reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Odpowiedzialność karna internauty

Odpowiedzialność karna internauty

Coraz więcej czasu spędzamy w Internecie. Powszechne stało się oglądanie filmów, słuchanie muzyki, dyskutowanie czy zakupy przez Internet. Często jednak czynności te prowadzą do wielu nadużyć, które są karalne. Za co można pociągnąć internautę do odpowiedzialności karnej?

Wykorzystywanie cudzych tekstów

Teksty umieszczone w sieci przez ich autorów mogą być przeglądane, tymczasowo kopiowane i przechowywane na dysku przez każdego ich odbiorcę. Nadużycia mogą mieć miejsce w przypadku wykorzystywania tekstu lub jego części. W przypadku, gdy internauta chce wykorzystać czyjś tekst i umieścić go na swojej stronie lub wykorzystać w celach marketingowych – powinien uzyskać na to zgodę autora, nierzadko również za to zapłacić.

Należy wspomnieć tutaj o prawie cytatu. Głosi ono, że wolno bez zgody autora przytaczać w utworach stanowiących samoistna całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnieniem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawem gatunku twórczości, a także w celach dydaktycznych i naukowych. Należy pamiętać, że każdy cytowany utwór należy odpowiednio oznaczyć – trzeba wymienić imię i nazwisko twórcy oraz źródło.

Zobacz: Komentarze na Facebooku a prawa autorskie

Pobieranie plików

Pliki pobierane na własny komputer jest możliwe o ile umożliwia to posiadacz praw autorskich do danego pliku. Należy rozróżnić sytuację wyłącznie pobierania plików od sytuacji dalszego ich udostępniania. Osoba, która udostępnia pliki ze swojego komputera podlega odpowiedzialności karnej za rozpowszechnianie i zwielokrotnianie plików w sieci.

W przypadku ściągania gier i programów komputerowych karalne jest zarówno rozpowszechnianie takich plików jak również ich pobranie.

Pomówienia i oczernianie w sieci

Polskie fora internetowe pełne są niewybrednych określeń, pomówień i oczernień. Pod przykrywką internetowej anonimowości ludzie pozwalają sobie na więcej. Jednak osoby stosujące pomówienia i oczernianie innych w sieci mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności na podstawie art. 212 Kodeksu karnego. Sprawca takiego czynu podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Przekręty na serwisach aukcyjnych

Na aukcjach internetowych równie często można znaleźć dobrą okazję jak i oszusta. Często zdarza się zakupienie przez Internet przedmiotu, który nie istnieje. Należy pamiętać, że sprzedawca, który w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadza kogoś w błąd, po to żeby niekorzystnie rozporządził własnym lub cudzym mieniem, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Odpowiedzialność ponosi również osoba, która dokonała oszustwa nawet na kilka złotych.

Zobacz serwis: Odpowiedzialność karna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku ściągania gier i programów komputerowych karalne jest zarówno rozpowszechnianie takich plików jak również ich pobranie.
W przypadku ściągania gier i programów komputerowych karalne jest zarówno rozpowszechnianie takich plików jak również ich pobranie.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama