Zanim kupimy nasze wymarzone M3

Praktycznie każdy z nas ma w swoim życiu do czynienia z zakupem mieszkania lub innej nieruchomości. Czynności te przeważnie wiążą się z dużym stresem po stronie nabywcy, ponieważ nabycie mieszkania to bardzo ważna decyzja życiowa, związana ze znacznym obciążeniem finansowym. Co należy zrobić jeszcze przed nabyciem mieszkania w celu ograniczenia ryzyka prawnego, związanych z zawarciem takiej transakcji? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszej publikacji.

Jedną z najważniejszych rzeczy, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas wybieraniaswojego wymarzonego mieszkania (a z prawnego punktu widzenia nieruchomościlokalowej) jest oczywiście jego stan prawny. Najogólniej rzecz biorąc pojęciemtym objęte są wszelkie informacje odnośnie praw przysługujących do danejnieruchomości (np. prawo własności, czy też spółdzielcze własnościowe prawo dolokalu) oraz dane osób, którym przysługują te prawa. Niedopatrzenia, jakichdopuścimy się na tym polu, mogą później spowodować wiele kłopotów inieprzyjemności.

Na początkunajważniejsze jest sprawdzenie czyosoba, z którą chcemy zawrzeć umowę, jest właścicielem lokalu mieszkalnego lubpełnomocnikiem właściciela, posiadającym pełnomocnictwo w odpowiedniej formie iz zakresem upoważniającym do sprzedażydanej nieruchomości. Jeżeli dla mieszkania, które chcemy kupić, założonajest księga wieczysta, posiadając jej numer możemy w niej sprawdzić wszelkieniezbędne informacje. Pomocna i dość wygodna może okazać się przy tymprzeglądarka ksiąg wieczystych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, wktórej możemy sprawdzić naszą nieruchomość, o ile księga wieczysta dla tejnieruchomości jest prowadzona w postaci elektronicznej. Jeżeli jednak obiektemnaszego zainteresowania jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dlaktórego może, ale nie musi być prowadzona księga wieczysta, to osoba z którązawieramy umowę sprzedaży powinna przedstawić nam zaświadczenie ze spółdzielni, wskazujące że przysługuje jej takieprawo.

Należyupewnić się także, czy mieszkanie niejest przedmiotem współwłasności, a jeżeli tak, to czy pozostali współwłaściciele wyrazili zgodę na sprzedażmieszkania. Przyda się również zaświadczenieo stanie zameldowania w lokalu, które może dostarczyć nam właściciel lubsami możemy udać się do właściwego ze względu na położenie interesującej nasnieruchomości urzędu gminy celem jego uzyskania.

Z treści ksiągwieczystych możemy uzyskać jeszcze kilka pożytecznych informacji. Najbardziejistotną z nich jest istnienie obciążeńhipotecznych. Wpisy dotyczące hipotek znajdują się w czwartym dziale księgiwieczystej. Dowiemy się z niego, czy mieszkanie jest obciążone hipoteką, ajeżeli tak, to z jakiego tytułu i na jaką sumę.

Pozahipoteką, w księdze wieczystej znajdziemy również informacje dotyczące innych ograniczonych praw rzeczowych,czyli użytkowania i służebności. Mogą być w niej również ujawnione roszczenia i prawa osobiste, takie jaknp. prawo najmu, odkupu, pierwokupu, dożywocia, wynikające z umowy timesharinguprawo korzystania z pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdymroku, a także roszczenia o przeniesienie własności albo o ustanowienieograniczonego prawa rzeczowego.

Aby upewnićsię, że wszystkie opłaty związane zmieszkaniem zostały przez byłego właściciela uregulowane, można zażądaćprzedstawienia lub dla większej pewności dołączenia w postaci załącznika doumowy zaświadczenia w tymprzedmiocie, wystawionego przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową (np. ztytułu opłacenia czynszu), urząd gminy (np. z tytułu niezalegania z podatkamiod nieruchomości), czy zakład energetyczny ( z tytułu niezalegania z opłatamiza energię elektryczną)

Jeżeli umowę sprzedaży mieszkania podpisujemy zpełnomocnikiem dotychczasowego właściciela należy pamiętać, że musi ondysponować pełnomocnictwem do tej konkretnej czynności, jaką jest sprzedażmieszkania, oraz że dokument ten musi mieć formę aktu notarialnego.

Jeśli chcemy być pewni, że już nic nie zmąci namspokojnego korzystania z upragnionego mieszkania, warto jeszcze przejrzeć plan zagospodarowania przestrzennegonajbliższej okolicy, z którym możemy zapoznać się we właściwym ze względu namiejsce położenia mieszkania urzędzie gminy. Dzięki temu upewnimy się, czy wnajbliższych latach nie planuje się w okolicy żadnych inwestycji, które mogłybywzbudzić nasze zaniepokojenie, np. budowy wysokiego budynku, który przysłoniłbynam widok z okna, stanowiący istotny walor mieszkania lub budowy autostrady. Wkażdym przypadku, niezależnie od tego, o jaką nieruchomość chodzi, warto przede wszystkim uważnie przeczytać umowę sprzedaży.

Aneta Wrona - Kłoczko

aplikant radcowski

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...