Coraz więcej kuracjuszy jest leczonych stacjonarnie. Dane Głównego Urzędu Statystycznego

Katarzyna Redmerska
Dziennikarka medyczno-prawna
rozwiń więcej
Coraz więcej kuracjuszy jest leczonych stacjonarnie / Shutterstock

Coraz więcej kuracjuszy jest leczonych stacjonarnie – co mówią dane GUS? W 2022 roku o 40 proc. wzrosła liczba kuracjuszy leczonych stacjonarnie w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego w porównaniu z rokiem 2021. Czy to początek odrabiania strat spowodowanych pandemią COVID-19? 

Jak pokazują dane GUS – w końcu 2022 roku działały 254 zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, które w ciągu roku przyjęły 819,9 tys. kuracjuszy, w tym 742,0 tys. z nich leczonych było stacjonarnie. W 44 stacjonarnych zakładach rehabilitacji leczniczej opieką medyczną objętych zostało 74,5 tys. pacjentów. 

Zakłady lecznictwa uzdrowiskowego 

W końcu 2022 roku funkcjonowało 41 szpitali uzdrowiskowych (w tym 3 dziecięce), 184 sanatoria uzdrowiskowe (w tym 3 dziecięce i 1 sanatorium w urządzonym podziemnym wyrobisku górniczym), 6 przychodni oraz 23 zakłady przyrodolecznicze obsługujące kompleksy uzdrowiskowe. W szpitalach i sanatoriach uzdrowiskowych w końcu roku znajdowało się 45,6 tys. łóżek, co stanowi wzrost o 155 łóżek w porównaniu z rokiem 2021. 

Na leczeniu w trybie stacjonarnym przebywało w ciągu 2022 roku 742 tys. pacjentów, co oznacza 40 proc. więcej niż w roku poprzednim. Kobiety stanowiły 60,7 proc. leczonych stacjonarnie; osoby w wieku 65 lat i więcej - 56,0 proc. Średni czas pobytu kuracjusza w opiece stacjonarnej wyniósł 16,1 dnia.

Największa grupa kuracjuszy leczyła się w opiece stacjonarnej w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego położonych na terenie województwa zachodniopomorskiego – było to 180 tys. osób. 

Jak czytamy w opracowaniu GUS, spośród wszystkich kuracjuszy leczonych stacjonarnie w kraju 5,4 proc. stanowili cudzoziemcy. Większość z nich (96 proc.) przebywała w uzdrowiskach zlokalizowanych na terenach województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i pomorskiego. 

Sposób dofinansowania 

W 2022 roku 57,7 proc. pacjentów leczonych w opiece stacjonarnej korzystało z dofinansowania pobytu ze środków NFZ i jest to o 4,3 p. proc. więcej niż w 2021 roku. Pacjenci pełnopłatni stanowili 36,1 proc. kuracjuszy i jest to o 2,7 p. proc. mniej niż w roku poprzednim. 

W zakładach lecznictwa uzdrowiskowego z leczenia w trybie ambulatoryjnym skorzystało łącznie 77,9 tys. pacjentów i jest to o 11,2 proc. więcej niż w roku poprzednim. Ponad 74,3 proc. pacjentów ambulatoryjnych stanowiły osoby korzystające z usług sanatoriów uzdrowiskowych i zakładów przyrodoleczniczych. 

Stacjonarne zakłady rehabilitacji leczniczej 

W końcu 2022 roku funkcjonowały 44 stacjonarne zakłady rehabilitacji leczniczej, w których znajdowało się 4,5 tys. łóżek. W ciągu roku w zakładach zostało przyjętych 74,5 tys. pacjentów (22,2 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim), z czego 66,9 tys. stacjonarnie i 7,6 tys. ambulatoryjnie.

Wśród pacjentów leczonych stacjonarnie kobiety stanowiły 55,1 proc., osoby w wieku 65 lat i więcej – 41,8 proc. Średnia liczba dni pobytu pacjentów stacjonarnych wyniosła 11,5 dnia.

W stacjonarnych zakładach rehabilitacji leczniczej największą grupę leczonych stacjonarnie stanowili pacjenci pełnopłatni – 45,8 tys. osób. Spośród instytucji dofinansowujących leczenie w trybie stacjonarnym NFZ opłacił pobyt 6,1 tys. pacjentom, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – 5,5 tys., a Zakład Ubezpieczeń Społecznych – 5,1 tys.

W stacjonarnych zakładach rehabilitacji leczniczej w ciągu roku wykonano 2,4 mln zabiegów leczniczych, jest to o 14,2 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim, spośród których najwięcej było zabiegów kinezyterapii 31,8 proc. 

Uzdrowiska – odrabianie strat po pandemii 

Działalność uzdrowiskowa wciąż nie może odrobić strat po pandemii COVID-19, kiedy to leczenie uzdrowiskowe zostało z przyczyn epidemiologicznych zawieszone. Następnie je wznowiono, początkowo wymagając m.in. negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Pomimo że w ubiegłym roku zakłady lecznictwa uzdrowiskowego przyjęły 819,9 tys. kuracjuszy i jest to wynik o niemal 37 proc. większy niż rok wcześniej, to wciąż nie został osiągnięty wynik poziomu sprzed wybuchu pandemii. 

Na poprawę sytuacji nie wpływa wojna w Ukrainie. Jak wskazują eksperci, najgorzej sytuacja przedstawia się na wschodzie kraju, gdzie kuracjusze masowo rezygnują z pobytów. Kuracjusze wybierają uzdrowiska usytuowane na zachodzie kraju. 

Pieniędzy na cele uzdrowiskowe wciąż brakuje, mimo że opłaty uzdrowiskowe poszły znacznie w górę i stawki są wysokie. Od 2023 roku wysokość opłaty gmina może ustalić na poziomie 5,4 zł za dobę pobytu dla jednej osoby. Wiele z gmin decyduje się na taki krok, ale nie wpływa to, jak mówią samorządowcy na poprawę ekonomiczną. 

W opinii ekspertów, należałoby w gminach uzdrowiskowych na nowo zdefiniować rolę sektora turystycznego i jego niewykorzystanych możliwości w gospodarce krajowej i świtowej, w kontekście zachodzących procesów starzenia się społeczeństw. Gminy uzdrowiskowe potrzebują wsparcia inwestycyjnego – bez tego staną się niekonkurencyjne na rynku europejskim, będzie także rósł dystans rozwojowy do pozostałych gmin w Polsce. 

Źródło danych: GUS

Polecamy: „Fundacja rodzinna. Skuteczne planowanie sukcesji75 praktycznych przykładów, tabel, wzorów i schematów”

 
Prawo
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem
22 maja 2025

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.
22 maja 2025

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]
22 maja 2025

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS
22 maja 2025

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne
23 maja 2025

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić
22 maja 2025

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON
22 maja 2025

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]
22 maja 2025

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

pokaż więcej
Proszę czekać...