| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Sprawy gospodarcze > Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych

Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych

Przepisy postępowania gospodarczego mogą się krzyżować z innymi trybami procedowania. To istotna wiadomość zwłaszcza w sytuacji dochodzenia drobnych należności pomiędzy przedsiębiorcami.

Jedna sprawa – dwa postępowania

Przepisy polskiego kodeksu postępowania cywilnego nie należą do najprostszej lektury. Duże problemy może stwarzać zwłaszcza liczba kilkunastu postępowań odrębnych. Nie dość, że nie są one od siebie rozdzielone, często mogą krzyżować się w konkretnych sprawach, to brak jeszcze przepisów kolizyjnych, które rozwiązywałyby ewentualny konflikt w relacji między nimi.

Używając skrótu myślowego możemy często mieć do czynienia z sytuacją, kiedy do jednej sprawy zastosowane będą dwa a nawet więcej postępowania. Oczywiście chodzi tutaj o zastosowanie przepisów dwóch lub więcej postępowań odrębnych. Wszystko będzie zależało od okoliczności sprawy.

Zobacz: Jak napisać pozew?

Krzyżowanie postępowań

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego nie wykluczają bowiem takiej sytuacji. Koronnym przykładem może być sprawa, w której połączeniu ulegną postępowanie w sprawach gospodarczych oraz uproszczone. Możliwość „krzyżowania” tych dwóch postępowań została już dawno przesądzona przez Sąd Najwyższy (por. uchwała SN z 27 listopada 2001 r. o sygn. III CZP 61/01). Co więcej, z uwagi na fakt, iż obydwa postępowania są obligatoryjne (niezależne od woli strony), to jeszcze przed wniesieniem pozwu należy się dostosować do tej sytuacji.

Postępowanie gospodarcze

Kwestie stosowania postępowania gospodarczego reguluje art. 4791 Kodeksu postępowania cywilnego. Przepisy postępowania w sprawach gospodarczych stosuje się w stosunku do roszczeń cywilnych pomiędzy przedsiębiorcami, w sytuacji gdy roszczenia te związane są z zakresem prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Dodatkowo sprawami gospodarczymi są także sprawy ze stosunku spółki oraz dotyczące roszczeń związanych z odpowiedzialnością cywilnoprawną wobec spółki.

Sprawą gospodarczą będzie zatem pozew odszkodowawczy spółki z o.o. wobec jej byłego członka zarządu za szkody wyrządzone jego działaniem sprzecznym z przepisami umowy spółki.

Zobacz: Odpowiedzialność zarząd wobec spółki

Sprawami gospodarczymi będą również sprawy przeciwko przedsiębiorcom związane z wyrządzeniem przez nich szkód w środowisku; jak również sprawy przeciwko przedsiębiorcom o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.

Ponadto w ramach postępowania w sprawach gospodarczych rozpatrywane będą sprawy związane z poszczególnymi gałęziami gospodarki. Dotyczy np. odwołań od decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na podstawie prawa energetycznego, odwołań od decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na podstawie przepisów prawa telekomunikacyjnego. Podobnie będzie w związku z kwestiami wynikającymi z przepisów prawa pocztowego oraz przepisów o transporcie drogowym.

W maju 2012 r. postępowanie gospodarcze ulegnie likwidacji.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »