Uznawanie zagranicznych wyroków

Roma Opoka
Aplikant adwokacki
rozwiń więcej
sąd, prawo, Fot. Fotolia
Zmiana w Kodeksie karnym powoduje iż polskie sądy będą skuteczniej uwzględniały wyroki karne skazujące wydane w innych krajach Unii Europejskiej. Nowelizacja ustaw karnych zmienia między innymi również zasady dotyczące wyroków łącznych.

Nowelizacja weszła w życie 8 maja 2011 roku. Od tego dnia polskie sądy karne muszą uwzględniać prawomocne wyroki skazujące zapadłe w innych państwach Unii Europejskiej.

Nowy artykuł w Kodeksie karnym

Dzięki treści art. 144a Kodeksu karnego, możliwe jest skuteczniejsze uwzględnianie skazujących wyroków w sprawach karnych. Przepis ten przewiduje iż w polskim postępowaniu karnym uwzględnia się wydane w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej prawomocne orzeczenie skazujące sądu właściwego w sprawach karnych. Orzeczenie takie podlega uwzględnieniu, pod warunkiem, że uznaje ono daną osobę za winną popełnienia przestępstwa w sprawie o inny czyn niż będący przedmiotem polskiego postępowania karnego.

Zobacz: Apelacja od wyroku skazującego

Przypadki zastosowania

Zasada wynikająca z art. 144a Kodeksu karnego będzie miała zastosowanie w kilku przypadkach. Chodzi tu np. o sytuacje w których skazanie nastąpiło za czyn, który nie stanowi przestępstwa w Polsce, jeżeli orzeczono rodzaj kary nie znany ustawie polskiej lub jeżeli sprawca nie podlegałby karze według prawa polskiego.

Skutki

Orzeczenie skazujące zapadłe w innym kraju UE uwzględnione w Polsce wywołuje skutki równoważne do uprzedniego wyroku skazującego, gdyby został wydany przez polski sąd.

Zobacz: Jak zabezpieczyć roszczenia zanim sąd wyda wyrok?

Wyroki łączne i zatarcie kary

Pozostałe zmiany w kodeksie karnym dotyczą m.in. wyroków łącznych. Wskutek nowelizacji, wyrokiem łącznym nie będzie można obejmować orzeczeń skazujących wydanych w innych państwach członkowskich.

Kolejną znaczącą zmianą jest to, iż wymierzone za granicą kary będą mogły zacierać się w innych terminach niż przewiduje to polski kodeks karny.

Jeżeli Polak zostanie skazany w innym kraju Unii Europejskiej, zatarcie skazania nastąpi zgodnie z prawem państwa, w którym został skazany.

Zobacz: Dołączanie tłumaczenia do pozwów

Prawo
Spór w rządzie o bon energetyczny. MRPiPS występuje przeciwko stosowaniu zasad z dodatku osłonowego
29 kwi 2024

Chodzi o koncepcję wypłaty bonu energetycznego. Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym.  Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową
29 kwi 2024

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie
29 kwi 2024

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać
28 kwi 2024

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii
26 kwi 2024

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Nie będzie widać naszego adresu IP. Schowa go Google. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies
28 kwi 2024

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

pokaż więcej
Proszę czekać...