Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne po nowemu na stałe
17 lut 2021
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne ma zostać wpisane na stałe do systemu prawa. Będzie to jednak nieco inna forma niż instytucja wynikająca z Tarczy 4.0. Jakie są najważniejsze założenia nowego postępowania?
Upadłość czy restrukturyzacja w dobie Covid-19?
19 lis 2020
Kto w dobie COVID-19 może skorzystać z upadłości czy restrukturyzacji? Jakie są skutki obu postępowań? Zawiłości prawne tłumaczy mec. Magdalena Jadczyczyn-Skitek z kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne - jak przebiega krok po kroku?
14 lip 2020
Po raz pierwszy przepisy dotyczące uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego zastosowano 1 lipca 2020 r. Eksperci z kancelarii Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje, którzy zainicjowali procedurę przyspieszonej restrukturyzacji, opisują krok po kroku kolejne etapy nowej procedury.
Pełnomocnik przedsiębiorcy
30 gru 2019
Przedsiębiorca przed sądem może występować sam, ale nie jest to zbyt wygodne niezależnie od tego, czy występuje w procesie w charakterze pozwanego, czy powoda. W powszechnym przekonaniu jedynym sposobem zapewnienia zastępstwa procesowego jest ustanowienie pełnomocnikiem adwokata lub radcy prawnego. W rzeczywistości grupa osób, które są uprawnione do reprezentowania przedsiębiorcy przed sądem, chociaż ściśle ograniczona, jest na tyle szeroka, że każdy z nich nawet bez angażowania nadmiernych środków finansowych powinien bez trudności zapewnić sobie zastępstwo procesowe.
Jakie zmiany w postępowaniu cywilnym po 7 listopada 2019 r.?
13 lis 2019
7 listopada 2019 r. weszły w życie zmiany w postępowaniu cywilnym istotne dla przedsiębiorców. Czy nowelizacja poprawi sytuację firm?
Czy od 7 listopada 2019 r. postępowanie gospodarcze będzie szybsze?
28 paź 2019
Od 7 listopada 2019 r. zaczną obowiązywać ważne zmiany dla przedsiębiorców: wróci odrębne postępowanie gospodarcze. Czy to oznacza, iż postępowanie będzie szybsze?
Nowelizacja KPC 2019: postępowanie w sprawach gospodarczych [PODCAST]
02 paź 2019
Powrót postępowania w sprawach gospodarczych to ważna zmiana, jaka czeka niebawem przedsiębiorców w sądach. Już 7 listopada 2019 r. wejdą w życie kolejne przepisy nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego (KPC). Szczegóły w naszym podcaście.
Nowelizacja KPC 2019: umowa dowodowa
16 wrz 2019
Umowa dowodowa jest nową instytucją. Została wprowadzona przez ostatnią nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Przedmiotowe przepisy będą obowiązywały od 7 listopada 2019 r.
Nowelizacja KPC 2019: osoby fizyczne w postępowaniu gospodarczym
09 lip 2019
Uchwalona przez Sejm w lipcu 2019 r. nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego (KPC) przewiduje przywrócenie odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych. Osobom fizycznym pozostawiono jednak wybór.
Elektroniczny KRS od 2020 r.
30 lis 2017
Szykują się przełomowe zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje aby od 1 marca 2020 r. wszystkie sprawy związane z KRS były załatwiane przez Internet - wszystkie wnioski będą elektroniczne, pojawi się możliwość kontaktu z sądem przez internet, a także zniknie obowiązek składania sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego.
Kontrola płatnika składek będącego przedsiębiorcą jest czasowo limitowana
24 lut 2015
Zanim ZUS przeprowadzi kontrolę u przedsiębiorcy powinien go o tym powiadomić. Czas trwania kontroli jest limitowany i jest uzależniony od rozmiarów prowadzonej działalności.
Ważne zmiany Kodeksu postępowania cywilnego – sprawy gospodarcze
19 cze 2012
W dniu 3 maja 2012 r . weszła w życie ustawa z dnia 16 września 2011r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza szeroki zakres zmian, z których najważniejsze postaram się poniżej wymienić.
Nowelizacja kpc - znika postępowanie gospodarcze
02 maja 2012
Wejście życie zmienionych przepisów Kodeksu postępowania cywilnego likwiduje odrębną procedurę gospodarczą. Oznacza to, iż spory sądowe w sprawach gospodarczych będą toczyły się według zasad ogólnych. Warto jednak pamiętać, iż nowelizacja wprowadza kilka ważnych zmian w postępowaniu.
Nieważność umowy a prekluzja dowodowa
12 mar 2012
Co do zasady sąd będzie brał z urzędu pod uwagę nieważność zawartej przez strony umowy. Kwalifikacja prawna będzie jednak dokonana na podstawie okoliczności faktycznych udowodnionych przez strony. To oznacza, że istotne znaczenie może mieć prekluzja dowodowa.
Kiedy i jak można potrącić wierzytelność?
20 lut 2012
Potrącenie wierzytelności może mieć miejsce, gdy dwie osoby są wobec siebie jednocześnie dłużnikami i wierzycielami. W jaki sposób można potrącić wierzytelność?
Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych (cz. 2)
30 sty 2012
Przepisy postępowania gospodarczego mogą się krzyżować z innymi trybami procedowania. To istotna wiadomość zwłaszcza w sytuacji dochodzenia drobnych należności pomiędzy przedsiębiorcami.
Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych
30 sty 2012
Przepisy postępowania gospodarczego mogą się krzyżować z innymi trybami procedowania. To istotna wiadomość zwłaszcza w sytuacji dochodzenia drobnych należności pomiędzy przedsiębiorcami.
Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania spółki
30 cze 2011
Członkowie zarządu spółki odpowiadają za jej zobowiązania, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczne. Mogą oni jednak przywołać zarzut potrącenia wierzytelności spółki.
Odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych do likwidacji
24 maja 2011
Rada Ministrów zadecydowała, że nie ma podstaw do utrzymywania odrębnego postępowania procesowego dla spraw gospodarczych. Sprawy takie nie różnią się rodzajem żądań od żądań występujących w sprawach cywilnych.
Przekształcanie spółek handlowych – wpis do KRS
11 maja 2011
Proces przekształcenia spółki handlowej kończy się wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. Jaki jest termin na złożenie odpowiedniego wniosku o wpis oraz jakie konsekwencje może powodować niedotrzymanie tego terminu?
Kiedy członek zarządu nie ponosi odpowiedzialności za niewypłacalną spółkę?
09 maja 2011
Członkowie zarządu mogą odpowiadać za długi niewypłacalnej spółki, jeżeli w porę nie zgłosili wniosku o upadłość. Nie dotyczy to byłego członka, który w tym czasie nie pełnił swojej funkcji, nawet jeżeli nadal był wpisany do KRS.
Roszczeń spółki cywilnej dochodzą wszyscy wspólnicy
20 kwi 2011
Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, ani zdolności sądowej. Wspólnik spółki cywilnej nie jest legitymowany samodzielnie do dochodzenia wierzytelności wchodzącej w skład majątku wspólnego wspólników tej spółki.
Do kiedy należy przechowywać księgi podatkowe?
21 mar 2011
Podatnik, który poniesie stratę i planuje ją rozliczyć z dochodem uzyskanym w następnych latach, powinien przechowywać księgi podatkowe aż do czasu przedawnienia zobowiązań podatkowych, jakie powstały w latach, w których rozliczał stratę.
Czy syndyk może zaskarżyć uchwałę zgromadzenia wspólników?
07 mar 2011
Po ogłoszeniu upadłości wszelkie uprawnienia upadłego związane z
uczestnictwem w spółkach lub spółdzielniach wykonuje syndyk albo zarządca. To
oznacza, że podmioty te mogą również zaskarżać uchwały zgromadzenia wspólników.
Takiego uprawnienia nie ma jednak nadzorca sądowy.
Sprawozdanie finansowe spółki. Na jakich podstawach oprzeć zaskarżenie uchwały?
07 mar 2011
Zaskarżając uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego spółki powinniśmy pamiętać, że prawidłowość sporządzenia sprawozdania finansowego należy oceniać wyłącznie na podstawie zasad przewidzianych w ustawie o rachunkowości. Trzeba więc wziąć pod uwagę prawidłowość sporządzenia i zatwierdzenia sprawozdania, a nie biznesową zasadność wydatków.
Kiedy można pozbawić akcjonariusza prawa głosu?
07 mar 2011
Nabywanie znacznych pakietów akcji wiąże się dla nabywców z określonymi obowiązkami. Akcjonariusz, który ich nie dopełni, zostanie pozbawiony prawa głosu z nabytych akcji. Czy jednak zarząd może samodzielnie pozbawić prawa głosu?
Co należy wiedzieć o postępowaniu gospodarczym?
09 gru 2010
Reguły, jakimi kieruje się postępowanie gospodarcze znacznie różnią się od postępowania zwykłego. Warto o tym pamiętać, jeżeli nie chcesz, by spotkała cię przykra niespodzianka.
Sąd rejestrowy może badać procedurę podejmowania uchwał
03 gru 2010
Sąd rejestrowy jest uprawniony do badania wpływu naruszeń procedury podejmowania uchwał w spółce. Oznacza to, że sąd rejestrowy nie pełni jedynie technicznej roli.
Zawieszenie rejestracji uchwały spółki jako zabezpieczenie roszczeń
03 gru 2010
Dopuszczalne jest zabezpieczenie roszczenia o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez zawieszenie postępowania rejestrowego dotyczącego wpisu zmian na podstawie tej uchwały. Taką uchwałę dnia 21 lipca 2010 r. podjął Sąd Najwyższy (dalej „SN”, sygn. akt III CZP).
Ustanowienie kuratora dla osoby prawnej
10 lis 2010
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego z 19 kwietnia 2010 r. wprowadziła wiele ważnych zmian, w tym także w zakresie właściwości sądu w sprawach o ustanowienie kuratora dla osoby prawnej. Konieczność ustanowienia kuratora dla osoby prawnej może pojawić się w trzech przypadkach.
Wierzyciel poinformuje biuro informacji gospodarczej o nierzetelnym dłużniku
08 wrz 2010
Dnia 14 czerwca 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (dalej „ustawa”), która zastępuje dotychczasową ustawę z dnia 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych, wprowadzając szereg zmian w stosunku do dotychczasowego stanu prawnego.
Jak prowadzić egzekucję przeciwko wspólnikom spółki cywilnej?
24 sie 2010
Spółka cywilna stanowi prostą i bardzo powszechną w Polsce formą organizacyjną prowadzenia działalności gospodarczej. Specyfika konstrukcji spółki cywilnej ma swoje konsekwencje w postępowaniu egzekucyjnym przeciwko wspólnikom spółki cywilnej.
Jakie sprawy należą do właściwości sądów gospodarczych?
21 lip 2010
Sądy gospodarcze rozpoznają sprawy gospodarcze, czyli przede wszystkim sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą, w zakresie prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.
Mediacje w sprawach gospodarczych
30 mar 2010
Mediacja gospodarcza jest najbardziej efektywnym sposobem rozwiązywania sporów, gdyż osoby zainteresowane same decydują o jej ostatecznym wyniku, bez osobistego wkraczania na drogę sądową.