Prawa człowieka w Europejskim Trybunale Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka /Fot. Fotolia
Europejski Trybunał Praw Człowieka opublikował dane statystyczne dotyczące działalności Trybunału w roku 2013.

Ministerstwo Sprawiedliwości z satysfakcją obserwuje znaczący spadek liczby wyroków wydanych przez Trybunał w sprawach przeciwko Polsce. Podkreślić należy, że w 2013 roku przed Trybunałem zapadły zaledwie 23 wyroki, w tym w 8 sprawach Trybunał nie dopatrzył się naruszenia postanowień Konwencji. Dla porównania w latach 2011-2012, Trybunał wydał przeciwko Polsce odpowiednio 72 oraz 74 wyroki.

Dotychczas Polska utrzymywała się w grupie państw, w stosunku do których Trybunał najczęściej orzekał naruszenie Konwencji. Z opublikowanych w 2012 roku statystyk dotyczących działalności Trybunału za lata 1959 – 2012 wynikało, że na ogólną liczbę 1019 skarg wniesionych przeciwko Polsce, w 871 stwierdzono przynajmniej jedno naruszenie Konwencji. Stwierdzone naruszenia dotyczyły odpowiednio:

  1. prawa do życia – 5 spraw,
  2. braku efektywnego śledztwa – 10 spraw,
  3. zakazu tortur bądź nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania – 26 spraw,
  4. prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego – 280 spraw,
  5. prawa do rzetelnego procesu sądowego – 101 spraw,
  6. długości postępowania – 418 spraw,
  7. prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego – 99 spraw,
  8. wolności słowa – 21 spraw,
  9. prawa do skutecznego środka odwoławczego – 20 spraw oraz
  10. ochrony własności – 44 sprawy.

Na skutek licznych działań podejmowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości na rzecz dostosowania praktyki polskiego wymiaru sprawiedliwości do standardów orzecznictwa Trybunału, w ostatnich latach systematyczne maleje liczba skarg kierowanych przeciwko Polsce oraz skarg zakomunikowanych Rządowi RP. W 2011 roku liczba nowych skarg skierowanych do Trybunału wyniosła 6305, w roku 2012 - 5554, zaś w roku 2013 wpłynęło do Trybunału 5031 skarg. Z kolei skarg zakomunikowanych Rządowi w podanych latach było odpowiednio: 246, 193 i 154.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Co istotne, Polska po raz pierwszy od czasu związania się Konwencją znalazła się poza pierwszą dziesiątką państw pod względem ilości skarg zawisłych w Trybunale. Według stanu na dzień 31 grudnia 2013 roku przeciwko Polsce zawisłych było 1648 skarg, co oznacza, że nasz kraj spadł na 12 miejsce wśród państw Rady Europy. Dla porównania na koniec 2012 roku Polska była na 10 miejscu z 3100 zawisłymi sprawami.

Obok malejącej stale liczby skarg oraz wydawanych przez Trybunał wyroków, nasz kraj może poszczycić się także rekordową jak dotychczas liczbą spraw zamkniętych na etapie wykonywania orzeczeń. Należy podkreślić, że w 2013 roku Komitet Ministrów Rady Europy wydał 278 rezolucji końcowych, zamykających nadzór nad wykonaniem poszczególnych orzeczeń wydanych przeciwko Polsce, przy czym wśród tych spraw znalazło się aż 117 wyroków, co oznacza usunięcie na szczeblu krajowym przyczyn danego naruszenia Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Dla porównania, w roku 2012 wydanych zostało jedynie 163 rezolucji (w tym 5 dotyczących wyroków).

Mając na względzie fakt, iż znakomita większość polskich spraw rozpoznawanych przez Trybunał dotyczy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości (ok.90%), przedstawione dane statystyczne wskazują, iż sądy krajowe w coraz szerszym zakresie stosują standardy ochrony praw człowieka wynikające z linii orzeczniczej ETPCz oraz przestrzegają postanowień Konwencji.

Najnowsze, a także wcześniejsze dane statystyczne Trybunału są dostępne na stronie internetowej ETPCz w zakładce Statistics.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Prawo
Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców
23 maja 2025

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia
23 maja 2025

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Przez tę lukę prawną, konto bankowe może zostać wyczyszczone do zera. „Takie sytuacje zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać, a konsekwencje bywają dramatyczne"
23 maja 2025

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze nie są chronieni przed zajęciem przez komornika środków zgromadzonych przez nich na koncie bankowym w takim zakresie, jak osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, w stosunku do których obowiązuje tzw. kwota wolna od potrąceń, której celem jest zabezpieczenie im tzw. minimum egzystencjalnego. Powyższa luka prawna – jak zwraca uwagę mec. Adam Kaczor z Kancelarii Restrukturyzacyjnej KPR – nierzadko skutkuje nie tylko likwidacją działalności, ale „dramatem całej rodziny”.

Miały być dopłaty, a są mandaty – i to 1500 zł. Biorą się za rowerzystów
23 maja 2025

Rządowe zapowiedzi dotyczące dofinansowania zakupu rowerów elektrycznych pojawiają się regularnie a jak dotąd nie wykroczyły poza status: obietnicy. Co najmniej od roku słyszymy, że „już niedługo” pojawią się konkretne środki wsparcia, a instytucje takie jak NFOŚiGW oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomią programy, które mają objąć nawet kilkadziesiąt tysięcy potencjalnych nabywców rowerów elektrycznych. Zamiast tego jest akcja policji i są mandaty dla cyklistów i to niemałe bo nawet 1500 zł. Co dalej z pseudo e-rowerami?

Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem
22 maja 2025

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.
22 maja 2025

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]
22 maja 2025

Oto najnowszy sondaż prezydencki dla TVP - 2 tura wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży? Zagłosuj w sondzie Inforu.

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS
22 maja 2025

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne
23 maja 2025

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

pokaż więcej
Proszę czekać...