Jakie są obowiązki opiekuna małoletniego

Ilona Ferens
rozwiń więcej
Jakie obowiązki ma opiekun małoletniego?
Obecnie opiekę dla małoletniego ustanawia się w wypadku, gdy żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo w przypadku rodziców nieznanych.

Postępowanie o ustanowienie opieki kończy się powołaniem opiekuna, który następnie obejmuje opiekę. Na treść obowiązków opiekuna składa się:

  1. piecza nad osobą dziecka lub osoby ubezwłasnowolnionej,
  2. piecza nad jej majątkiem,
  3. przedstawicielstwo ustawowe.

Sprawowanie pieczy nad osobą małoletniego oraz nad jego majątkiem

Przede wszystkim chodzi tu o dbanie o wychowanie małoletniego, jego rozwój, zapewnienie mu środków utrzymania i ochronę jego interesów.

Opiekun nie ma obowiązku łożyć na utrzymanie małoletniego, chyba, że jest do tego zobowiązany.

Pieniądze na utrzymanie małoletniego powinny pochodzić albo z jego majątku albo od osób, które mają obowiązek przyczyniać się do utrzymania dziecka.

Niewątpliwie opiekun powinien podjąć starania o zapewnienie małoletniemu alimentów od osób zobowiązanych, wystaranie się o rentę, lub odszkodowanie, czy świadczenia z pomocy społecznej.

Opiekun musi uzyskiwać pozwolenie sądu opiekuńczego we wszystkich sprawach ważniejszych, które dotyczą osoby lub majątku osoby małoletniej.

Dodatkowy obowiązek opiekuna polega na wysłuchaniu małoletniego oraz uwzględnieniu jego rozsądnych życzeń przed podjęciem ważnych decyzji, jeśli małoletni jest w stanie zrozumieć istotę tych postanowień.

Nawet zgoda sądu opiekuńczego na dokonanie przez opiekuna ważniejszych czynności z zakresu pieczy nad osobą i majątkiem małoletniego nie zwalnia opiekuna od odpowiedzialności za szkodę, jaką małoletni poniósłby wskutek tej czynności

Zarządem majątkiem małoletniego

Opiekun niezwłocznie po objęciu opieki powinien sporządzić inwentarz majątku, jednak sąd może go z tego obowiązku zwolnić. 

Sąd może nakazać także opiekunowi złożenie do depozytu sądowego kosztowności, dokumentów i papierów wartościowych podlegającego opiece.

Natomiast gotówkę małoletniego opiekun zobowiązany jest wpłacić do banku.

Przedstawicielstwo ustawowe

Zasadą jest, że opiekun sprawuje opiekę bezpłatnie.

Do sprawowania opieki stosuje się odpowiednio przepisy o władzy rodzicielskiej z modyfikacjami wynikającymi ze szczególnych unormowań dotyczących opieki.

Opiekunowi przysługują środki odwoławcze od orzeczeń sądu opiekuńczego, jakie zapadają w ramach nadzoru sprawowanego przez ten sąd.

Zasadnicze różnice między opieką i władzą rodzicielską

  1. Opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszystkich ważniejszych sprawach dotyczących zarówno majątku, jak i osoby małoletniego, podczas gdy rodzice- tylko w odniesieniu do czynności przekraczających zwykły zarząd majątkiem dziecka.
  2. Opiekun podlega stałemu nadzorowi sądu opiekuńczego, podczas gdy rodzice nie.

Wspólne sprawowanie opieki nad dzieckiem sąd może powierzyć tylko małżonkom.

Każdy, kogo sąd opiekuńczy ustanowi opiekunem, obowiązany jest opiekę objąć. Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zwolnić od tego obowiązku.

Objęcie opieki następuje przez złożenie przyrzeczenia przed sądem opiekuńczym. Opiekun powinien objąć swe obowiązki niezwłocznie.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...