Agent ubezpieczeniowy - zarobki, oczekiwania konsumentów

Agent ubezpieczeniowy - zarobki, oczekiwania konsumentów / Shutterstock

Czy agent ubezpieczeniowy to zawód na czas kryzysu? Agenci coraz skuteczniej korzystają z technologii, bo tego oczekuje od nich 2/3 badanych konsumentów. Już dziś blisko 25 proc. agentów zarabia zdecydowanie powyżej średniej krajowej.

Polisy drożeją, porównywarki na topie

W 2022 roku poza komunikacyjnymi ubezpieczeniami OC, ceny polis systematycznie rosły. 
W przypadku ubezpieczeń majątkowych w okresie styczeń-grudzień 2022 składki poszły w górę średnio o 19 proc., a autocasco podrożało o 7 proc. Odpowiednio dla polis na życie, było to ponad 6 proc. Z uwagi na wysoką inflację i wzrost kosztów likwidacji szkód, w tym roku należy spodziewać się kolejnych podwyżek. Prawdopodobnie podrożeje również OC komunikacyjne. Wszystko to w połączeniu ze spadającą siłą nabywczą może powodować, że kupujący ochronę będą zmuszeni szukać oszczędności. W efekcie wzrośnie znaczenie agentów i technologii, która pozwala dopasować najkorzystniejsze rozwiązania.

- Bardzo prawdopodobne poszukiwanie przez klientów oszczędności przy zawieraniu umów ubezpieczenia przełoży się na częstsze porównywanie ofert oraz pogłębioną analizę warunków. Stąd też kluczowe dla dystrybutorów stanie się umożliwienie ubezpieczającym szybkiego i łatwego dostępu do zakresów i cen samodzielnie lub przy wsparciu doradców. Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę, że oszczędności mogą być rozumiane na wiele sposobów. W mojej ocenie duże znaczenie w tym aspekcie będzie miała także szybkość obsługi oraz trafny dobór polisy. Stąd duże znaczenie będą odgrywać kompetencje oraz posiadane rozwiązania technologiczne – mówi Marcin Dyliński, dyrektor Departamentu Marketingu i E-commerce w CUK Ubezpieczenia.

Zyski na czasie i portfelu

Znaczenie technologii w sprzedaży i obsłudze ubezpieczeń systematycznie wzrasta. Według badań przeprowadzonych przez firmę konsultingową Accenture blisko 2/3 z nich jest zadowolona, że procesy ubezpieczeniowe są wspierane przez nowoczesne technologie i sztuczną inteligencję. W efekcie coraz większego znaczenia nabierają rozwiązania „podążające za klientem”, umożliwiające poznanie jego potrzeb i zapewnienie dopasowanych produktów. W centrum uwagi branży są technologie mobilne. 

- Trend „mobile first” jest wciąż numerem jeden, jeśli chodzi o preferencje zakupowe i użytkowe. Już teraz za pomocą aplikacji mobilnych można np. wezwać pomoc assistance, zgłosić szkodę czy sprawdzić OC sprawcy wypadku. Coraz popularniejsze staje się tzw. odnowienie „one click". Klient nie musi już szukać nowych ofert, czy dzwonić do agenta oraz pamiętać o terminie końca polisy. W aplikacji, z wyprzedzeniem pojawia się bowiem nowa propozycja ochrony, którą wystarczy zaakceptować i aktywować jednym przyciskiem klawiatury – podkreśla Marcin Dyliński z CUK Ubezpieczenia. 

Rozwiązania technologiczne to wyjście naprzeciw nie tylko oczekiwaniom konsumentów. Stanowią one ponadto duże wsparcie dla osób działających w sieci sprzedażowej.

- Agenci działający w naszej sieci mają możliwość korzystania z siedmiu płaszczyzn aktywności komercyjnej połączonej w jeden model sprzedażowy. Pozwala to na wspieranie i automatyzację procesu ofertowego, zawierania, obsługi i wznawiania każdego rodzaju ubezpieczeń. Poza powyższymi funkcjami system zapewnia możliwość sprzedaży zdalnej, raportowania i analiz, jak i sprawnego zarządzania bazą CRM. W efekcie czas pracy ulega skróceniu o ok. 80 proc. w stosunku do tradycyjnego modelu czynności agencyjnych – zauważa Marcin Dyliński z CUK Ubezpieczenia. 

Wiedza agentów w cenie

Połączenie rozwiązań technologicznych z merytoryczną wiedzą agentów powoduje, że ten zawód staje się atrakcyjny, zwłaszcza dla tych osób, które już wcześniej pracowały w branży usług finansowych, a teraz, ze względu na zawirowania ekonomiczne, poszukują nowych źródeł dochodu. Wg Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana miesięcznego wynagrodzenia w branży ubezpieczeniowej wyniosła w 2022 roku 7 tys. zł brutto. W przypadku agentów przedział ten kształtował się od 3,8 do 6,1 tys. zł miesięcznie, niemniej 25 proc. zatrudnionych na tym stanowisku zarabiało znacznie więcej. Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest m.in. od miejsca i stażu pracy, wykształcenia, ale również wielkości firmy. Nie ulega wątpliwości, że większa organizacja to możliwość wyższych zarobków, ale także rozwoju zawodowego i kompetencyjnego. Aby tak się stało, konieczne jest jednak legitymowanie się zdanym egzaminem państwowym. 

- Obowiązkowe egzaminy dla przyszłych agentów przeprowadzamy zdalnie przy użyciu dedykowanej platformy informatycznej. W globalnym ujęciu czas egzaminowania skrócił się dzięki temu o ok. 50 procent, a cały proces trwa nie dłużej niż 2 tygodnie. Do chwili obecnej z tego rozwiązania skorzystało blisko 2000 osób. Warto podkreślić, że taka formuła to dla uczestników nie tylko możliwość szybszego zdobycia uprawnień, przystąpienia do egzaminu w miejscu zamieszkania, ale i oszczędność kosztów np. dojazdów – podsumowuje Marcin Dyliński z CUK Ubezpieczenia.

Prawo
Przedsiębiorcy z Marywilskiej 44. ZUS oferuje pomoc po pożarze
13 maja 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że we wszystkich placówkach ZUS w Warszawie przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku pożaru hali targowej na Marywilskiej 44 mogą uzyskać informację o możliwych formach pomocy.

W szkołach będzie nowy przedmiot. Praktyczne lekcje i debaty oksfordzkie. Trwają prace zespołu eksperckiego.
13 maja 2024

W szkołach będzie nowy przedmiot. Praktyczne lekcje i debaty oksfordzkie. Trwają prace zespołu eksperckiego nad podstawą programową edukacji obywatelskiej.

Więcej osób otrzyma świadczenia z pomocy społecznej. Będą też zmiany w prawie autorskim. We wtorek posiedzenie rządu.
13 maja 2024

We wtorek, 14 maja 2024 r. odbędzie się posiedzenie rządu. Ministrowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o prawie autorskim, który z opóźnieniem wprowadzi unijne dyrektywy, a także propozycją zmiany kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej.

Od 8000 do 10.000 złotych dofinansowania. Trwa nabór wniosków dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych
13 maja 2024

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych. Zainteresowanie jest ogromne, a pierwsze wypłaty będą jeszcze w maju.

Odpowiednie kwalifikacje i postawa etyczna. Do tego przynależność do samorządu i obowiązek kształcenia ustawicznego. Będzie nowa ustawa o zawodzie psychologa
13 maja 2024

Obecna ustawa o zawodzie psychologa niezgodna z prawem europejskim, dlatego toczą się prace nad projektem nowego aktu prawnego. Odpowiednie kwalifikacje i postawa etyczna. Do tego przynależność do samorządu i obowiązek kształcenia ustawicznego – między innymi takie wymogi będą stawiane psychologom.

Więcej osób dostanie dodatek stażowy i nagrodę jubileuszową. Zlecenia i działalność gospodarcza wliczane do stażu pracy. Sprawdź, od kiedy.
13 maja 2024

Dodatek stażowy i nagroda jubileuszowa będą dostępne dla szerszej grupy pracowników. Zlecenia i działalność gospodarcza będą wliczane do stażu pracy. Sprawdź, od kiedy.

Koniec z produkcją dyplomów. Będą remonty i budowa akademików, mieszkanie dla absolwenta, nakłady na badania i podwyżki. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym
13 maja 2024

Trzeba stawiać na jakość kształcenia, koniec z patologią produkcji dyplomów, mówił Szef MNiSW Dariusz Wieczorek. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym. Celem ewolucja szkolnictwa wyższego, remonty i budowy akademików oraz mieszkania dla absolwentów. Mówi się także o łączeniu uczelni i tworzeniu organizmów z większym potencjałem.

Samochody z napędem alternatywnym. Będzie zwrot kosztów używania ich dla celów służbowych. Sprawdź kiedy.
13 maja 2024

>Będzie można dostać zwrot kosztów używania dla celów służbowych prywatnych samochodów z napędem alternatywnym. Projekt ustawy będzie przyjęty jeszcze w drugim kwartale 2024 r.

Pożar hali przy ulicy Marywilskiej w Warszawie. Ruszyło śledztwo, będzie pomoc materialna dla najemców?
13 maja 2024

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga rozpoczęła w poniedziałek śledztwo dotyczące pożaru hali targowej przy ulicy Marywilskiej. Rzecznik Prokuratury, prokurator Norbert Woliński, poinformował, że śledztwo dotyczy sprowadzenia zdarzenia zagrażającego mieniu na dużą skalę, które miało postać pożaru centrum handlowego Marywilska 44.

Matura 2024 r. Język angielski rozszerzony. Arkusze egzaminacyjne CKE (PDF). Odpowiedzi
13 maja 2024

W artykule arkusze egzaminacyjne z matury 2024 r. z języka angielskiego z CKE (PDF) i odpowiedzi.

pokaż więcej
Proszę czekać...