Zawieszenie egzekucji alimentów na wniosek dłużnika

Wojciech Országh
Radca prawny specjalizujący się w prowadzeniu sporów sądowych oraz windykacji należności
rozwiń więcej
Zawieszenie egzekucji alimentów na wniosek dłużnika / Shutterstock

Dla wielu uprawnionych do świadczeń alimentacyjnych stanowią one jedyne lub główne źródło utrzymania. Gwarancja skuteczności egzekucji takich świadczeń jest niezmiernie istotna dla zapewnienia najbardziej potrzebującym godnego bytowania. Z drugiej strony, egzekucja prowadzona przez komornika sądowego jest dla dłużnika (zobowiązanego do świadczeń alimentacyjnych) poważnym obciążeniem z uwagi na dokonywane w jej toku zajęcia. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku dłużnika dokonującego dobrowolnych wpłat możliwe jest zawieszenie takiego postępowania.

Czy można zawiesić egzekucję alimentów?

Stosownie do art. 1083 § 4 k.p.c., dłużnik może wystąpić z wnioskiem o zawieszenie postępowania egzekucyjnego w odniesieniu do świadczeń alimentacyjnych, o ile spełni konkretne warunki. Po pierwsze, dłużnik musi uregulować wszystkie już wymagalne należności związane z egzekwowanym świadczeniem alimentacyjnym (wszystkie alimenty zaległe oraz koszty postępowania). Następnie, dłużnik zobowiązany jest złożyć na rachunek depozytowy Ministra Finansów kwotę równą sumie należnych świadczeń alimentacyjnych za kolejne sześć miesięcy. Złożenie środków do depozytu w powyższym trybie nie wymaga zgody sądu na przyjęcie świadczenia do depozytu (nie ma potrzeby wszczynania postępowania depozytowego). Rachunkiem do wpłaty będzie rachunek sum depozytowych właściwego sądu rejonowego. Ostatecznie, konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa komornikowi sądowemu do dysponowania tak wpłaconą sumą, aby ten mógł pobrać zdeponowane środki w razie zaprzestania uiszczania przez dłużnika bieżących świadczeń alimentacyjnych. Pełnomocnictwo (upoważnienie) powinno zostać sporządzone w formie pisemnej. Najwygodniej przedłożyć je wraz z wnioskiem o zawieszenie postępowania egzekucyjnego oraz potwierdzeniem dokonania wpłaty na rachunek depozytowy.

Zawieszenie postępowania a zajęcia komornicze

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego nie powoduje uchylenia dokonanych zajęć. Komornik zachowuje prawo do podejmowania celowych działań mających na celu zabezpieczenie egzekucji należności w przyszłości. To oznacza, że mimo zawieszenia, może on wciąż podejmować działania, takie jak zajęcie rachunku dłużnika, w celu egzekucji świadczeń. Sąd może jednak, na wniosek dłużnika i po wysłuchaniu zainteresowanych stron, podjąć decyzję o uchyleniu dokonanych zajęć. Dodatkowo, art. 883 k.p.c. w powyższej sytuacji pozwala na umorzenie egzekucji, co do egzekucji z wynagrodzenia za pracę.

W okresie zawieszenia postępowania, dłużnik powinien dobrowolnie regulować zobowiązania wobec wierzyciela. Często pojawiającym się pytaniem jest, czy komornik może obciążyć dłużnika opłatą stosunkową w trakcie zawieszenia egzekucji? Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z 28.02.2018 r. o kosztach komorniczych w sprawie o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik ściąga od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 10 % wartości wyegzekwowanego świadczenia. Ust. 3 precyzuje jednak, że kwota wpłacona wierzycielowi przez dłużnika nie stanowi wyegzekwowanego świadczenia. Z powyższego wynika, że co do zasady opłata stosunkowa nie będzie w takiej sytuacji należna (powyższe nie dotyczy jednak wydatków Komornika sądowego, czy innych kosztów postępowania). W każdym przypadku warto będzie skoordynować proces składania wniosku z kwalifikowanym pełnomocnikiem procesowym.

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Prawo
Nowy sondaż prezydencki: Scenariusze drugiej tury – kto ma największe szanse?
10 maja 2025

Najnowszy sondaż Instytutu Pollster ujawnia aktualne preferencje Polaków tuż przed wyborami prezydenckimi. Kto zostanie nowym prezydentem RP? Co wydarzy się w drugiej turze?

Uzdrowiskowa Karta Korzyści: co daje i dla kogo?
10 maja 2025

Wciąż niewiele osób wie, że można uzyskać spore zniżki i profity posiadając specjalną kartę. To właśnie: Uzdrowiskowa Karta Korzyści(UKK) daje różne przywileje i rabaty. Jak można dostać Uzdrowiskową Kartę Korzyści, komu przysługuje i co daje? Podpowiadamy.

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia, bo „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”? Sprawą zajęła się komisja sejmowa
10 maja 2025

Trwa sezon Pierwszych Komunii Świętych w Kościele katolickim, a wraz z nim – wiele dzieci przystępuje do spowiedzi. W październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, w której jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną. Petycja ta, była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br.

Od sprzedaży nieruchomości trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Wyrok NSA wywraca rynek nieruchomości i staje się nowym narzędziem do kontroli podatkowych w rękach fiskusa
10 maja 2025

Zakup mieszkań, remont przy niskim nakładzie finansowym, a następnie sprzedaż z zyskiem stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lokalami mieszkalnymi – orzekł NSA w wyroku o sygn. II FSK 823/22. O zarobkowym charakterze takich działań świadczy również fakt braku osobistego użytkowania nieruchomości. To niekorzystne rozstrzygnięcie dla tzw. flipperów, którzy od teraz będą zobowiązani do odprowadzania wyższych podatków, oraz będą musieli zarejestrować swoją działalność.

Orzeczenie z ZUS. Co daje w 2025 roku i czego dotyczą zmiany planowane na rok 2026?
09 maja 2025

Jakie świadczenia może uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba z niepełnosprawnościami? Jak wygląda orzecznictwo ZUS i co może się wkrótce zmienić? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Marek Woch – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na prezydenta 2025]
09 maja 2025

Marek Woch – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Woch? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Traktat polsko-francuski w Nancy podpisany. Przewiduje wzajemną pomoc w razie zagrożenia
09 maja 2025

Macron i Tusk podpisali traktat polsko-francuski w Nancy. Przewiduje m.in. wzajemną pomoc w razie zagrożenia, w tym pomoc militarną. Czy w razie zagrożenia Polski Francja byłaby w stanie zareagować w ciągu 30 dni?

Czy kandydat na Prezydenta RP może być karany? [Wybory Prezydenta RP 2025 r.]
09 maja 2025

18 maja 2025 roku Polacy ponownie pójdą do urn, by wybrać głowę państwa. W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi pojawia się pytanie, które budzi emocje i wątpliwości: czy osoba karana może ubiegać się o urząd Prezydenta RR?

Bezpłatny webinar. Czas pracy i odpoczynku w podróży służbowej
09 maja 2025

Jako pracodawca musisz wiedzieć, jak prawidłowo zapewnić pracownikom czas odpoczynku w trakcie i po zakończeniu podróży służbowej. Nie warto opierać się przy tym na fałszywych mitach krążących w Internecie. Naruszenia przepisów w tym zakresie może cię bowiem sporo kosztować, bo PIP chętnie nakłada za to grzywny. Weź udział w webinarze i posłuchaj eksperta, który wytłumaczy, jak rozliczać czas pracy pracownika w podróży służbowej w zależności od środka transportu, rozkładu czasu pracy oraz liczby uczestników podróży.

Tylko do 15 maja 2025 r. można składać wnioski o zmianę miejsca głosowania [Wybory Prezydenta RP 2025 r.]
09 maja 2025

Wybory Prezydenta RP odbędą się 18 maja 2025 r. Tylko do 15 maja 2025 r. można składać wnioski o zmianę miejsca głosowania. Gdzie i jak złożyć wniosek?

pokaż więcej
Proszę czekać...