Niewdzięczność obdarowanego musi być obiektywna

Za rażącą niewdzięczność należy uznać każde umyślne przestępstwo i wykroczenie dokonane przez obdarowanego przeciwko darczyńcy.
Procedura odwołania wykonanej darowizny jest skomplikowana i nie daje gwarancji skuteczności. Aby w ogóle zastanawiać się nad sądowym sporem trzeba mieć dowody na obiektywną niewdzięczność obdarowanego w stosunku do darczyńcy.

Darowizna obiecana łatwiejsza do odwołania

Każda umowa darowizny (niezależnie od jej przedmiotu) sporządzona w formie innej niż akt notarialny- jest tzw. czynnością kulejącą (wadliwą)- tj. staje się skuteczne dopiero po zaistnieniu określonych okoliczności.
W przypadku darowizn jest to jej wykonanie - czyli najczęściej przekazanie przedmiotu darowizny w posiadanie obdarowanego (np. wydanie samochodu wraz z jego dokumentami i kluczykami, czy dokonanie przelewu pieniędzy na rachunek obdarowanego).

Do momentu wykonania darowizny, darczyńca może uchylić się od jej skutków – w zasadzie bez powodu – obdarowany zaś nie może dochodzić jej wykonania.

Jeśli umowa ma formę aktu notarialnego – odwołanie darowizny niewykonanej może nastąpić wtedy gdy darczyńca wykaże, że wykonanie darowizny spowoduje nadmierny uszczerbek na jego majątku. Obdarowany ma natomiast roszczenie o wydanie rzeczy.

Zobacz: W jaki sposób dokonać darowizny samochodu?

Darowizna wykonana do odwołania wymaga niewdzięczności darczyńcy

Odwołanie darowizny wykonanej – nastręcza pewnych problemów i (abstrahując od kwestii proceduralnych) wymaga mocnej podstawy. Krytycznym aspektem (i w zasadzie jedynym materialno prawnym warunkiem odwołania) jest ustalenie rażącej niewdzięczności obdarowanego.

Rażąca niewdzięczność nie jest nigdzie określona- jej stwierdzenie należy wiec do zupełnego uznania sądu. Wydaje się jednak, że można wykazać kilka aspektów tej okoliczności:

1. Musi dotyczyć bezpośrednio obdarowanego i darczyńcy

Co oznacza, że akt niewdzięczności musi z jednej strony wynikać bezpośrednio z zachowania obdarowanego w stosunku do darczyńcy. Nie można uznać za niewdzięczność zachowanie niezgodne z przekonaniami darczyńcy, a bezpośrednio go nie dotyczące (np. „złe prowadzenie się”),

2. Niewdzięczność musi być obiektywna

Akt niewdzięczności nie może być uzależniony zupełnie od wewnętrznych uczyć darczyńcy – to , że on uznaje jakieś zachowanie za zupełny afront, nie musi być za takie uznane przez sąd. Ten powinien bowiem patrzyć na to, w jaki sposób dane zachowanie zostało by odebrane przez większość społeczeństwa.

Zobacz: Porada prawna

3. Niewdzięczność musi być rażąca

W tym aspekcie chodzi o skalę niewdzięczności. Z pewnością za rażącą niewdzięczność należy uznać każde umyślne przestępstwo i wykroczenie dokonane przez obdarowanego przeciwko darczyńcy (kradzież, oszustwo, przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu) , ale także np. niewypełnienie obowiązków względem darczyńcy – takich jak obowiązek alimentacyjny, obowiązek opieki, obowiązki wynikające np. z prawa do mieszkania – jeśli darczyńca mógł ich wymagać i potrzebować.

4. Niewdzięczność nie może być wybaczona

Każde przebaczenie obdarowanemu przez darczyńcę, powoduje że dany akt niewdzięczności nie może być podstawą do odwołania darowizny.

5. Niewdzięczność musi być udowodniona

Każde postępowanie sądowe wymaga przedstawienia dowodów na podnoszone okoliczności – jeśli nie możemy przedstawić dokumentów, czy zeznań świadków – nasze roszczenia będą oddalone (chyba, że obdarowany nie będzie im się sprzeciwiał).

Zobacz serwis: Wykonanie i odwołanie darowizny

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...