Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?
Wyrok zasądzający alimenty określa zasadniczo ich wysokość oraz termin i sposób zapłaty. W takim orzeczeniu nie określa się jednak końcowej daty do jakiej winny być one opłacane, ani też nie zakłada się mechanizmu waloryzacji wysokości świadczenia. Naturalnym jest jednak, że potrzeby uprawnionego, szczególnie małoletniego zmieniają się z czasem. Zgodnie z art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczących obowiązku alimentacyjnego. Regulacja ta stanowi swojego rodzaju mechanizm waloryzacyjny pozwalający na zmodyfikowanie każdego stosunku alimentacyjnego, tj. zarówno orzeczonego przez sąd, jak i określonego umową alimentacyjną niezależnie od tego, jakiego rodzaju stosunek rodzinno-prawny jest źródłem tego obowiązku [1]. Zamiana orzeczenia zasądzającego alimenty może także polegać na podwyższeniu alimentów.
Kiedy można żądać podwyższenia alimentów?
Można żądać podwyższenia alimentów, gdy zwiększeniu uległy usprawiedliwione potrzeby uprawnionego (dziecka) lub zwiększyły się możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego (rodzica, który wcześniej z uwagi na swoją sytuację i możliwości nie mógł łożyć większych kwot).
Jak wnieść o podwyższenie alimentów?
Żądanie podwyższenia alimentów powinno przybrać postać pozwu. Sądem właściwym do rozpoznania sprawy będzie sąd rejonowy, przy czym stosownie do art. 32 Kodeksu postępowania cywilnego, powództwo takie można wnieść także przed sąd właściwy wg miejsca zamieszkania uprawnionego.
W pozwie konieczne jest wskazanie:
- stron postępowania (przede wszystkim adres i PESEL, jednak warto podać także adres email i numer telefonu dla ułatwienia kontaktu z sądem),
- precyzyjne wskazanie roszczenia (jakie orzeczenie / umowę chcemy zmienić i w jaki sposób),
- określenie dowodów oraz faktów, jakie mają zostać nimi wykazane.
Niezbędne będzie także wskazanie wartości przedmiotu sporu oraz złożenie oświadczenia o podjęciu mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu. Warto rozważyć także złożenie w pozwie wniosku o zabezpieczenie roszczenia dochodzonego pozwem.
Do publikacji załączam wzór pozwu o podwyższenie alimentów. Warto jednak zauważyć, że precyzyjne wskazanie żądania pozwu oraz dowodów mających je uzasadniać, a w szczególności wykazujących, że określona zmiana stosunków nastąpiła i usprawiedliwia ona modyfikację lub uchylenie obowiązku alimentacyjnego jest niezwykle istotna już na etapie formułowania pozwu. Warto tym samym rozważyć skorzystanie z pomocy kwalifikowanego pełnomocnika procesowego już na etapie formułowania pozwu, aby uniknąć jego odrzucenia (w przypadku błędów formalnych) lub oddalenia (w przypadku niewykazania zasadności dochodzonego roszczenia).
Bibliografia:
- [1] A. Kawałko, H. Witczak [w:] Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz aktualizowany, red. M. Fras, M. Habdas, 2023, art. 138.