Czym najem różni się od użyczenia

Łukasz Matys
rozwiń więcej
Najem a użyczenie / inforCMS
W obrocie prawnym pojawia się wiele umów na podstawie których można korzystać z cudzej rzeczy. Do umów takich bez wątpienia należy zaliczyć umowę najmu i umowę użyczenia. Umowy te wykazują znaczne podobieństwo ale zachodzą między nimi też bardzo istotne różnice.

Umowa najmu

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Umowa użyczenia

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie rzeczy.

POBIERZ WZÓR: Umowa użyczenia

PODOBIEŃSTWA

1. Przedmiot umowy

Przedmiotem obydwu umów mogą być jedynie rzeczy nie zużywalne. To jest takie które w toku normalnego użycia nie mogą się zużyć. Wynika to z faktu, że zarówno biorący w używanie jak i najemca muszą zwrócić tą samą rzecz odpowiednio wynajmującemu lub użyczającemu.

Dlatego też przedmiotem tych umów nie będą pieniądze, zboże, benzyna, papierosy.

Przedmiotem obydwu umów nie mogą być dobra niematerialne oraz prawa.

2. Czas umowy

Obydwie umowy można zawrzeć na czas oznaczony i nie oznaczony. Ważne jest jednak aby w umowie sprecyzować na jaki okres umowa została podpisana.

3. Obowiązek wydania rzeczy

Wynajmujący i użyczający zobowiązują się w umowie do wydania rzeczy. Rzecz musi być w stanie umożliwiającym korzystanie z niej.

4. Sposób korzystania

Zarówno w wypadku najmu jak i użyczenia sposób korzystania z rzeczy określa umowa. W braku postanowień umowy zakres korzystania w wypadku jednej i drugiej umowy jest wyznaczany przez właściwość i przeznaczenie rzeczy.

5. Pobieranie pożytków

Ani najemca ani biorący w używanie nie może pobierać pożytków z używanej rzeczy.

RÓŻNICE

1. Odpłatność

Umowa najmu jest zawsze umową odpłatną. Najemca musi za używanie rzeczy płacić czynsz w wysokości określonej w umowie.

Umowa użyczenia jest z kolei umową nie odpłatną. Wynika z tego, że biorący w użyczenie nie musi płacić żadnego wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy. Na podstawie umowy najmu używa on rzeczy bezpłatnie.

Jest to podstawowa różnica pomiędzy obydwoma umowami!

2. Oddanie rzeczy osobie trzeciej

Najemca co do zasady może oddać rzecz wynajmowaną w najem lub do bezpłatnego używania osobie trzeciej. Strony najmu mogą jednak w umowie takie uprawnienie wyłączyć.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w wypadku umowy użyczenia. Użyczający, jeżeli umowa milczy w tej kwestii, nie może oddać rzeczy używanej osobie trzeciej.

3. Nakłady

Najemca z tytułu umowy najmu zobowiązany jest do czynienia drobnych nakładów, które wynikają ze zwykłego używania rzeczy.

Biorący w używanie musi ponosić zwykłe koszty utrzymania rzeczy.

Zakres obowiązków biorącego w używanie jest szerszy.

4. Uprawnienia najemcy i biorącego w używanie

Jeżeli wynajmowana rzecz ma wady najemca może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym lub żądać obniżenia czynszu (wszystko zależy od rodzaju wady).

Natomiast użyczający odpowiada za szkodę, którą wyrządził biorącemu dając mu rzecz uszkodzoną i nie informując go o tym.

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...