reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sądzie > Na co uważać przy postępowaniu uproszczonym?

Na co uważać przy postępowaniu uproszczonym?

Postępowanie uproszczone, jak sama nazwa zresztą wskazuje, ma służyć szybszemu dochodzeniu ochrony prawnej. Warto jednak pamiętać o specyficznych regułach, którymi się kieruje.

Samo postępowanie jest przede wszystkich przeznaczone do realizacji ochrony prawnej w drobniejszych sprawach. Zgodnie z art. 5051 Kodeksu postępowania cywilnego dotyczy w głównej mierze roszczeń wynikających z umów, gdzie wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł.

Główną grupą, która korzysta z tego rodzaju postępowania są przede wszystkim konsumenci. Mogą oni dochodzi m.in. roszczeń z gwarancji, czy z tytułu niezgodności towaru z umową.

Co jednak istotne postępowanie to jest obligatoryjnym trybem. Oznacza to, że jeżeli sprawa kwalifikuje się do rozpoznania w postępowaniu uproszczonym, to będzie do niego skierowana bez względu na wolę powoda.

Zobacz również serwis: Pozwy

Powyższe ma istotne znaczenie już w chwili pisania przez nas pozwu. Zgodnie z art. 5052 pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaoczne i pismo zawierające wnioski dowodowe powinny być wnoszone na urzędowych formularzach.

Jest to podstawowa informacja zarówno dla powoda, jak i pozwanego. Do częstych omyłek, zwłaszcza w przypadku powoda, należy kierowanie pozwu do sądu w zwykłej formie, bez wymaganego formularza. W takiej sytuacji pozew zostanie zwrócony do uzupełnienia braków.

W postępowaniu uproszczonym mogą być rozpatrywane również sprawy z zakresu prawa pracy. W takim przypadku również należy korzystać z ustawowo określonego formularza.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Warto również pamiętać o tym, że w postępowaniu uproszczonym należy zgłosić wszystkie środki dowodowe w pozwie (dla pozwanego w odpowiedzi na pozew), na pierwszym posiedzeniu przeznaczonym na rozprawie lub w sprzeciwie od wyroku zaocznego.

Jeżeli strona nie złoży odpowiednich wniosków do tego czasu w praktyce utraci możliwość powołania się na nie w dalszym toku postępowania. Będzie mogła to uczynić jedynie w sytuacji, gdy wykaże, że nie mogła ich powołać wcześniej lub gdy potrzeba ich powołania wynikła później

W postępowaniu uproszczonym zmiana powództwa, czy też zmiana po stronie powodowej, czy pozwanej jest niedopuszczalna.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama