REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-skierowanie do sanatorium z NFZ. Co warto wiedzieć?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
E-skierowanie do sanatorium z NFZ. Co warto wiedzieć?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

E-skierowanie zamiast papierowego dokumentu to ważna zmiana dla osób, wybierających się do sanatorium z NFZ. Gdzie szukać informacji o elektronicznym skierowaniu?

E-skierowanie do sanatorium w 2023 r.

17 marca 2023 r. weszła w życie ważna zmiana dotycząca wydawania skierowań na leczenie uzdrowiskowe.

REKLAMA

Aktualnie skierowanie takie co do zasady jest wydawane w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej (SIM).

Skierowanie papierowe można wystawić w przypadku braku dostępu do systemu. Forma papierowa jest też dopuszczalna, gdy dotyczy ono świadczenia, które ma być zrealizowane przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego poza granicami kraju.

W formie papierowej skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową mogą być wystawiane i potwierdzane do 30 czerwca 2023 r.

Co istotne, skierowania wystawione przed wejściem w życie zmian, zachowują swoją ważność i są potwierdzane na dotychczasowych zasadach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Celem nowych regulacji jest skrócenie procesu wypełniania druku skierowania, a także zniwelowanie ryzyka niewywiązania się z 30-dniowego terminu przesłania skierowania do właściwego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

„Kiedy lekarz wystawi Ci e-skierowanie do sanatorium, automatycznie zostanie ono przesłane do Twojego oddziału NFZ. Nie musisz pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału” – informuje Centrum e-Zdrowia.

Jakie informacje zawiera e-skierowanie?

E-skierowanie zawiera m.in. adres i miejsce wystawienia, numer identyfikujący skierowanie, datę wystawienia, oznaczenie świadczeniobiorcy i osoby wystawiającej skierowanie, podpis osoby wystawiającej albo osoby upoważnionej do wystawienia skierowania.

Ważne

Skierowanie w postaci elektronicznej wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego jest przekazywane za pośrednictwem SIM do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy.

Niezwłocznie po dokonaniu oceny e-skierowania lekarz specjalista przekazuje do SIM informacje o jej wyniku.

Potwierdzenie e-skierowania

W sytuacji, gdy:

  • lekarz specjalista zaaprobował celowość skierowania w postaci elektronicznej,
  • w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej są wolne miejsca, przewidziane w umowach ze świadczeniodawcami prowadzącymi te zakłady

– oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przekazuje do SIM informację o potwierdzeniu skierowania w postaci elektronicznej oraz dokonuje zmiany statusu tego skierowania.

Na jakim etapie jest e-skierowanie?

Przyszły kuracjusz jest informowany o etapach przetwarzania skierowania za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub w wiadomości na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Pacjent może również złożyć dyspozycję przekazywania mu pisemnych powiadomień. W takiej sytuacji otrzymuje on od NFZ powiadomienie o:

  • rejestracji skierowania;
  • potwierdzeniu skierowania;
  • odmowie potwierdzenia skierowania;
  • przyczynie niepotwierdzenia skierowania w przypadku braku miejsc i jego kolejności na liście świadczeniobiorców;
  • terminie rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w warunkach ambulatoryjnych.

Informację o potwierdzeniu e-skierowania pacjent otrzymuje nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.

Skąd wiadomo, na jakim etapie jest nasze e-skierowanie? Takie informacje można znaleźć w Internetowym Koncie Pacjenta. W tym celu należy wyszukać zakładkę „Skierowania” (w aplikacji mojeIKP zakładkę „e-zdrowie”) i wpisać rodzaj e-skierowania lub datę.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 lutego 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz. U. z 2023 r., poz. 399)

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA