Jeśli wiadomość nie wyświetla się prawidłowo, otwórz ją w oknie przeglądarki
infor.pl
Newsletter nr 88 / 2023 czwartek, 21 września 2023 r.
 
TEMAT DNIA
Płaca minimalna 2024. Ile będzie kosztować utrzymanie pracownika?
Płaca minimalna 2024. Ile będzie kosztować utrzymanie pracownika?
Pracodawców czeka zwiększenie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 r. Wysokość nowych stawek brutto jest już znana, ale wciąż nie wiadomo, jakie kwoty pojawią się na kontach pracowników. Kolejna niewiadoma to koszty pracodawców. Eksperci są jednak zgodni, że kwota, która pozwoli firmom na utrzymanie obecnego personelu, znacznie wzrośnie. Czytaj więcej »
REDAKCJA POLECA
Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?
Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna. Czytaj więcej »
PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata
Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r. Czytaj więcej »
Soboń: Deklaracje podatkowe przedsiębiorców (PIT, VAT, akcyzowa) będą wypełniane przed skarbówkę
Deklaracje podatkowe przedsiębiorców (PIT i VAT, a potem deklaracja akcyzowa) będą wypełniana przez administrację skarbową - zapowiedział w środę 20 września 2023 r. wiceminister finansów Artur Soboń. Czytaj więcej »
Do 30 września 2023 r. należy przekazać II ratę odpisu na zfśs ustaloną według nowej kwoty bazowej
Pracodawcy, którzy w 2023 r. mają obowiązek utworzenia zfśs, powinni przekazać najpóźniej 30 września 2023 r. na rachunek funduszu pozostałą część odpisu podstawowego i ewentualne odpisy zwiększające. Czytaj więcej »
UODO rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT
Jak poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych, skarżący zarzuca twórcy tego narzędzia - firmie OpenAI to, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, nierzetelny, a zasady na jakich się to odbywa są nieprzejrzyste. Czytaj więcej »
Renty rodzinne. Uczniowie i studenci muszą złożyć do ZUS-u zaświadczenia ze szkoły
Uczniowie otrzymujący rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, którzy ukończyli 16. rok życia, mają obowiązek dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie ze szkoły, że dalej się uczą. Wraz z zaświadczeniem muszą złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. W przeciwnym razie stracą świadczenie. Taki obowiązek spoczywa również na studentach – przypomina ZUS. Czytaj więcej »
Kto może otrzymać dodatek na kształcenie i rehabilitację niepełnosprawnego dziecka?
Z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka można otrzymać dodatek do zasiłku rodzinnego. Jakie warunki powinien spełnić rodzic? Czytaj więcej »
Premier Morawiecki: wakacje kredytowe będą przedłużone na cały 2024 rok - pojawi się kryterium dochodowe
Wakacje kredytowe będą przedłużone na cały 2024 rok, będzie jednak kryterium dochodowe - poinformował 20 września 2023 r. premier Mateusz Morawiecki. Czytaj więcej »
Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?
Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty? Czytaj więcej »
Usługi świadczone przez Scrum Mastera. Jaką stawkę ryczałtu zastosować?
W świecie IT pojęcie Scrum Mastera stało się niezwykle popularne. Jest to osoba odpowiedzialna za zapewnienie, że zespół projektowy stosuje się do założeń metodyki Scrum, która jest jednym z podejść do zarządzania projektami. Jednak oprócz aspektów technicznych i organizacyjnych, Czytaj więcej »
Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia
Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Czytaj więcej »
Słowacja – Dni wolne od pracy 2023
Słowacja to jeden z rekordzistów w Unii Europejskiej pod względem liczby dni wolnych pracy. Słowacy mają w ciągu roku aż piętnaście dni wolnych od pracy; o dwa dni więcej niż Polacy. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji? Czytaj więcej »
Renta socjalna. Komu ZUS wypłaca takie świadczenie i w jakiej wysokości?
Od marca 2023 wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 zł brutto, czyli jest równa kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kto może ubiegać się o takie wsparcie? Czytaj więcej »
Czy prywatna nauka pływania może być zwolniona z podatku VAT?
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) nauka pływania prowadzona przez osoby fizyczne nie jest zwolniona z podatku VAT, pomimo jej znaczenia dla bezpieczeństwa i zdrowia. Czytaj więcej »
Wybory 2023. Jak zagłosować w innym miejscu?
Już 15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Wiesz, że będziesz wtedy poza domem lub miejscem zameldowania? Czytaj więcej »
ZMIANY PRAWA
Dziennik Ustaw rok 2023 poz. 1941
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o Centralnej Informacji Emerytalnej Czytaj więcej »
Dziennik Ustaw rok 2023 poz. 1929
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 5 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy na usamodzielnienie, kontynuowanie nauki oraz zagospodarowanie Czytaj więcej »
Dziennik Ustaw rok 2023 poz. 1927
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie płatności w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz przekazywania informacji dotyczących tych płatności Czytaj więcej »
Dziennik Ustaw rok 2023 poz. 1924
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej, publicznej szkoły artystycznej, szkoły niepublicznej lub niepublicznej szkoły artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, do szkoły publicznej innego typu albo szkoły publicznej tego samego typu Czytaj więcej »
Monitor Polski rok 2023 poz. 1021
Uchwała Nr 109/2023 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 28 sierpnia 2023 r. w sprawie określenia wzoru i rozmiaru koperty na pakiet wyborczy, koperty zwrotnej, koperty na kartę do głosowania, oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz instrukcji głosowania korespondencyjnego w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz referendum ogólnokrajowym zarządzonych na dzień 15 października 2023 r. Czytaj więcej »
ZNAJDZIESZ NAS NA

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.