Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Chęć zarobienia na kryptowalutach osłabia ostrożność osób nawet mocno obeznanych ze światem cyfrowym i czującym się bezpiecznie na YouTube czy Twitterze/X / ShutterStock

Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

Nieprzypadkowo właśnie YouTube i Twitter czyli obecnie X.

Obeznanych ze światem cyfrowym oszukać jest… łatwiej?!

Z obu platform korzystają w miarę obeznani ze światem cyfrowym użytkownicy. Niezwykle liczebny YouTube i elitarny Twitter łączy jedno – użytkownicy, których wiedza o cyberprzestępczości jest wyższa niż innych internautów, bez trudu wyłapują najbardziej pospolite sposoby typu phishing. Ale to co jest ich mocną stroną może okazać się słabością w myśl zasady, że najwięcej kosztuje zbyt daleko idąca pewność siebie.

Nie ma przypadku także w tym, że z kolei pod względem przedmiotowym cyfrowi złodzieje wybierają kryptowaluty. Tu wiedza o rynku jest już całkiem elitarna, nawet jest doświadczonych bywalców oszukać jest łatwo, stosując odpowiednie socjotechniki, bo trudno im zweryfikować warstwę merytoryczną postów, a chęć zarobienia i zysku potrafi zneutralizować wszelkie mechanizmy autokontroli.

YouTube i X stają się głównym medium oszustw związanych z kryptowalutami ataków, jednak istnieją pewne zasadnicze różnice w sposobie, w jaki cyberprzestępcy wykorzystują je do wdrażania swoich kampanii. Ostatecznie jednak celem przestępców na obu platformach jest przekonanie ludzi do wysyłania im kryptowalut, zakupu kryptowalut lub udostępnienia  swoich danych osobowy wskutek niezwykle wyrafinowanego i wielostopniowego phishingu.

Zespół do spraw cyberbezpieczeństwa Bitdefender przygotował dla użytkowników X i YouTybe miniporanik z sygnałami alarmowymi ostrzegającymi przed cyfrowymi przestępcami bazującymi na kryptowalutach. Oto ich rady.

Pierwsza wskazówka jest taka: wszystkie filmy lub wiadomości namawiające ludzi do inwestowania w kryptowaluty powinny natychmiast wzbudzić podejrzenia.

Druga – uważaj na transmisje na żywo lub nagrania znanych osób, szczególnie z branży technologicznej, które próbują nakłonić ludzi do inwestowania w kryptowaluty.

Trzecia – wizerunek i firma Elona Muska są wykorzystywane w większości oszustw na YouTube.

Dlaczego właśnie takie wskazówki? Odpowiedź na to dają schematy działania cyber złodziei względem użytkowników tych dwóch cyfrowych platform.

Youtuber znany, filmy fałszywe, bo cyberoszust przejął kanał

Filmy YouTuberów są często usuwane i zastępowane fałszywymi transmisjami na żywo, fałszywymi wywiadami z Elonem Muskiem, a nawet głębokimi podróbkami (deep fake). Celem hakerów jest rozpowszechnianie linków do stron phishingowych i namawianie ofiar do wysłania dowolnej ilości kryptowalut w celu otrzymania podwójnego zwrotu.

Jeden z najczęstszych rodzajów ataków kryptograficznych na YouTube rozpoczyna się od przejęcia kanału. Jak wykazały ostatnie badania zespołu Bitdefender, jest to nie tylko niezwykle rozpowszechniona taktyka i skuteczna taktyka, która charakteryzuje się tym, że część procesów przejęcia została zautomatyzowana.

Twórcy treści otrzymują wiadomość e-mail lub łącze na platformie komunikacyjnej od firmy, która obiecuje sponsoring lub umowę. Załącznik do umowy, zwykle w formacie PDF, jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, które kradnie sesyjne pliki cookie, umożliwiając przestępcom przejęcie kanału i zmianę danych uwierzytelniających.
Badanie Bitdefendera nad tym zjawiskiem ujawniło, że jest ono powszechne – w ciągu kilku miesięcy ponad 1000 kanałów YouTube zostało dotknięte takimi cyberincydentami.

Podobny rodzaj kampanii obiecuje również imponujące zyski każdemu, kto chce zainwestować w kryptowaluty. Pamiętajmy jednak, że tak naprawdę nikt nie oferuje Bitcoina ani żadnej innej kryptowaluty.

Twitter: podszywają się pod znane i wpływowe osoby

Chociaż X obsługuje udostępnianie wideo, to oszustwa związane z kryptowalutami przebiegają w inny sposób. Na przykład nieznane osoby kontaktują się z użytkownikami, twierdząc, że utracili dostęp do swojego konta crypto i potrzebują pomocy. Ta metoda bardzo przypomina stary nigeryjski system cen, przeniesiony tylko na XXI wiek.

Jak ostrzegają eksperci Bitdefender, ofiary są kierowane na stronę internetową wyglądającą jak platforma inwestycyjna, która wymaga od nich podania danych osobowych, takich jak adres portfela i hasła do kont kryptowalutowych.

Inne oszustwo obejmuje atakujących, którzy włamują się na legalne konta, zwykle znanych i wpływowych osób, którzy rzekomo obiecują podwójny zwrot za każdą przesłaną kryptowalutę. W niektórych sytuacjach wiadomości te pochodzą z legalnych kont X, które zostały przejęte.

Na przykład założyciel i lider projektu Ethereum, Vitalik Buterin zamieścił na X wiadomość, w której rzekomo poinformował, że pamiątkowy NFT jest dostępny tylko przez 24 godziny. W ciągu zaledwie 20 minut tweet przyniósł hakerowi prawie 700 000 dolarów.

Infor.pl
Kontrole w tych jednostkach bez obecności jej kierownika lub wyznaczonego pracownika. Zmiany już niedługo
15 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami dotyczącymi kontroli w jednostkach pomocy społecznej. Co się zmieni i od kiedy?

Polacy nie lubią sąsiadów, choć do wspólnego biznesu zaprosiliby najchętniej Niemców
15 maja 2024

Lubimy Włochów, a ich ojczyznę oceniamy jako niezwykle atrakcyjną kulturowo. Interesy jednak wolimy robić z Niemcami. Spośród sąsiadów największą sympatią darzymy Czechów, z niechęcią mówimy o Rosjanach. Najbardziej zaskoczyć może jednak to, że Polacy płci męskiej szczególną sympatią darzą Japończyków.

Wielkie zmiany w ortografii. Co nas czeka od 2026 roku?
15 maja 2024

Rada Języka Polskiego ogłosiła, że uchwaliła zmiany zasad ortografii w języku polskim. Czeka nas prawdziwa rewolucja. Zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. 

Zakupy za 150 zł z aplikacją sieci, tyle wystarczy by zyskać szansę obejrzenia meczu Euro 2024 na stadionie, nawet finału!
15 maja 2024

Taki konkurs zorganizowała popularna sieć dyskontów Lidl Polska. Nagrody obejmują pełne pakiety usług dla dwóch osób – od podróży i noclegu po bilet na mecz. Szczęście w losowaniu to najpewniejsza droga do zdobycia biletów na sportową imprezę roku.

Urlop macierzyński przed porodem 2024 i 2025 r.
15 maja 2024

Zdarza się tak, że kobieta chce lub potrzebuje skorzystać z urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem. Częściej kobiety korzystają ze zwolnień lekarskich, ale jak najbardziej można wykorzystać część urlopu przed porodem. Poniżej wyjaśnienie ile tygodni takiego urlopu przysługuje i co najważniejsze jaki wniosek złożyć oraz co powinien zawierać.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady
15 maja 2024

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

Od 14 czerwca trzeba mieć nowy sprzęt. Inaczej przepadnie 1200 zł dotacji
15 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza zmiany w programie "Czyste Powietrze". Jak podkreśla resort, zmiany mają ochronić beneficjentów przed nieodpowiednimi inwestycjami i zbyt wysokimi rachunkami.

Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy już niedługo? Umowy zlecenia i działalność gospodarcza będą wliczane do stażu pracy
15 maja 2024

Projektowane zmiany Kodeksu pracy zakładają, że do stażu pracy będą zaliczane okresy wykonywania pracy m.in. w ramach umowy zlecenia i działalności gospodarczej. Do stażu pracy mają być zaliczane również umowy o świadczenie usług przez uczniów szkół ponadpodstawowych lub studentów do ukończenia 26 lat.

Czy można podawać dzieciom leki na wycieczce szkolnej lub przedszkolnej?
15 maja 2024

Podawanie leku na wycieczce szkolnej lub przedszkolnej - czy jest dopuszczalne? Co w sytuacji nagłej niedyspozycji dziecka? Kto może podać lek?

Nauczyciele: Wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, godziny doraźnych zastępstw i inne składniki w 2024 r.
15 maja 2024

Na dodatkowe składniki wynagrodzenia nauczycieli należy tworzyć specjalny fundusz. Co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych powinien wynosić fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

pokaż więcej
Proszę czekać...