Kiedy zapłacisz za zakupy dokonane skradzioną kartą?

Adrian Prusik
rozwiń więcej
W przypadku stwierdzenia utraty karty o fakcie tym należy niezwłocznie powiadomić swój bank.
Brak roztropności może sprawić, że za nieautoryzowane użycie naszej karty płatniczej, będziemy musieli zapłacić w całości z własnej kieszeni. Jak tego uniknąć?

W ostatnim czasie kradzież kart płatniczych, czy też kodów PIN staje się coraz częstszym problemem. W takiej sytuacji w głowie okradzionego rodzi się najważniejsze pytanie. Czy będę musiał zapłacić za wszystkie nieautoryzowane transakcje?

Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od nas samych. Jeżeli przy obchodzeniu się z kartą płatniczą dochowamy należytej staranności, wtedy też nasze straty będziemy mogli znacząco ograniczyć. W takiej sytuacji ryzyko nieautoryzowanego użycia karty płatniczej w większej mierze obciąża bank, nie zaś klienta.

Nie oznacza to jednak, że posiadacz karty może spać spokojnie. Bank dokładnie sprawdzi nasze postępowanie. Jeżeli znajdzie w nim jakieś nieprawidłowości, wtedy też z dużą dozą prawdopodobieństwa, będzie starał się cały ciężar pokrycia strat przerzucić na nas.

Jeżeli nasze zachowanie zarówno przed kradzieżą, jak i po będzie odpowiednie, wtedy też straty będziemy musieli pokryć jedynie do równowartości 150 euro.

Zobacz również: Podział kart płatniczych

Jak postępować z kartą?

Przede wszystkim bank sprawdzi, czy w naszym postępowaniu zachowaliśmy należytą staranność. Chodzi przede wszystkim o to, czy swoim postępowaniem nie umożliwiliśmy osobom nieuprawnionym ominięcie zabezpieczeń. W tej mierze przepisy ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych wymagają od nas zachowania staranności przy przechowywaniu karty płatniczej oraz kodu identyfikacyjnego. Bezwzględnie zabronione jest trzymanie kodu wraz z kartą.

Oprócz tego posiadacz karty nie może przekazywać jej osobom nieuprawnionym. W przypadku stwierdzenia utraty karty o fakcie tym należy niezwłocznie powiadomić nasz bank.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Zestawienie operacji

Zasady prawidłowego obchodzenia się z karta to nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę. Konieczne jest również uważne czytanie z wyciągu operacji przeprowadzonych na podstawie naszej karty. Często kradzież środków z konta może bowiem przez dłuższy czas pozostawać niezauważona. Aby takim sytuacjom zapobiegać banki regularnie wysyłają na adresy swoich klientów wyciągi z przeprowadzonych operacji finansowych.

Zgodnie z art. 27 ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości każdy klient ma obowiązek powiadomienia banku o zaistniałej sytuacji. Termin na powiadomienie powinien być określony w umowie o kartę płatniczą, jednak nie może być krótszy, niż 14 dni. 

Zobacz również serwis: Umowy

Prawo
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem
22 maja 2025

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.
22 maja 2025

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]
22 maja 2025

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS
22 maja 2025

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne
22 maja 2025

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić
22 maja 2025

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON
22 maja 2025

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]
22 maja 2025

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

pokaż więcej
Proszę czekać...