Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – przepisy, forma prawna, powody

Agata Stradomska
Menedżer agencji nieruchomości
rozwiń więcej
Białe Lwy - Nieruchomości
Agencja nieruchomości
rozwiń więcej
Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – przepisy, forma prawna, powody
Wypowiedzenie umowy to formuła prawna pozwalająca na zakończenie najmu mieszkania. Są różne powody, dla których zarówno najemcy jak i wynajmujący chcieliby zakończyć umowę najmu mieszkania. Zmieniło się miejsce pracy lub nauki najemcy, koszty najmu stały się zbyt wysokie albo wynajmujący chciałby korzystać z nieruchomości w inny sposób czy też myśli o jej sprzedaży. To jak może wyglądać wypowiedzenie, a także jaki czas trwać może wynikać zarówno z treści zawartej umowy najmu, jak i z ogólnie obowiązujących przepisów prawa. Nie wszystkie kwestie umowa najmu może traktować w sposób dowolny, dlatego warto wiedzieć jak wygląda od strony formalnej wypowiadanie umów najmu zarówno z perspektywy najemcy jak i wynajmującego lokal mieszkalny.

Przepisy dotyczące najmu lokali mieszkalnych a wypowiedzenie umowy

Przepisy regulujące najmem lokali mieszkalnych znajdują się w Kodeksie Cywilnym jak i w Ustawie o ochronie praw lokatorów. Po bliższym zapoznaniu się z ich treścią okazuje się, że niektóre sprawy są uregulowane w każdym z przepisów odmiennie. Jednak nie tworzy to sytuacji, gdzie można elastycznie wybierać lepiej pasujące nam paragrafy. O tym jakim przepisom będzie podlegać dany najem, a w ślad za tym jego wypowiedzenie, będzie zależeć od charakteru najmu.
Jeżeli wynajmujemy lokal mieszkalny na cele mieszkalne najemcy - najemca staje się lokatorem, a umowa najmu podlegać będzie w pierwszej kolejności przepisom szczególnym zawartym w Ustawie o ochronie praw lokatorów, a dopiero w przypadku braku uregulowania tam danej kwestii zastosowanie będzie miał Kodeks Cywilny. Zapisy umowy najmu będą znajdowały się wszędzie tam, gdzie przepisy dopuszczają ustalenia umowne, lub w ogóle nie regulują danej kwestii. Poniższe komentarze odnoszą się właśnie do sytuacji gdy najemca jest lokatorem mieszkania.

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania zawartej na czas oznaczony

Kodeks cywilny - art.  673  §  3: Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.

Zawierając umowę najmu na czas oznaczony można przewidzieć sytuacje, gdy będziemy chcieli ją rozwiązać i wprowadzić zapisy regulujące te kwestie. W przypadku, gdy zaistnieje dana sytuacja można skorzystać z wcześniej uzgodnionego trybu. Takie sytuacje to może być utrata pracy przez najemcę, konieczność zmiany miejsca zamieszkania czy też znalezienie kupca na lokal mieszkalny. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż pozwala zabezpieczyć możliwość zakończenia umowy na różne okoliczności. Jednak, nie wszystkie sytuacje są możliwe do przewidzenia.

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego przez wynajmującego

Ustawa o ochronie praw lokatorów Art.  11. pkt 1:
Jeżeli lokator jest uprawniony do odpłatnego używania lokalu, wypowiedzenie przez właściciela stosunku prawnego może nastąpić tylko z przyczyn określonych w ust. 2-5, art. 21 ust. 4-4b i 5 oraz art. 21a. Wypowiedzenie powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie oraz określać przyczynę wypowiedzenia.

Oznacza to, że w przypadku wypowiedzenia umów najmu przez właściciela pojawiają się pewne ograniczenia, co do możliwości rozwiązania takiej umowy. W szczególności mają one zastosowanie do umów zawartych na czas nieoznaczony lub sytuacji wskazanych w poniższych przepisach. Szczególne sytuacje dotyczą braku regulowania czynszu przez najemcę, podnajmu mieszkania czy aktów wandalizmu. Ważne, że wypowiedzenie musi być złożone na piśmie, pod rygorem nieważności, a także określać przyczynę wypowiedzenia.

Ustawa o ochronie praw lokatorów Art.  11. pkt 2:
Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator:

  1. pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub
  2. jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez właściciela tylko w przypadkach, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub,
  3. wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela, lub
  4. używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 4.

Kolejne przepisy wskazują na inne terminy i przyczyny wypowiedzenia m.in. odnoszą się do  sytuacji, gdy sam właściciel chciałby w nim zamieszkać. W przypadku, gdy powód wypowiedzenia nie znajduje się w przepisach, można jeszcze sądownie rozwiązać umowę najmu.

Ustawa o ochronie praw lokatorów Art. 11 pkt 10:
Z ważnych przyczyn, innych niż określone w ust. 2, właściciel może wytoczyć powództwo o rozwiązanie stosunku prawnego i nakazanie przez sąd opróżnienia lokalu, jeżeli strony nie osiągnęły porozumienia co do warunków i terminu rozwiązania tego stosunku.

Wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego (właściciela lokalu mieszkalnego) jest w znaczący sposób ograniczone, dlatego często stosowanym rozwiązaniem jest zawieranie umów na czas oznaczony, które z natury w pewnym momencie się po prostu kończą.

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego przez najemcę

Tak, jak wobec wynajmującego przepisy Ustawy o ochronie praw lokatorów restrykcyjnie podchodzą do kwestii wypowiedzenia umowy najmu, tak w przypadku wypowiedzenia przez najemcę zastosowanie będzie miał Kodeks cywilny i zapisy w umowie najmu. W przypadku gdy np. umowa przewiduje 1 miesięczny okres wypowiedzenia, to tyle dokładnie będzie wynosić wypowiedzenie umowy najmu.

Kodeks cywilny  Art.  673:

§  1. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.

§  2. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód.

Wypowiedzenie najmu mieszkania przy braku umowy zawartej na piśmie

Skoro strony nie zawarły na piśmie umowy, mogą one powoływać się na ustalenia umowy ustnej lub poczynione w formie dokumentowej (np. w korespondencji mailowej, sms-owej itp.). Jednak przepisy wskazują, że jeśli umowa jest na czas dłuższy niż rok, to w przypadku braku pisemnej formy, będzie uważana za umowę najmu zawartą na czas nieoznaczony. W przypadku braku jakiejkolwiek dokumentacji wcale nie będzie łatwo ustalić na jaki czas miała zostać zawarta umowa, co może powodować dodatkowe komplikacje w sferze dowodowej.

Kodeks cywilny - art.  660:
Umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony.

Dlatego uprzedzając ewentualne trudności lepiej zawierać umowy najmu na piśmie, nawet jeśli są na czas do 1 roku, lub np. w formie dokumentowej (umowy do roku), co do której nie będzie wątpliwości, że obie strony zaakceptowały dane uzgodnienia.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Plany planami, a życie pisze różne scenariusze. Dlatego mając na uwadze dobre intencje stron w większości przypadków jest możliwe znalezienie porozumienia, dzięki czemu uda się rozwiązać umowę przed terminem. W przypadku ujawnienia się problemów lub komplikacji warto porozmawiać z drugą stroną i spróbować wypracować akceptowalne rozwiązanie.

Niestety w przypadku najemców zdarzają się przypadki “porzucania” wynajętego mieszkania, co wcale nie powoduje zakończenia stosunku prawnego. Aż do czasu zakończenia umowy najmu, jeśli jest zawarta na czas oznaczony lub upływu terminu wypowiedzenia, jeśli takie jest możliwe - najem trwa i robią się zaległości czynszowe. Takie zaległości mogą być potem windykowane wraz z np. dodatkowymi kosztami sądowymi, co może być nieprzyjemnym zaskoczeniem.

Wsparcie specjalistów przy zawieraniu i wypowiadaniu umów najmu

Najem lokali mieszkalnych nie należy do problemów prostych prawnie, a wręcz przeciwnie, jest dość skomplikowany i wymaga wiedzy po obu stronach. Niestety, popularność wynajmowania mieszkań czy pokoi sprawia, że wiele osób uczestniczy w zawieraniu umów najmu nie mając obeznania i świadomości co do faktycznych ograniczeń i możliwości. W takiej sytuacji łatwo zostać wykorzystanym, oszukanym lub paść ofiarą nieuczciwości z drugiej strony. Konsekwencje finansowe mogą sięgać wielokrotności czynszu najmu, dlatego aby zmniejszyć ryzyko popadnięcia w kłopoty warto korzystać z fachowców - prawników, pośredników w wynajmie czy firm zarządzających najmem.

Agata Stradomska, menedżer agencji nieruchomości.

Prawo
Robert Prevost nowym Papieżem! Mamy nowego Zwierzchnika Kościoła katolickiego! Kim jest nowy Ojciec Święty?
08 maja 2025

W dniu 8 maja br. kardynał Robert Prevost został wybrany nowym Papieżem. Przyjął imię Leon XIV. Jak podaje Reuters - jest to to 69-letni Amerykanin, który większość swojej kariery spędził jako misjonarz w Peru. Jest on stosunkowo nieznany na arenie międzynarodowej. Mianowany kardynałem przez papieża Franciszka w 2023 r., udzielił niewielu wywiadów mediom i rzadko przemawiał publicznie.

Joanna Senyszyn – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na prezydenta 2025]
08 maja 2025

Joanna Senyszyn – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na prezydenta Polski w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Joanna Senyszyn? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kim jest nowy Papież?
08 maja 2025

W dniu 8 maja 2025 r. wybrano nowego Papieża. Kim jest nowy papież katolicki? Jak nazywa się nowy papież? Jakie ma poglądy Papież? Włoskie media już piszą: to augustianin i amerykanin, kochający tenis i matematykę.

Nowy Papież - czy będzie kontynuował modlitwy na maj 2025 r.? Franciszek zachęcał w maju do modlitwy o godziwe warunki pracy dla wszystkich
08 maja 2025

Nowy Papież - czy będzie kontynuował modlitwy na maj 2025 r.? Papież Franciszek zachęcał w maju 2025 r. do modlitwy o godziwe warunki pracy dla wszystkich. Papież wiedział jak ważnym aspektem życia społecznego jest praca. Zresztą już Jan Paweł II poświęcił w jednej ze swoich encyklik wiele przemyśleń na temat wartości ludzkiej pracy. Laborem exercens (łac. wykonując pracę) – encyklika społeczna papieża Jana Pawła II, ogłoszona została14 września 1981, w 90. rocznicę ogłoszenia encykliki Rerum novarum Leona XIII. Papież porusza tam wątek tego: czy żyjemy po to, żeby pracować, czy pracujemy po to, żeby żyć. To pytanie w dzisiejszych czasach (zabieganych, gdzie pogubiły się wartości życiowe, gdzie liczyć się konsumpcjonizm) - nabiera jeszcze większego sensu. Obecnie, według danych ONZ i Międzynarodowej Organizacji Pracy (OIL), 402,4 miliona ludzi na świecie nie ma pracy; 160 milionów dzieci jest zmuszanych do pracy; 240 milionów pracowników otrzymuje mniej niż 3,65 dolara dziennie; a ponad 60% aktywnej zawodowo populacji pracuje w szarej strefie, co oznacza, że około 2 miliardy ludzi nie ma praw pracowniczych ani zabezpieczenia społecznego.

MOPS ma prawo odmówić zasiłku osobie niepełnosprawnej chodzącej o kulach (umiarkowany stopień niepełnosprawności)
08 maja 2025

MOPS nie dał zasiłku osobie niepełnosprawnej bo wcześniej otrzymała ona zasiłek stały 1000 zł, zasiłek celowy na zakup posiłku lub żywności (200 zł), specjalne zasiłki celowe: na częściowe pokrycie opłat mieszkaniowych (100 zł), na pokrycie części kosztów energii elektrycznej (150 zł) i na leki i leczenie (150 zł). Umiarkowany stopień niepełnosprawności i ograniczenia wynikające z chodzenia o kulach nie dają prawa do kolejnych roszczeń do MOPS o zasiłki.

MOPSy w całej Polsce twierdzą, że opiekunowie osób niepełnosprawnych wiedzieli o konieczności zwrotu starego świadczenia pielęgnacyjnego
09 maja 2025

Opiekunowie osób niepełnosprawnych otrzymują w całej Polsce wezwania do zwrotu od 10 000 zł do 42 000 zł. Chodzi o świadczenie pielęgnacyjne wypłacane w okresie rozpatrywania wniosku o przyznanie poziomu wsparcia (często okres roku i więcej). Nie można łączyć świadczenia wspierającego i pielęgnacyjnego. Rodziny osób niepełnosprawnych twierdzą, że nie wiedziały o konieczności zwrotu np. 13 000 zł. MOPS twierdzą, że pod koniec 2023 r. wysłały każdej osobie mającej stare świadczenie pielęgnacyjne ulotkę z taką informacją.

Hulajnoga na chodniku, ścieżce rowerowej, ulicy. Jak jeździć zgodnie z prawem, a czego robić nie wolno? Jakie grożą mandaty? Radca prawny odpowiada na najczęstsze pytania [Q&A]
08 maja 2025

Dość powszechnie uważa się, że nowelizacja Prawa o ruchu drogowym (Prd), jak weszła w życie 21 maja 2021 r. uregulowała sytuacje prawną hulajnóg elektrycznych. Nic bardziej mylnego o czym pisałem tutaj: https://moto.infor.pl/jednoslad/prawo/2979619,hulajnoga-elektryczna-chodnik.html. Weszły w życie wówczas po prostu szczególne uregulowania dla hulajnóg, „wprowadzając” je tym samym na chodniki i drogi dla rowerów (DDR) – potocznie zwane ścieżkami rowerowymi. Po prawie dokładnie 4 latach przepisy te nadal powodują trudności w stosowaniu przez co dość powszechnie naruszane. Poniżej wyjaśniam, w formie Q&A kwestie budzące najczęściej wątpliwości, każdorazowo z podaniem właściwej podstawy prawnej lub wskazaniem jej braku.

Zarobki w wyborach a zasiłki i świadczenia z MOPS
08 maja 2025

Czy diety członków komisji wyborczych wlicza się do dochodu w pomocy społecznej? Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęła interpelacja w tej sprawie.

Konklawe. Kiedy możemy się spodziewać białego dymu? [AKTUALIZACJA]
08 maja 2025

Dziś rano kardynałowie zamknięci w Kaplicy Sykstyńskiej przystąpili do drugiego głosowania nad wyborem papieża. Przewidziano cztery tury.

Pracownicy nie będą już musieli wykonywać wszystkich poleceń przełożonego – „pielęgniarka nie będzie wykonywać obowiązków salowej, a dekarz nie będzie montował urządzeń sanitarnych”. Koniec z nadużyciami ze strony pracodawców
09 maja 2025

W dniu 24 kwietnia 2025 r. sejmowa Komisja do Spraw Petycji, w następstwie skierowanej do niej petycji obywatelskiej, wystąpiła do MRPiPS o zajęcie stanowiska w kwestii zmiany przepisów kodeksu pracy w zakresie określania obowiązków pracowników w ramach stosunku pracy. Zakazane miałoby być stosowanie otwartej klauzuli zobowiązującej pracownika do wykonywania wszystkich poleceń przełożonego, niewymienionych w zakresie jego obowiązków (stanowiskowej karcie pracy).

pokaż więcej
Proszę czekać...