REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co uważać przy postępowaniu uproszczonym?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Sprawy konsumenckiej są rozpatrywane w trybie uproszczonym.
Sprawy konsumenckiej są rozpatrywane w trybie uproszczonym.

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie uproszczone, jak sama nazwa zresztą wskazuje, ma służyć szybszemu dochodzeniu ochrony prawnej. Warto jednak pamiętać o specyficznych regułach, którymi się kieruje.

Samo postępowanie jest przede wszystkich przeznaczone do realizacji ochrony prawnej w drobniejszych sprawach. Zgodnie z art. 5051 Kodeksu postępowania cywilnego dotyczy w głównej mierze roszczeń wynikających z umów, gdzie wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł.

REKLAMA

Główną grupą, która korzysta z tego rodzaju postępowania są przede wszystkim konsumenci. Mogą oni dochodzi m.in. roszczeń z gwarancji, czy z tytułu niezgodności towaru z umową.

Co jednak istotne postępowanie to jest obligatoryjnym trybem. Oznacza to, że jeżeli sprawa kwalifikuje się do rozpoznania w postępowaniu uproszczonym, to będzie do niego skierowana bez względu na wolę powoda.

Zobacz również serwis: Pozwy

Pozew na formularzu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe ma istotne znaczenie już w chwili pisania przez nas pozwu. Zgodnie z art. 5052 pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaoczne i pismo zawierające wnioski dowodowe powinny być wnoszone na urzędowych formularzach.

Jest to podstawowa informacja zarówno dla powoda, jak i pozwanego. Do częstych omyłek, zwłaszcza w przypadku powoda, należy kierowanie pozwu do sądu w zwykłej formie, bez wymaganego formularza. W takiej sytuacji pozew zostanie zwrócony do uzupełnienia braków.

W postępowaniu uproszczonym mogą być rozpatrywane również sprawy z zakresu prawa pracy. W takim przypadku również należy korzystać z ustawowo określonego formularza.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Środki dowodowe

Warto również pamiętać o tym, że w postępowaniu uproszczonym należy zgłosić wszystkie środki dowodowe w pozwie (dla pozwanego w odpowiedzi na pozew), na pierwszym posiedzeniu przeznaczonym na rozprawie lub w sprzeciwie od wyroku zaocznego.

Jeżeli strona nie złoży odpowiednich wniosków do tego czasu w praktyce utraci możliwość powołania się na nie w dalszym toku postępowania. Będzie mogła to uczynić jedynie w sytuacji, gdy wykaże, że nie mogła ich powołać wcześniej lub gdy potrzeba ich powołania wynikła później

W postępowaniu uproszczonym zmiana powództwa, czy też zmiana po stronie powodowej, czy pozwanej jest niedopuszczalna.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA