zestaw przyborów do pisania opatrzony logo korporacji lub obraz namalowany przez artystę, nad którym sprawuje ona mecenat. Inne popularne prezenty dla klientów to organizery, kalendarze książkowe i ścienne, kalkulatory, pióra, długopisy, kubki, filiżanki, plecaki czy czapki.

Natomiast prezenty dla pracowników firmy to najczęściej paczki na święta, paczki mikołajkowe, bony towarowe do supermarketów, bilety do teatru i na koncerty, karnety na siłownię, basen lub spa, książki, albumy, ale również wino czy droga kawa.

Małgorzata Szafarz

Portal biurowy Nowebiuro.pl

Infor.pl
Rola społeczności lokalnych w ochronie dziedzictwa kulturowego
23 maja 2025

Obowiązek ochrony zabytków nie dotyczy wyłącznie organów administracji czy właścicieli zabytkowych obiektów. Przepisy prawa nakładają ten obowiązek na każdego, kto z dziedzictwem kultury ma kontakt. To fundamentalna zasada, której konsekwencje praktyczne często są niedoceniane.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]
23 maja 2025

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto
23 maja 2025

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Second home (dom rekreacyjny) nie tylko dla bogatych. Ile kosztuje taka przyjemność w 2025 roku?
23 maja 2025

W Polsce obserwujemy rosnące zainteresowanie tzw. „second home”, czyli domem rekreacyjnym. To trend, który dotyczy nie tylko najbogatszych, ale również klasy średniej. Jakie kierunki wybierają Polacy? Góry, morze czy zagraniczne kurorty? Jakie udogodnienia są dla nich kluczowe? I wreszcie – ile są w stanie zapłacić za swój azyl od codzienności?

Czerwiec 2025: kalendarz do druku [PDF]
23 maja 2025

Pobierz kalendarz czerwca 2025 do druku z miejscem na notatki. Czerwiec 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz ważne notatki.

Stracił rodzinę w wypadku i miał zapłacić zaległy podatek. WSA kontra skarbówka
23 maja 2025

Mimo że jako dziecko stracił całą rodzinę w tragicznym wypadku, a wypłacone mu po latach odszkodowanie miało choć częściowo złagodzić tę krzywdę, organy skarbowe domagały się od Huberta zapłaty blisko 150 tys. zł podatku od odsetek. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał stanowisko fiskusa za niesprawiedliwe. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzje skarbówki — choć wyrok wciąż nie jest prawomocny.

Kilkaset L4 nie będzie honorowanych przez ZUS już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1
23 maja 2025

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną?

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców
23 maja 2025

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia
23 maja 2025

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa - zmiany od 2025 roku
23 maja 2025

Krajowa Informacja Skarbowa przypomniała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. zmianie uległy przepisy regulujące zasady wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

pokaż więcej
Proszę czekać...