REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
noc w namiocie
noc w namiocie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Czy można nocować w lesie?

Nocowanie w lesie to fantastyczna przygoda i często niepowtarzalna okazja do zobaczenia rozgwieżdżonego nieba. Spokój, odgłosy lasu, brak szumu ulicy, świeże powietrze i ciemność. Dla jednych brzmi jak coś mało interesującego, inni zacierają ręce, czekając na okazję do spędzenia nocy na łonie natury. Czy zatem w każdym lesie można nocować? Można, ale nie w każdym. Już spieszymy z wyjaśnieniem. 

REKLAMA

W Polsce w ramach projektu Lasów Państwowych" Zanocuj w lesie" wyznaczonych jest około 600 000 ha powierzchni, na których można bez żadnych przeszkód zorganizować nocleg pod chmurką. 

Mapa lasów, w których można nocować

REKLAMA

Przed decyzją o noclegu pod gołym niebem warto sprawdzić, czy w okolicy, w której planowana jest taka przygoda jest wyznaczone miejsce na legalne biwakowanie. Dokładne mapy z nadleśnictwami biorącymi udział w programie znajdują się na stronie lasów państwowych w Banku Danych o Lasach (BDL). 

Jak to zrobić? W menu na dole strony wybrać przycisk Mapy BDL i następnie Mapa zagospodarowania turystycznego. Aby sprawdzić, gdzie znajdują się tereny programu „Zanocuj w lesie” należy odhaczyć warstwy Infrastruktura turystyczna i Ścieżki dydaktyczne. W lesie często jest problem z zasięgiem, dlatego, aby uniknąć ewentualnych problemów ze znalezieniem miejsca warto pobrać mobilną aplikację mBDL, która działa również offline.

Czy majówka to nie jest za wcześnie na nocleg w lesie? Czy jest jakaś data graniczna, od której można nocować w lesie? Np. pierwszy dzień lata? Na szczęście nie. Ogranicza nas tylko tolerancja dla niskich temperatur, w lesie bowiem można nocować przez cały rok. Czasem pewne obszary mogą mieć czasowy zakaz wstępu do lasu, np. z powodu zagrożenia pożarowego lub innej ważnej przyczyny. Wszystkie informacje o dostępności danego obszaru powinny się znajdować na stronie BDL. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nocowanie w lesie - przydatne informacje 

Czy trzeba zgłaszać pobyt w lesie z zamiarem nocowania? Nie trzeba, chyba, że:

  • grupa nocujących liczy więcej niż dziewięć osób
  • pobyt jest dłuższy niż dwie noce

REKLAMA

Taki pobyt wymaga zgody nadleśnictwa. Aby ją uzyskać trzeba wysłać mailowo formularz zgłoszenia (dostępny na stronie nadleśnictwa) nie później niż na 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Po potwierdzeniu przez nadleśnictwo, można legalnie nocować. 

Warto wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak "miejsca wyznaczone do biwakowania". Na obszarach programu nie ma również takich udogodnień jak ławki, wiaty, czy kosze na śmieci (trzeba je zabrać ze sobą). Nie ma również znaków prowadzących na obszar do biwakowania, są to dzikie tereny leśne i aby na nie trafić, należy posłużyć się mapą. 

Ważne

Do lasu samochodem można wjechać tylko tam, gdzie pozwalają na to znaki drogowe. 

Nie można biwakować w samochodzie czy kamperze na obszarach wyznaczonych do nocowania na dziko. Najlepszy będzie tarp, hamak lub namiot. Ognisko można rozpalać w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczego (ale nie można zbierać leśnego drzewa czy chrustu). 

W sytuacji chęci zabrania kuchenki turystycznej i przyrządzenia sobie na niej posiłku również należy sprawdzić w nadleśnictwie, czy jest to dozwolone. Jedzenie powinno być oczywiście szczelnie zabezpieczone, w przeciwnym razie może zwabić dzikie zwierzęta. 

Bezpieczeństwo w lesie 

Rozpoczęcie biwakowania należy rozpocząć od zorientowania się, gdzie znajduje się jakiś charakterystyczny punkt lub najbliższy słupek oddziałowy i zanotować jego numery. 

Ważne

Ogólnoeuropejski numer alarmowy to 112.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA