Dopiero w 2026 roku powrót niskiej inflacji. Jak będą rosły ceny w 2024, co z oprocentowaniem kredytów i odsetkami od lokat

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Na prawdziwy spadek inflacji przyjdzie nam poczekać - długo, bo ekonomiści mówią o 2026 roku; a co z oprocentowaniem kredytów i lokat, kursami walut w 2024 roku / ShutterStock

Ekonomiści w kwestii naszych pieniędzy są zgodni: w pierwszej połowie 2024 r. nie będzie sensacji, a inflacja ustabilizuje się na poziomie 5-6 procent. Finansowe tsunami może jednak nastąpić w drugiej połowie roku gdy wróci VAT na żywność, a zwłaszcza jeśli rząd przestanie mrozić ceny energii elektrycznej i ciepła.

Prognozy poszczególnych analityków w całej rozciągłości potwierdza ankieta, którą Business Insider przeprowadził w czternastu ośrodkach analitycznych – od banków po organizacje biznesmenów. Przepowiadają oni średnią inflację w całym 2024 roku na poziomie 5 proc. – przy średniej rocznej w 2023 w wysokości 11,6 proc. – i największe wątpliwości mają w zakresie tego co może się wydarzyć w drugiej połowie 2023 roku.

2024: kredyty wciąż drogie, co z oprocentowaniem lokat

Takie założenia makroekonomiczne plus otoczenie polityczne (NBP) sprawiają, że ekonomiści nie spodziewają się dużych zmian w polityce pieniężnej, zwłaszcza stóp procentowych. Ani w styczniu, ani w lutym nie należy się spodziewać obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.
W całym 2024 r. analitycy spodziewają się, że RPP obniży stopy dla PLN maksymalnie o 0,5 proc. – z obecnego poziomu 5,75 proc. Do 5,25 proc. na koniec br.

To oznacza, że nie ma co liczyć na znaczący spadek oprocentowania kredytów – zarówno hipotecznych jak i konsumenckich.
W przypadku pierwszych obecne wyceny wskaźników referencyjnych WIBOR 5,8-5,9 proc. I WIRON 4,9-5,5 proc. będą się utrzymywały w długim okresie, co oznacza, że raty odsetkowe kredytów hipotecznych, korygowane przez banki zazwyczaj co trzy albo co sześć miesięcy, nie będą zmieniały się w znaczący sposób.

Z kolei na rynku kredytów krótkoterminowych – kredytów i pożyczek konsumenckich, w tym kart kredytowych czy przeterminowanych płatności w ramach coraz popularniejszej usługi BNPL – kup teraz, płać później czyli płatności odroczonych oznacza maksymalne oprocentowanie, które i teraz dopuszcza prawo w wysokości 18,50 proc. (od października 2023 r.).

Z kolei oznacza to także ustabilizowanie się oprocentowania lokat terminowych w bankach. Spadło ono do poziomu średnio nieco mniej niż 5 proc., a wyjątkowe okazje na specjalnych warunkach, które jeszcze w listopadzie były na poziomie 7 proc, obecnie nie przekraczają 6,50 proc.
Na specjalnych rachunkach oszczędnościowych w promocyjnych okresach, jak np. aktualnie w PKO BP wynosi 5,25 proc. – oprocentowanie lokat będzie więc na poziomie równym lub nieco niższym od inflacji, co jest i tak poziomem zdecydowanie lepszym od tego sprzed roku kiedy to nawet kapitał dużo tracił na wartości, a o zyskach nie mogło być mowy.

Będą tanie urlopy zagranicą: jakie kursy euro i USD

Nikt z analityków, w tym w przywołanej już ankiecie Business Insidera, nie ma wątpliwości, że zbudowana w ostatnim kwartale 2023 roku mocna pozycja złotego utrzyma się dłużej.
Oczywiście, jak to na rynkach, które rządzą się nie tylko trendami, ale i poddają rozmaitym spekulacjom, mogą się zdarzać okresowo mniejsze lub większe wahnięcia kursów, tym niemniej siłę polskiej waluty wyznaczają dwie prognozy notowań na koniec 2024 roku: 4,33 zł za euro i 3,93 za amerykańskiego dolara.

Przy takich kursach z pewnością można już teraz planować letnie urlopy za granicą, bo różnice w cenach między kurortami nad polskim Bałtykiem a kwaterami nad Morzem Śródziemnym w krajach południowej Europy – o Turcji i Egipcie już nie wspominając – jeszcze bardziej się zwiększą, na niekorzyść wczasów w kraju oczywiście.

Ponieważ kalendarz 2024 r. wyjątkowo sprzyja wydłużaniu weekendów – nawet do dziewięciu dni za cenę trzech-czterech dni urlopu wypoczynkowego, i to wielokrotnie, można też dobry kurs PLN wykorzystać do zaplanowania wypadów weekendowych w celu poznania najbardziej markowych miast i okolic w różnych krajach europejskich – i nie tylko.

2024: co z bieżącymi kosztami utrzymania

Oczywiście dobry kurs złotego daje dużo lepsze warunki do robienia zakupów w sklepach internetowych działających zagranicą i rozliczających transakcje w euro czy USD.
Oznacza też stabilne ceny produktów powszechnego użytku, tradycyjnie importowanych: banany i inne owoce, kawa i herbata, oliwa i oliwki – oczywiście biorąc poprawkę na to, że na rynkach surowcowych notowania niektórych, czego symbolem mogą być ceny oliwy, idą w górę niezależnie od kursów walut.

Niestety, to tylko mały fragment produktów kupowanych na co dzień, zwłaszcza żywności. W tej materii bowiem prognozy ekonomistów są najmniej optymistyczne.
Oznacza to, że utrzymujący się już od dłuższego czasu trend, iż ceny żywności rosną szybciej od innych cen a tym samym i wskaźnika inflacji konsumenckiej, w 2024 roku będzie wciąż działał.

Nawet w projekcie budżetu państwa na 2024 r. przyjęto, że wzrosną one o 6,6 proc., a jedną z wielu tego przyczyn może być spodziewany powrót do standardowo stosowanych stawek VAT gdy zerowy podatek na podstawowe produkty żywnościowe przestanie już działać.

Oznacza to, że mimo spodziewanych powszechnych podwyżek płac i już zadekretowanych wzrostów wynagrodzeń, budżety domowe w 2024 roku lepiej dalej mieć pod ścisłą kontrolą.

Infor.pl
Nowa najniższa krajowa 2025: ile brutto i netto. Rząd ujawnił ważne dane, czy płaca minimalna dalej będzie podwyższana dwa razy w roku
11 maja 2024

Najdalej za miesiąc rząd musi podać do publicznej wiadomości wysokość płacy minimalnej i minimalnej stawki za godzinę pracy, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2025 roku. Być może też jak miało to miejsce w tym roku i rok wcześniej, rząd poda dwie kwoty - obowiązującą od 1 stycznia i od 1 lipca 2025 r., co będzie oznaczało, iż minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 roku będzie podwyższane także dwa razy. Jakie decyzje podejmie rząd, dokładnie nie wiemy, ale możemy to określić z dużym prawdopodobieństwem.

Lekarz medycyny pracy. Czy może odmówić zdolności do pracy?
10 maja 2024

Zdolność do pracy jest zazwyczaj potwierdzana przez lekarza medycyny pracy na okres 2-4 lat. Ten okres może jednak zależeć od wyników badań pracownika. Czy możliwe jest zwolnienie z powodu utraty zdolności do pracy?

Wpłaty na PPK w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy - zwolnienie z finansowania pracodawcy, ale uczestnik może płacić
10 maja 2024

PPK - nie dokonuje się wpłat z wynagrodzenia wypłacanego w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy. Oprócz pracodawcy z finasowania wpłat do PPK zwolnieni są również uczestnicy. Natomiast uczestnicy PPK mogą zrezygnować ze zwolnienia z finansowania wpłat na PPK. Wówczas pracodawca musi je obliczać, pobierać i odprowadzać, mimo że sam nie finansuje własnych wpłat.

10 dni płatnego urlopu po 25 latach pracy dla tej grupy zawodowej
10 maja 2024

To jedna z propozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która miałaby objąć opiekunów i opiekunki w żłobkach. Co jeszcze proponuje rząd?

Po wyrejestrowaniu z ZUS, pracownik ma prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Jak długo?
10 maja 2024

Ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe to dwa różne rodzaje ubezpieczeń. Składka zdrowotna zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki medycznej NFZ, natomiast składka chorobowa umożliwia otrzymanie różnych świadczeń, takich jak zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński czy zasiłek opiekuńczy. Co się dzieje z prawami pracownika po tym, jak zostanie wyrejestrowany z ZUS?

Od 12 lipca 2024 r. uczniowie i nauczyciele muszą wymienić legitymacje. Nowe wzory z nową szatą graficzną oraz szeregiem zabezpieczeń (m.in. tło giloszowe, druk reliefowy, mikrodruki, włókna zabezpieczające)
10 maja 2024

Już są nowe wzory legitymacji dla nauczycieli i uczniów, które uprawniają do ulgowych przejazdów komunikacją publiczną. Nowe wzory, które mają zacząć obowiązywać od 12 lipca, zaprezentowało Ministerstwo Infrastruktury.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
10 maja 2024

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

Pracownicy będą musieli dokładać się do prywatnej opieki medycznej w firmach, albo pracodawcy zredukują pakiety
11 maja 2024

Z jednej strony firmy medyczne świadczące usługi prywatnej opieki zdrowotnej mocno podnoszą ceny, z drugiej firmy same muszą ciąć koszty – w tym spowodowane mocnym wzrostem nie tylko najniższych wynagrodzeń, a z trzeciej – sami pracownicy, którzy abonament do prywatnego lekarza uważają za coś oczywistego i oczekują od firmy dodatkowych świadczeń pozapłacowych, ponad sam pakiet medyczny.

Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?
10 maja 2024

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Prognoza pogody na weekend 11 i 12 maja
10 maja 2024

Czy po wyjątkowo ciepłej majówce czeka nas kolejny weekend z wysokimi temperaturami? Czy jest szansa na grilla? Sprawdźmy.

pokaż więcej
Proszę czekać...