Zakupy za granicą

Zanim dokonamy zakupu zagranicą, warto porównać ceny oraz warunki sprzedaży. Niejednokrotnie bowiem okazują się one być bardzo różne, i to nie tylko w obrębie poszczególnych krajów zjednoczonej Europy, ale też w rozlicznych sklepach wybranej sieci handlowej.

W poszukiwaniu informacji o sprzedawcy często przetrząsamy zasoby internetu, bądź posiłkujemy się zdaniem znajomych czy przewodnika wycieczki, warto jednak zachować dystans i nie poddawać się zakupowemu szaleństwu. Kilka cennych rad dobrze jest uwzględnić, zanim udamy się na zakupy.

Sprawdź ceny

Jak wiemy, porównanie cen towarów w poszczególnych krajach UE nie stanowi problemu. Przeważająca większość państw Unii Europejskiej należy do "strefy euro". Dla Polaków jednak zakup dóbr poza granicami kraju, wciąż jeszcze wiąże się z przeliczaniem wartości produktów na złotówki oraz uwzględnianiem różnic kursowych. Ważne, by zwracać zatem  szczególną uwagę na "końcową" cenę towaru, która może wahać się w zależności od preferowanej metody płatności. Warto zatem zawczasu wiedzieć np. czy nasz bank pobiera opłaty za korzystanie z kart kredytowych.

Radzimy zawczasu ustalić szczegóły takie jak cena transportu, zapakowanie towaru oraz jego ubezpieczenie, wysokość podatków oraz warunki płatności (przed / po dostawie, sposób płatności). Ustalenia te powinny znaleźć się na rachunku bądź na gwarancji.

Oznaczenia produktu

Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie oznakowanie produktów, np. czy są one opatrzone znakiem CE. Okoliczności takie jak jasno sprecyzowana cena czy oryginalność towaru także nie są bez znaczenia.

Umowy a drobny druk

Potencjalne zasadzki tradycyjnie mogą tkwić w szczegółach, takich jak zamieszczane u dołu komentarze do umowy. Niedoczytanie pisanych drobnym drukiem, uwag, może narazić nas na niemiłe niespodzianki oraz dodatkowe koszty.

Zadajmy sobie trud zapoznania się z instrukcją obsługi produktu, czy choćby jego specyfikacją, gdyż może okazać się, iż wybrany sprzęt jest niekompatybilny z dotychczas już posiadanym. Litera prawa w żaden sposób nie zobowiązuje sprzedawcy do bezwarunkowego uwzględniania "zwrotów". Jak wiemy, deklarowanie oddania towaru może obciążyć nas dodatkowymi kosztami w przypadku przesyłki zwrotu.

Nieodpłatnie możemy oraz powinniśmy oczywiście upominać się o podstawowe dokumenty sprzedażowe: paragon, fakturę, instrukcje montażu i obsługi, a także o kartę gwarancji.

 

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie

 

 

 

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...