Ponowienie kościelnego procesu o nieważność małżeństwa z tej samej przyczyny

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
rozwiń więcej
Ponowna skarga powodowa z tych samych przyczyn - czy jest możliwa? fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
Czy możliwe jest ponowienie kościelnego procesu o nieważność małżeństwa z tej samej przyczyny? W jaki sposób można przeciwdziałać „dublowaniu” spraw z danego tytułu prawnego w rożnych sądach kościelnych?

Generalna zasada jest taka, iż jeśli proces zakończył się negatywnym wyrokiem z danego tytułu prawnego (przyczyny prawnej), zaś strona ma możliwość wszczęcia kościelnego procesu o nieważność małżeństwa jeszcze w innym sądowym trybunale, to i tak nie powinno się tego robić.

Jeżeli strony mają prawo do tego, aby to inny kościelny sąd przeprowadził ich proces, to można zastanowić się nad tym, czy jest możliwe wszczęcie procesu z zupełnie innego prawnego tytułu niż ten dotychczasowy. Gdy jednak nie ma takiej możliwości, to istnieje też inne rozwiązanie takie jak apelacja od dotychczasowej przyczyny. Warto przy tym dodać, iż strony najczęściej apelują do trybunału II instancji wyznaczonej dla instancji pierwszej, rzadko uwzględniają apelację do Najwyższego Trybunału Roty Rzymskiej.

Warto zastanowić się również nad tym czym przedmiotowy zakaz jest uzasadniony.

Na pewno jednym z powodów jest rozwiązanie sytuacji sprzeczności w wyrokach sądów tej samej Instancji. Nie chodzi tylko o fakt przypisania później – kolokwialnie mówiąc – „etykietki” działania liberalnego bądź restrykcyjnego danemu sądowi, ale o uniemożliwienie pewnego rodzaju konfliktu prawnego.

Gdy jednak mimo tego zakazu strona z sobie wiadomych względów rozpoczyna proces z tej samej przyczyny, jednak w innym sądzie, a nowy wyrok dla tej samej sprawy jest już tym razem pozytywny, to nie staje się on nieważny.

Według mnie najważniejszą kwestią pozostaje zatem poszukanie rozwiązań na tego typu sytuację. Tych z pewnością jest sporo.

Czasami w praktyce danego sądu na tej płaszczyźnie wystosowana zostaje prośba do strony inicjującej proces o odpowiedź, potwierdzenie przez nią, iż nie toczyło się dotychczas inne postępowanie z danej przyczyny, na podstawie której strona obecnie prosi o rozpoczęcie procesu. Na pewno jest to już jakieś wyjście, które można dodatkowo poszerzyć o takie samo pytanie, jednak tym razem skierowane już do strony przeciwnej. Sąd jednak powinien się liczyć z tym, iż odpowiedź, jaka zostanie podana, nie zawsze musi odpowiadać stanowi faktycznemu. Konieczna jest więc próba znalezienia jeszcze innych rozwiązań.

Kolejnym z nich może być prowadzenie rejestru spraw. Dobrze jednak byłoby, aby taki rejestr obejmował wszystkie kościelne trybunały, czyli nie tylko te w obrębie danego kraju. Pamiętajmy bowiem o możliwości złożenia skargi powodowej nawet za granicą, gdy – przykładowo – jedna ze stron tam przebywa. Taki rejestr winien jednak obejmować także całość spraw. Uniemożliwiłoby to z pewnością tzw. dublowanie spraw z tej samej przyczyny. Kolejnym wreszcie wyjściem jest pociągnięcie za sobą pewnych konsekwencji, jak – chociażby na płaszczyźnie prawnej – przyznanie pierwszego miejsca temu wyrokowi, który zapadł wcześniej. Na pewno tych rozwiązań jest więcej i warto je wziąć pod uwagę. A wynika to – wydaje się – z jednego podstawowego względu, a mianowicie uniknięcia przypisania kościelnym sądom „rozwodów kościelnych”.

Na zakończenie warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię, a mianowicie: co w sytuacji, kiedy postępowanie już przebiega, jednak strona powodowa chce się z niego wycofać, czyli, co w sytuacji, kiedy następuje zmiana decyzji już w trakcie procesu? I ponownie, według prawa, jeśli postępowanie dowodowe nie zostało zakończone, to istnieje taka możliwość. Gdy jednak nastąpiło już jego zakończenie, to sąd winien zakończyć proces. Inną natomiast możliwością jest przejęcie roli strony powodowej przez stronę pozwaną. Wówczas proces może przebiegać dalej, mimo że strona wszczynająca chce z niego zrezygnować. Tym sposobem pośrednio dotyka się kolejnego tematu, jakim jest instytucja pojednania w kościelnym prawie małżeńskim. Myślę, iż sam temat można potraktować oddzielnie, natomiast warto go było w tym miejscu przynajmniej zasygnalizować.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...