Ponowne głosowanie, czyli II tura wyborów [Wybory Prezydenta RP 2025 r.]

REKLAMA
REKLAMA
W przypadku, gdy żaden z kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, przeprowadzane jest ponowne głosowanie. II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca 2025 r. Jakie są zasady?
- [Wybory Prezydenta RP 2025 r.] II tura wyborów: data
- [Wybory Prezydenta RP 2025 r.] II tura wyborów: zasady
- Uchwała PKW: Ponowne głosowanie w dniu 1 czerwca 2025 r.
Prezydent RP wybierany jest na pięcioletnią kadencję i ponownie może być wybrany tylko raz. Pierwsza tura wyborów na Prezydenta RP odbyły się 18 maja 2025 r. Ustawa z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy, określa zasady dotyczące organizacji II tury wyborów.
REKLAMA
[Wybory Prezydenta RP 2025 r.] II tura wyborów: data
Art. 292 Kodeksu wyborczego określa zasady dotyczące ponownego głosowania. Druga tura wyborów możliwa jest w przypadku, gdy w wyborach na prezydenta, żaden z kandydatów na prezydenta RP nie uzyska więcej niż 50 proc. ważnie oddanych głosów. Głosowanie w II turze odbywa się czternastego dnia po pierwszym głosowaniu. W związku z tym, że w wyborach 18 maja 2025 r. żaden z kandydatów nie uzyskał 50 proc. zostaną zarządzone ponowne wybory, czyli II tura wyborów. II tura wyborów na prezydenta odbędzie się 1 czerwca 2025 r.
W I turze wyborów na prezydenta RP kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 31,36 proc., zaś popierany przez PiS Karol Nawrocki 29,54 proc. Frekwencja wyniosła 67,31 proc.
Kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen zdobył 14,81 proc. głosów, Grzegorz Braun - 6,34 proc., Szymon Hołownia - 4,99 proc., Adrian Zandberg - 4,86 proc., Magdalena Biejat - 4,23 proc. Krzysztof Stanowski zdobył 1,24 proc., Joanna Senyszyn - 1,09 proc., Marek Jakubiak - 0,77 proc., Artur Bartoszewicz - 0,49 proc., Maciej Maciak - 0,19 proc., Marek Woch - 0,09 proc.
[Wybory Prezydenta RP 2025 r.] II tura wyborów: zasady
Jak już zostało wspomniane, II tura wyborów odbywa się w przypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. W II turze dokonuje się wyboru spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali największą liczbę głosów. W przypadku, gdy którykolwiek z kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę głosów wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo wyborcze lub umrze, to w jego miejsce do wyborów w II turze dopuszcza się kandydata, który jako trzeci miał największą liczbę głosów w pierwszym głosowaniu. W opisanym wyżej przypadku, ponowna data II tury zostaje odroczona o dalsze 14 dni. W takiej sytuacji Państwowa Komisja Wyborcza ma obowiązek niezwłocznie poinformować, w drodze uchwały, o dopuszczeniu nowego kandydata do wyborów w II turze wyborów. PKW podaje także do publicznej wiadomości datę przeprowadzenia ponownego głosowania.
Uchwała PKW: Ponowne głosowanie w dniu 1 czerwca 2025 r.
Państwowa Komisja Wyborcza w drodze Uchwały poinformowała, że druga tura wyborów odbędzie się 1 czerwca 2025 r. W uchwale zarządzono także druk kart do głosowania w ponownym głosowaniu w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 1 czerwca 2025 r., zgodnie z treścią zawartą w załączniku do uchwały. Karta do głosowania będzie zawierała dwa nazwiska: Karola Nawrockiego oraz Rafała Trzaskowskiego.
Uchwała nr 191/2025 PKW z dnia 19 maja 2025 r. w sprawie zarządzenia druku kart do głosowania w ponownym głosowaniu w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 1 czerwca 2025 r.
OBWIESZCZENIE PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ z dnia 19 maja 2025 r. o wynikach głosowania i wyniku wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 18 maja 2025 r.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA