Dopisanie do spisu wyborców - w Warszawie urzędy będą otwarte dłużej

Redakcja
rozwiń więcej
Dopisywanie do spisu wyborców.
Dzisiaj (4 października) jest ostatni dzień, w którym można dopisać się do spisu wyborców. Z tego względu urzędy dzielnicowe w Warszawie będą otwarte aż do godziny 19.00.

Czytaj: Poradnik wyborcy

Ostatni dzwonek

Wyborcy, którzy w dniu wyborów będą poza miejscem swojego zameldowania mogą dopisać się do spisu wyborców na 5 dni przed dniem wyborów, co wynika z art. 28 Kodeksu wyborczego. Ostatnim dniem, w którym można to uczynić jest 4 października.

Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy, w której zamierzamy głosować. We wniosku należy podać swoje dane, wśród nich nazwisko i imię (imiona), imię ojca, data urodzenia, numer PESEL i adres zamieszkania. Dopisanie do spisu to szansa na zagłosowanie m.in. dla studentów, którzy nie są zameldowaniu w miejscu swojego zamieszkania.

Zobacz serwis: Wybory parlamentarne 2011

W Warszawie urzędy pracują dłużej

Z powodu dużego zainteresowania w Warszawie  urzędy dzielnicowe będą przyjmować wnioski wyborców dłużej, bo aż do godziny 19.00. Wniosek o dopisanie nie podlega opłacie skarbowej.

Dopisanie do spisu wyborców będzie powodowało wykreślenie wyborcy ze spisu, który jest będzie sporządzony w miejscu jego zameldowania.

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Inną możliwością będzie zagłosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, które można uzyskać w urzędzie gminy, w której dana osoba ma miejsce zamieszkania. W takiej sytuacji będzie można zagłosować w dowolnym punkcie wyborczym po przedstawieniu wspomnianego zaświadczenia oraz wylegitymowaniu się dowodem osobistym.

Prawo
Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne
22 maja 2025

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić
22 maja 2025

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON
22 maja 2025

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]
22 maja 2025

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
22 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów
22 maja 2025

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty nowych przepisów. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (ten zasiłek daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego, a w praktyce niekiedy trudno go otrzymać).

pokaż więcej
Proszę czekać...