Grillowanie na balkonie i w parku – czy jest dozwolone?

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
rozwiń więcej
Grillowanie na balkonie i w parku – czy jest dozwolone? / Grillowanie na balkonie i w parku – czy jest dozwolone? / ShutterStock

Nadejście wiosny można poczuć nie tylko w zwiększonych temperaturach, ale także w zapachach unoszonych przez powietrze. Bowiem gdy tylko zaczyna się sezon, Polacy chętnie zaczynają grillować. Rośnie wtedy nie tylko sprzedaż grillowych akcesoriów, ale także statystyczna liczba mandatów udzielonych przez Straż Miejską plenerowym koneserom. Większość mieszkańców miast nie posiada własnego ogrodu, dlatego wielu zadaje sobie pytanie, czy grillowanie na balkonie lub w parku jest dozwolone.

Na to pytanie należy można odpowiedzieć pozytywnie – zarówno grillowanie w parku, jak i na balkonie, jest dozwolone, ale pod pewnymi warunkami. Przepisy prawne, o ile tego nie zakazują, o tyle dostarczają pewne obwarowania, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Grillowanie na balkonie

Jeśli chodzi o grillowanie na balkonie, to jest ono dozwolone tylko wtedy, gdy regulamin Wspólnoty Mieszkaniowej tego nie zabrania. Jeśli zatem istnieje regulamin, który zakazuje urządzania grilla na balkonie, wówczas nie możemy go rozpalać. Jeśli nawet takiego zapisu w regulaminie nie ma, to należy także wziąć pod uwagę przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej oraz przepisy zakazujące immisji.

Zgodnie z paragrafem czwartym Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, nie wolno między innymi:

1. rozgrzewać za pomocą otwartego ognia smoły i innych materiałów w odległości mniejszej niż 5 m od obiektu łatwopalnego;

2. rozpalać ognia, wysypywać gorącego popiołu lub wypalać wierzchniej warstwy gleby i traw, w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów.

Ze swej natury, balkon nie będzie zatem odpowiednim miejscem na grillowanie, właśnie z uwagi na bliskie otoczenie materiałów łatwopalnych. Grill gazowy, jak i węglowy, nie nadaje się do wykorzystania na balkonie, z uwagi na wspomniane przepisy przeciwpożarowe. Wiatr w każdej chwili może roznieść ogień, dlatego aby uniknąć ryzyka, można pokusić się o zakup grilla elektrycznego. Jest to z pewnością bezpieczniejsza opcja miejskiego grillowania, z tym, że chcąc uniknąć sąsiedzkiego pozwu na drodze cywilnej, warto mieć na uwadze przepis Kodeksu cywilnego związany z immisjami.

Czym są immisje?

Chodzi o art. 144 Kodeksu cywilnego, który stanowi o tym, że: „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”. Immisje to oddziaływanie na sąsiednie nieruchomości. Immisją może być hałas, albo właśnie wytwarzany zapach – raczej mało prawdopodobne, że zapach grilla nie dotrze do sąsiadów, którzy mogą być niezadowoleni z zapachów, chociażby z uwagi na swoje wywieszone pranie.

Jakie kary za grillowanie na balkonie?

Warto wspomnieć o treści art. 82 § 1 Kodeksu wykroczeń, który penalizuje czynności sprowadzające zagrożenie pożarowe, takie jak, miedzy innymi:

1. niedozwolone używanie otwartego ognia, palenie tytoniu i stosowanie innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych;

2. nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy używaniu lub przechowywaniu materiałów niebezpiecznych pożarowo, w tym gazu płynnego w butlach;

Za wymienione działania, grozi kara aresztu, grzywny albo nagany.

Drugim przepisem, którego trzeba mieć też na uwadze, jest art. 163 § 1 Kodeksu karnego, który stanowi o tym, że kto to sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru lub eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Podsumowanie

Analizując za i przeciw, grillowanie na balkonie nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Alternatywą może być grillowanie w parku. Tu jednak działa podobna zasada – to znaczy jeśli regulamin danego parku nie zawiera zakazu w tym przedmiocie, to można rozpalić grilla na jego terenie. Warto, dla rozwiania wątpliwości, przedzwonić do Straży Miejskiej z zapytaniem, czy w danym miejscu publicznym można rozpalić grilla. Wszak to Straż wie najlepiej, gdzie wręcza się najwięcej mandatów. Rozmowy są nagrywane, więc zawsze możemy się powołać, że dzwoniąc w danym dniu, o określonej porze, udzielono nam danej informacji.

Najlepszym jednak rozwiązaniem dla spragnionych smaku grillowania, będzie skorzystanie z wyznaczonych przez Zarząd Zieleni Miejskiej terenów pod organizowanie grilla. Niemal każde większe miasto posiada co najmniej jedno takie miejsce, gdzie możemy grillować dowoli.

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Prawo
Czy polskie służby korzystają z Pegasusa w 2025 roku? Koordynator Służb Specjalnych: to tajemnica
06 maja 2025

W interpelacji poselskiej jeden z posłów zapytał na początku kwietnia 2025 r., czy obecnie polskie służby specjalne (CBA, ABW, SSW, SKW) dysponują oprogramowaniem do prowadzenia kontroli operacyjnej typu „Pegasus”. Jeszcze w tym samym miesiącu odpowiedzi na interpelację udzielił Tomasz Siemoniak - minister - członek Rady Ministrów, Koordynator Służb Specjalnych.

Seniorzy tracą całe swoje majątki i są umieszczani w DPS-ach na koszt gmin przez niemoralną lukę prawną. Sprawa skierowana do MRPiPS
06 maja 2025

W dniu 18 marca br. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski zwróciło się do MRPiPS o podjęcie interwencji w celu wyeliminowania dostrzeżonej przez samorządy głęboko niemoralnej i niesprawiedliwej społecznie luki w przepisach, która pozwala rodzinom seniorów na pozbawianie ich całego majątku (wartego nawet kilka milionów złotych) i umieszczanie ich w domach pomocy społecznej, za które finalnie koszt ponosi gmina, pomimo, że istnieje notarialna umowa zobowiązaniowa, na podstawie której rodziny tych seniorów powinny zapewniać im, do końca życia, opiekę i ponosić koszty ich utrzymania.

To koniec groszowych emerytur dla tych grup zawodowych: ZUS dopłaci do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne [REWOLUCYJNY PROJEKT]
06 maja 2025

To koniec groszowych emerytur dla tych grup zawodowych. Jeśli dochody w 3. ostatnich latach podatkowych średniorocznie nie przekraczają 125% minimalnego wynagrodzenia, państwo dopłaci do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Taki jest projekt. Nowa regulacja pozwoli na objęcie systemem ubezpieczeń i wsparcia finansowego. Artyści o niskich i nieregularnych dochodach będą mogli liczyć na dopłaty do składek, finansowane ze środków publicznych. Dzięki temu nie tylko uzyskają stabilność dochodową, ale także dostęp do świadczeń socjalnych na równych zasadach.

Rozwód pozasądowy – będzie można rozwiązać małżeństwo przed kierownikiem USC. Jaka będzie procedura? Są już założenia nowelizacji
06 maja 2025

W ramach deregulacji prawa Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło pod koniec kwietnia 2025 r. założenia nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu wprowadzenie możliwości pozasądowego rozwiązania małżeństwa (tzw. rozwodu pozasądowego). W tym nowym trybie rozwiązanie małżeństwa następowało będzie w drodze czynności podejmowanych przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, który sprawdzi, czy zaistniały ustawowe przesłanki rozwodu pozasądowego i dokona odpowiednich wpisów w rejestrze stanu cywilnego. Ten nowy tryb rozwodu ma być wyjątkiem od zasady rozwiązania małżeństwa przez sąd.

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Emerytura i renta po śmierci seniora. Kiedy można ją zatrzymać, a kiedy trzeba zwrócić. ZUS musi wypłacić świadczenie jeżeli zmarły nabył do niego prawo
05 maja 2025

ZUS informuje, że po śmierci osoby pobierającej emeryturę lub rentę, ZUS wstrzymuje wypłatę świadczeń, ponieważ prawo do nich wygasa. Jeśli jednak emerytura lub renta została wypłacona po śmierci, ale w miesiącu, w którym ta śmierć miała miejsce, nie zawsze jest konieczne zwracanie tych pieniędzy do ZUS-u. W niektórych sytuacjach rodzina może zatrzymać ostatnią wypłatę, o ile zmarły miał do niej prawo.

Dwie decyzje w jednej kopercie prześle ZUS do emerytów i rencistów w maju 2025 r. Przeczytaj uważnie i sprawdź wysokość świadczeń
05 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę corocznej korespondencji do emerytów i rencistów. W jednej kopercie znajdą dwie decyzje – o waloryzacji z marca 2025 r. oraz przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego czyli tzw. trzynastki.

Grillowanie na balkonie i w parku – czy jest dozwolone?
05 maja 2025

Nadejście wiosny można poczuć nie tylko w zwiększonych temperaturach, ale także w zapachach unoszonych przez powietrze. Bowiem gdy tylko zaczyna się sezon, Polacy chętnie zaczynają grillować. Rośnie wtedy nie tylko sprzedaż grillowych akcesoriów, ale także statystyczna liczba mandatów udzielonych przez Straż Miejską plenerowym koneserom. Większość mieszkańców miast nie posiada własnego ogrodu, dlatego wielu zadaje sobie pytanie, czy grillowanie na balkonie lub w parku jest dozwolone.

pokaż więcej
Proszę czekać...