Jak założyć konto w e-sądzie?

Bartłomiej Ceglarski
rozwiń więcej
Jak założyć konto w e-sądzie?/ fot. Fotolia
Elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU) jest prowadzone przez e-sąd. Ten rodzaj postępowania dotyczy prostych spraw windykacyjnych, w których nie ma konieczności przeprowadzenia postępowania dowodowego. Sprawdź jak skorzystać z usług e-sądu.

Możliwość przeprowadzenia EPU przez e-sąd istnieje od 1 stycznia 2010 r. kiedy to weszła w życie nowela kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.). Do postępowania toczonego przed e-sądem stosuje się przepisy o postępowaniu upominawczym jednak z wyłączeniem art. 50528 - art. 50537.

Cała procedura toczy się drogą internetową, za pośrednictwem strony www.e-sad.gov.pl. Za pomocą Internetu powód wnosi pozew, a także utrzymuje kontakt z e-sądem. Co do zasady, e-sąd komunikuje się z pozwanym w formie tradycyjnej (papierowej) jednak pozwany może również skorzystać z drogi elektronicznej.

Zobacz również: Pozwy cywilne

Sprawy toczone przed e-sądem to sprawy nieskomplikowane, w których nie ma konieczności przeprowadzania postępowania dowodowego, a stan faktyczny jest jasny. Należy jednak zaznaczyć, że przed e-sądem mogą być dochodzone roszczenia, które stały się wymagalne w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu.

Rozpoczęcie windykacji online zaczyna się od wniesienia pozwu na stronie e-sądu. Jednak aby to zrobić należy mieć tam założone konto.

Założenie konta

Aby założyć wymagane konto należy wejść na stronę, a następnie kliknąć w zakładkę ,,Zarejestruj konto''. Następnie należy wybrać opcję ,,Konto podstawowe''. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie danych osobowych (imiona, nazwisko, PESEL, numer dokumentu tożsamości, miejsce urodzenia), a także danych adresowych (adres do korespondencji oraz adres poczty elektronicznej).

Wybrać należy też 8-znakowe hasło, wraz z pytaniem zabezpieczającym i odpowiedzią, w razie zapomnienia hasła.

Weryfikacja danych trwa ok. 2-3 dni. Jeżeli będziesz miał problemy techniczne skorzystaj z pomocy technicznej e-sądu.

Po wysłaniu wniosku o założenie konta, trzeba je aktywować poprzez wejście na stronę podaną w komunikacie portalu EPU, który zostanie przesłany na wskazany adres e-mail. Z adresem podana jest nazwa użytkownika, składająca się z cyfr. Następnie należy przejść na stronę główną i kliknąć przycisk „Logowanie”. W panelu logowania wpisujesz nazwę użytkownika i hasło.

Aby zlikwidować konto należy wysłać pisemny wniosek na adres Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie VI Wydział Cywilny, ul. Krakowskie Przedmieście 78, 20-076 Lublin. Do wniosku należy załączyć kserokopię dowodu osobistego.         

Podpisy elektroniczne

Pisma procesowe w EPU autoryzowane są podpisem elektronicznym. Założenie i aktywacja konta powoduje możliwość starania się o uzyskanie zwykłego podpisu elektronicznego (certyfikatu), którym należy się posłużyć wniesienia pozwu.

W e-postępowaniu można też posługiwać się bezpiecznym podpisem elektronicznym, który należy jednak uzyskać we własnym zakresie).

Aby uzyskać certyfikat należy złożyć wniosek o jego wydanie (kliknij w zakładkę „Certyfikaty i faktury”, następnie wybierz opcję „Wniosek o wydanie certyfikatu” i wypełnij formularz tego wniosku. Po weryfikacji wniosku należy pobrać certyfikat, co pozwoli na złożenie pozwu i rozpoczęcie postępowania.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1822 z późn. zm.)

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...