Nowe zasady organizowania meczów piłkarskich

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
Alkohol na stadionach nie może być sprzedawany w opakowaniach twardych oraz mogących służyć do okaleczenia.
13 stycznia weszły w życie ostatnie z przepisów specustawy o Euro 2012. Dotyczą one przede wszystkim bezpieczeństwa na stadionach i imprezach masowych. Jakie nowe regulacje weszły w życie?

Ograniczenie wstępu na stadion

Nowe przepisy zobowiązują organizatorów meczów do uniemożliwiania wstępu na teren stadionu osobie, co do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w miejscu i w czasie trwania może ona stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa. O zaistnieniu takiej okoliczności decyduje organizator lub osoba przez niego upoważniona. Do niedawna odmowa sprzedaży biletu mogła mieć miejsce tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy – bilet chciała zakupić osoba wobec której został orzeczony zakaz wstępu na imprezę masową, drugi – bilet chciała zakupić osoba wobec której zastosowano zakaz klubowy lub zakaz zagraniczny.

Alkohol na stadionach

Alkohol na stadionach budzi różne często skrajne opinie i emocje. Zgodnie z nowymi przepisami alkohol może być sprzedawany i spożywany na stadionach. Musi być to jednak alkohol zawierający nie więcej niż 3,5 proc. alkoholu. Alkoholu nie można jednak sprzedawać na imprezach masowych, które otrzymały status podwyższonego ryzyka. Sprzedaż i konsumpcja alkoholu jest możliwa jedynie w wyznaczonych do tego strefach – np. w punktach gastronomicznych.

Zobacz: Odpowiedzialność karna internauty

Alkohol nie może być sprzedawany w opakowaniach twardych oraz mogących służyć do okaleczenia.

Zakazy stadionowe

Nowe przepisy przewidują dwuletni zakaz stadionowy dla osoby, która dopuściła się naruszenia regulaminu obiektu lub imprezy masowej. Nowe przepisy pozwoliły na rozszerzenie zakazu stadionowego również na mecze wyjazdowe danej drużyny. Według nowych przepisów odwołanie od zakazu stadionowego nie wstrzymuje jego wykonania - jak to miało miejsce do tej pory.

Kary dla kibiców

Kibic może być ukarany karą ograniczenia wolności albo grzywną w wysokości co najmniej 2 tys. zł. Kara może być zasądzona m.in. za zakrywanie twarzy, bezprawne wniesienie i spożywanie alkoholu, niewykonywanie poleceń policji, żandarmerii, osoby uprawnionej.

Zobacz serwis: Prawo karne

Prawo
pokaż więcej
Proszę czekać...