Kto może skutecznie uregulować zobowiązanie podatkowe podatnika?

Sylwia Grześ
trainee attorney-at-law | tax specialist
rozwiń więcej
Kto może skutecznie uregulować zobowiązanie podatkowe podatnika? / Shutterstock
Ordynacja podatkowa wskazuje osoby, które mogą uregulować zobowiązanie za podatnika. Na jakich zasadach się to odbywa?

Obowiązek podatkowy a zobowiązanie podatkowe

Jak wynika z Ordynacji podatkowej, obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustawy podatkowej nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia, pojawiająca się w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w ustawach podatkowych. 

Z kolei, zobowiązaniem podatkowym, określamy konkretyzację zindywidualizowanego obowiązku podatkowego. Konkretyzacja przejawia się w wysokości, miejscu, terminie zapłaty i osobie podatnika. Treścią zobowiązania jest obowiązek zapłaty podatku na rzecz wierzyciela podatkowego jakim jest Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo).

Samego podatnika Ordynacja podatkowa określa jako osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającej osobowości prawnej, podlegającą na mocy ustaw podatkowych obowiązkowemu podatkowemu. Z zastrzeżeniem, że ustawy podatkowe mogą ustanawiać podatnikami inne podmioty niż wyżej wskazane.

Zasada osobistej odpowiedzialności podatnika za swoje zobowiązania

Zasadą jest, że podatnik (w przypadku braku płatnika lub inkasenta) jest zobowiązany samodzielnie do wygaszania (zapłaty) swoich zobowiązań podatkowych. Jednym ze skutecznych sposobów wygaszenia w całości lub części zobowiązania podatkowego z zaspokojeniem wierzyciela jest zapłata.

Zapłata podatku przez inną osobę niż podatnik

Ogólną zasadę osobistej odpowiedzialności podatnika za swoje zobowiązania, ustawodawca przełamuje w art. 62b Ordynacji podatkowej. Na mocy wspomnianego artykułu, zapłata podatku może nastąpić także przez:

  1. małżonka podatnika, jego zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę,
  2. aktualnego właściciela przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego, jeżeli podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym,
  3. inny podmiot, w przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 1000 zł.

W odniesieniu do grupy pierwszej, nie ma ograniczenia do jakiej wysokości wskazane osoby mogą uregulować zobowiązania za podatnika (mogą to zrobić w dowolnej wysokości). Takie rozwiązanie jest podyktowane szczególnymi stosunkami zażyłości występującymi między takimi osobami.

Druga grupa, to właściciel przedmiotu hipoteki lub zastawu skarbowego. Mimo braku zobowiązania podatkowego u właściciela przedmiotu hipoteki (zastawu skarbowego), ma on interes w spłacie zobowiązań podatkowych, z uwagi na odpowiedzialność majątkową wskazanymi składnikami majątku. Tutaj również ustawodawca nie zdecydował się na ograniczenie wysokości zobowiązania podatkowego jaką może spełnić taki podmiot.

Ostatnia grupa to inne osoby. Brak jest tutaj szczególnych więzi między podatnikiem, a podmiotem jak w przypadku grupy pierwszej lub drugiej. Stąd ustawodawca zdecydował się na ograniczenie możliwości zapłaty podatku za podatnika do wysokości 1 000 zł.

W przypadku regulowania zobowiązań podatkowych przez osobę inną niż podatnika, treść dowodu zapłaty nie może budzić wątpliwości co do przeznaczenia zapłaty na zobowiązanie podatnika. W takiej sytuacji uznaje się, że wpłata pochodzi ze środków podatnika.

Podstawa prawna:

  • art. 4, 5, 7, 59, 62b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2021 r. poz. 1540 ze zm.)

Prawo
Ekspertka BCC: Zakaz zawarcia umowy za mniejsze wynagrodzenie niż przewidziane w ogłoszeniu i zagrożenie karami jest niewłaściwym podejściem ustawodawcy
10 maja 2025

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy, którą nakłada na pracodawców obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę wysokości proponowanego wynagrodzenia. W ocenie ekspertek BCC, brak konsultacji społecznych tak ważnego projektu to poważny błąd.

Nowy sondaż prezydencki: Scenariusze drugiej tury – kto ma największe szanse? [SONDA]
10 maja 2025

Najnowszy sondaż Instytutu Pollster ujawnia aktualne preferencje Polaków tuż przed wyborami prezydenckimi. Kto zostanie nowym prezydentem RP? Co wydarzy się w drugiej turze?

Uzdrowiskowa Karta Korzyści: co daje i dla kogo?
10 maja 2025

Wciąż niewiele osób wie, że można uzyskać spore zniżki i profity posiadając specjalną kartę. To właśnie: Uzdrowiskowa Karta Korzyści(UKK) daje różne przywileje i rabaty. Jak można dostać Uzdrowiskową Kartę Korzyści, komu przysługuje i co daje? Podpowiadamy.

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia, bo „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”? Sprawą zajęła się komisja sejmowa
10 maja 2025

Trwa sezon Pierwszych Komunii Świętych w Kościele katolickim, a wraz z nim – wiele dzieci przystępuje do spowiedzi. W październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, w której jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną. Petycja ta, była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br.

Od sprzedaży nieruchomości trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Wyrok NSA wywraca rynek nieruchomości i staje się nowym narzędziem do kontroli podatkowych w rękach fiskusa
10 maja 2025

Zakup mieszkań, remont przy niskim nakładzie finansowym, a następnie sprzedaż z zyskiem stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lokalami mieszkalnymi – orzekł NSA w wyroku o sygn. II FSK 823/22. O zarobkowym charakterze takich działań świadczy również fakt braku osobistego użytkowania nieruchomości. To niekorzystne rozstrzygnięcie dla tzw. flipperów, którzy od teraz będą zobowiązani do odprowadzania wyższych podatków, oraz będą musieli zarejestrować swoją działalność.

Orzeczenie z ZUS. Co daje w 2025 roku i czego dotyczą zmiany planowane na rok 2026?
09 maja 2025

Jakie świadczenia może uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba z niepełnosprawnościami? Jak wygląda orzecznictwo ZUS i co może się wkrótce zmienić? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Marek Woch – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na prezydenta 2025]
09 maja 2025

Marek Woch – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Woch? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Traktat polsko-francuski w Nancy podpisany. Przewiduje wzajemną pomoc w razie zagrożenia
09 maja 2025

Macron i Tusk podpisali traktat polsko-francuski w Nancy. Przewiduje m.in. wzajemną pomoc w razie zagrożenia, w tym pomoc militarną. Czy w razie zagrożenia Polski Francja byłaby w stanie zareagować w ciągu 30 dni?

Czy kandydat na Prezydenta RP może być karany? [Wybory Prezydenta RP 2025 r.]
09 maja 2025

18 maja 2025 roku Polacy ponownie pójdą do urn, by wybrać głowę państwa. W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi pojawia się pytanie, które budzi emocje i wątpliwości: czy osoba karana może ubiegać się o urząd Prezydenta RR?

Bezpłatny webinar. Czas pracy i odpoczynku w podróży służbowej
09 maja 2025

Jako pracodawca musisz wiedzieć, jak prawidłowo zapewnić pracownikom czas odpoczynku w trakcie i po zakończeniu podróży służbowej. Nie warto opierać się przy tym na fałszywych mitach krążących w Internecie. Naruszenia przepisów w tym zakresie może cię bowiem sporo kosztować, bo PIP chętnie nakłada za to grzywny. Weź udział w webinarze i posłuchaj eksperta, który wytłumaczy, jak rozliczać czas pracy pracownika w podróży służbowej w zależności od środka transportu, rozkładu czasu pracy oraz liczby uczestników podróży.

pokaż więcej
Proszę czekać...