Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Dobra praca w wakacje pozwala nie tylko dobrze zarobić, ale i rozwijać swoje umiejętności / shutterstock

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Jak pokazuje praktyka, ten ostatni nie tylko pozwala zdobyć cenne doświadczenie, ale również może być ciekawym sposobem na monetyzowanie hobby.

Praca wakacyjna dla nieletnich: kto może ją podjąć?

Dla wielu młodych ludzi, wakacje to idealny czas, aby podreperować swój budżet. Niezależnie od tego, czy preferują oni pracę w zespole w lokalnej kawiarni, czy realizowanie kreatywnych projektów w zaciszu własnego pokoju, lato stwarza świetne okazje do zarobienia pieniędzy oraz zdobycia cennego doświadczenia.
Warto jednak dopasować pracę sezonową do swoich umiejętności i oczekiwań, żeby możliwość zarobkowania okazała się strzałem w dziesiątkę, a nie rozczarowaniem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawcy mogą zatrudnić na podstawie umowy o pracę osoby, które ukończyły 15 rok życia, są absolwentami ośmioletniej szkoły podstawowej oraz posiadają opinię lekarską, potwierdzającą, że podejmowana przez nie praca nie będzie miała negatywnego wpływu na ich zdrowie.
Młodociani pracownicy nie mogą być zatrudniani do wykonywania prac, które zagrażają ich życiu, zdrowiu lub rozwojowi.
Również osoby poniżej 15 roku życia mogą znaleźć wakacyjną pracę, pod warunkiem, że zostaną zatrudnione w branży sportowej, kulturalnej, artystycznej lub reklamowej, a także w celu przygotowania zawodowego, ale tylko na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, po uzyskaniu zgody rodziców/opiekunów oraz zezwolenia inspektora pracy.

Niepełnoletni pracownicy muszą przestrzegać szczególnych przepisów prawa:

  • nie mogą pracować dłużej niż 8 godzin na dobę (6 godzin dla osób poniżej 16 lat),
  • nie mogą pracować w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej (22:00-6:00, a dla młodszych niż 15 lat 20:00-6:00),
  • mają prawo do co najmniej 48-godzinnego odpoczynku tygodniowo (obejmującego niedzielę),
  • mają prawo do 14-godzinnej przerwy między zmianami,
  • mają prawo do 30-minutowej przerwy po 4,5 godzinach pracy.

Gdzie znaleźć pracę na wakacje

Znalezienie pracy sezonowej może wydawać się trudne, ale istnieje wiele miejsc, gdzie można szukać ofert. Przede wszystkim warto odwiedzić lokalne urzędy pracy, a w przypadku studentów – biura karier, które często mają oferty sezonowych zatrudnień.
Warto również sprawdzić ogłoszenia w lokalnych gazetach oraz na stronach internetowych z ofertami pracy.
Kolejnym miejscem, gdzie można znaleźć zatrudnienie, są media społecznościowe. Wiele firm publikuje ogłoszenia na swoich profilach, a grupy tematyczne na Facebooku mogą być świetnym źródłem informacji.
Nie należy też zapominać o tradycyjnych metodach – odwiedzanie miejsc pracy, takich jak restauracje, hotele czy sklepy i pytanie bezpośrednio o możliwość zatrudnienia.

Praca wakacyjna: jakie są najpopularniejsze zawody

Dla młodzieży istnieje wiele możliwości pracy sezonowej. Jednym z najpopularniejszych zajęć jest praca w gastronomii – jako kelner, pomoc kuchenna czy barista. To zajęcie daje możliwość zdobycia cennych umiejętności interpersonalnych i pracy w zespole.
Inną popularną opcją jest praca w handlu. Wiele sklepów potrzebuje dodatkowych rąk do pracy w okresie letnim, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych. Młodzież często podejmuje się również pracy jako animatorzy w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych, co jest świetnym sposobem na spędzenie wakacji w atrakcyjnym miejscu i zdobycie doświadczenia w pracy z ludźmi.
Prace ogrodnicze i drobne prace remontowe to kolejne możliwości dla młodych osób, które nie boją się fizycznej pracy. Dla osób, które wolą bardziej twórcze zajęcia, praca jako pomocnik przy organizacji imprez czy wydarzeń kulturalnych może być ciekawą alternatywą.

Praca wakacyjna: zacznij teraz, by zarabiać także po wakacjach

Inną opcją pracy wakacyjnej jest pozyskiwanie zleceń w Internecie i zostanie tzw. freelancerem.
To osoba, która nie jest zatrudniona na etacie. Zamiast tego, współpracuje z wieloma różnymi firmami bez zawierania stałej umowy o pracę z jednym przedsiębiorstwem. Samodzielnie poszukuje klientów, którzy zlecają jej zadania, a po ich wykonaniu otrzymuje uzgodnione wcześniej wynagrodzenie.

– Freelancerzy mogą wybierać spośród szerokiej gamy zleceń. To zawód, który pozwala na monetyzowanie hobby. Jeśli lubimy pisać, projektować grafiki lub robić zdjęcia, to warto wykorzystać swoje pasje i zacząć na nich zarabiać – tłumaczy Żaneta Siwik, Product Marketing Lead w Useme, platformie do rozliczeń na linii klient-freelancer.

Jak wyjaśnia dalej ekspert, freelancing pozwala również na zdobycie wartościowego doświadczenia zawodowego. Praca nad różnorodnymi projektami rozwija umiejętności i pozwala stworzyć atrakcyjne portfolio, co może być nieocenione w przyszłej karierze zawodowej.
Freelancing wymaga dużej samodyscypliny oraz doskonałej organizacji czasu. Takie rozwiązanie sprawdzi się dla osób dobrze zorganizowanych i odpowiednio zmotywowanych.
W przypadku młodych osób najlepszym sposobem będzie rozliczanie się ze zleceniodawcami na podstawie umowy o dzieło, zlecenie lub poprzez dedykowaną platformę.

Dobra i dochodowa praca: w dowolnym czasie, z dowolnego miejsca

Istotnym wyróżnikiem pracy freelancera jest też to, że można wykonywać zlecenia z dowolnie wybranego miejsca. Wolni strzelcy bardzo często pracują więc zdalnie.
Umożliwia to wykonywanie obowiązków zawodowych nie tylko we własnym mieszkaniu, lecz także w ulubionej kawiarni, w specjalnej przestrzeni coworkingowej czy za granicą na tzw. workation.

Osoby myślące o rozpoczęciu pracy jako freelancerzy powinny najpierw przygotować dobre portfolio. Następnym krokiem jest poszukiwanie zleceń. Na początku nie będzie ich dużo, ale od czegoś trzeba zacząć. 

Miejscem, gdzie warto szukać zleceń są popularne strony z ofertami pracy oraz platformy przeznaczone specjalnie dla niezależnych specjalistów. Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z mediów społecznościowych i poszukiwanie zleceń w tematycznych grupach na Facebooku.
–  Z kolei osoby zainteresowane pisaniem mogą szukać okazji do współpracy z internetowymi redakcjami, dla których mogą tworzyć treści z doskoku – radzi Żaneta Siwik z Useme.

Początkowo znalezienie klientów może być czasochłonne, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Z czasem, gdy nabierzemy doświadczenia, a portfolio będzie rozbudowane i atrakcyjne dla zleceniodawców, pozyskiwanie zleceń stanie się dużo łatwiejsze.

– Decyzja między pracą sezonową a freelancingiem zależy osobistych preferencji i sytuacji życiowej. Jeśli cenimy stabilność i pewność dochodu, praca sezonowa może być lepszym wyborem – wskazuje ekspertka.
– Jeśli jednak zależy nam na elastyczności, zdobyciu cennego doświadczenia, a przy tym na możliwość zarabiania na swojej pasji, freelancing może okazać się strzałem w dziesiątkę – podsumowuje Żaneta Siwik.

Infor.pl
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?
03 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
03 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
03 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?
03 maja 2025

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025
03 maja 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

pokaż więcej
Proszę czekać...