Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych (cz. 2)

Pozew o zapłatę w postępowaniu gospodarczym, fot. Fotolia
Przepisy postępowania gospodarczego mogą się krzyżować z innymi trybami procedowania. To istotna wiadomość zwłaszcza w sytuacji dochodzenia drobnych należności pomiędzy przedsiębiorcami.

Postępowanie gospodarcze

W ramach postępowania cywilnego w zależności od okoliczności sprawy zastosowanie mogą mieć przepisy dwóch lub więcej postępowań odrębnych. Taka sytuacja będzie dotyczyć także roszczeń drobnych wynikłych między dwoma przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. W tym przypadku dojść może do skrzyżowania przepisów postępowania gospodarczego oraz uproszczonego.

W części pierwszej przeczytać można w jakich sytuacjach zastosowanie będą miały przepisy postępowania gospodarczego. Chodzi przede wszystkim o roszczenia cywilnoprawne między przedsiębiorcami.

Zobacz: Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych (cz. 1)

W maju 2012 r. postępowanie gospodarcze ulegnie likwidacji.

Postępowanie uproszczone

Postępowanie gospodarcze jest obligatoryjne, tak samo jak postępowanie uproszczone. Zgodnie z art. 5051 Kodeksu postępowania cywilnego ma ono zastosowanie w sprawach należących do właściwości sądu rejonowego m.in. o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł.

Zobacz: Postępowanie uproszczone

Takie określenie zakresu obydwu postępowań oznacza, że w danych okoliczność zastosowanie mogą mieć zarówno przepisy postępowania uproszczonego jak i gospodarczego.

X chce pozwać Y, domagając się zapłaty za świadczone usługi. Obydwa podmioty są przedsiębiorcami, a usługi były świadczone w zakresie ich wzajemnej działalności, także zastosowanie będą miały przepisy o postępowaniu gospodarczym. Dodatkowo, jeżeli roszczenie nie przekroczy 10 tys. zł, to jako wynikające z umowy będzie właściwe dla postępowania uproszczonego.

Jakie przepisy stosować?

Taka sytuacja, jak przedstawiona w powyższym przykładzie rodzi pytanie jakie przepisy powinny być stosowane. Odpowiedź jest prosta: przepisy obydwu postępowań. Wynika to m.in. z treści art. 4791a Kodeksu postępowania cywilnego.

Będzie się to wiązało z szeregiem praktycznych konsekwencji. Przede wszystkim z uwagi na zastosowanie postępowania uproszczonego, pozew powinien być wniesiony na urzędowym formularzu. Niespełnienie tego warunku skutkować będzie brakiem formalnym.

W obydwu przypadkach zasadą postępowania jest tzw. prekluzja dowodowa, która każe zgłaszać wszelkie okoliczności faktyczne, zarzuty i wnioski dowodowe w pierwszym piśmie (w przypadku powoda w pozwie).

Należy jednak pamiętać, że o obowiązkowym przy postępowaniu gospodarczym poprzedzającym pozew wezwaniu do dobrowolnego spełnienia żądania. Jego odpis wraz z dowodem doręczenia drugiej stronie albo dowodem jego przesłania, należy dołączyć do pozwu. Niedołączenie takiego odpisu oznaczać będzie brak formalny. Sąd wezwie powoda do jego uzupełnienia w terminie tygodnia.

Zobacz: Na co uważać przy postępowaniu uproszczonym?

Prawo
Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Spór w rządzie o bon energetyczny. MRPiPS występuje przeciwko stosowaniu zasad z dodatku osłonowego
29 kwi 2024

Chodzi o koncepcję wypłaty bonu energetycznego. Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym.  Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową
29 kwi 2024

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie
29 kwi 2024

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać
28 kwi 2024

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

pokaż więcej
Proszę czekać...