Warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę

fot. materiały prasowe
Zastanawiasz się, ile wynosi maksymalna pożyczka gotówkowa, którą możesz uzyskać na dowolny cel? Bank określa, czy kwota we wniosku jest adekwatna w porównaniu z Twoimi możliwościami finansowymi, analizując m.in. wysokość i źródło dochodów, aktualnie spłacane pożyczki i kredyty oraz ogólne koszty utrzymania w skali miesiąca. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać pożyczkę.

Historia kredytowa z dominującymi informacjami pozytywnymi

Kiedy podpiszesz umowę pożyczki z bankiem lub instytucją pozabankową, to zobowiązanie finansowe zostanie zgłoszone do Biura Informacji Kredytowej. Spłaty pożyczki zgodnie z harmonogramem są rejestrowane jako informacje pozytywne. Opóźnione spłaty i niespłacone zobowiązania to informacje negatywne. BIK aktualizuje dane o pożyczkach, kredytach, zakupach na raty 0%, limitach w rachunkach bieżących czy na kartach kredytowych co najmniej raz w tygodniu.

Dane pozytywne i negatywne tworzą historię kredytową konsumentów i przedsiębiorców. Im więcej informacji pozytywnych zawiera Twoja historia kredytowa w BIK-u, tym masz większą wiarygodność kredytową z punktu widzenia banku. Łatwiej Ci uzyskać pożyczkę gotówkową, ponieważ bank zakłada, że spłacisz każdą ratę w wyznaczonym terminie. BIK udostępnia dane o spłaconych zobowiązaniach finansowych do 5 lat, przy czym musisz wyrazić taką zgodę podczas podpisywania umowy z bankiem. Alternatywnie możesz złożyć tzw. zgodę ogólną, kontaktując się z Centrum Obsługi Klienta BIK-u w trakcie spłaty lub do 5 lat po spłacie zobowiązania. W przeciwnym razie pożądane informacje pozytywne nie będą widoczne dla instytucji finansowych.

Nieco inaczej wygląda przetwarzanie informacji negatywnych, które działają na Twoją niekorzyść. BIK może przetwarzać dane negatywne o zobowiązaniu finansowym przez 5 lat i bez Twojej zgody, jeśli zostaną spełnione dwa warunki:

  1. Opóźnienie w spłacie przekroczyło 60 dni;
  2. Minęło 30 dni od momentu, w którym bank lub instytucja pozabankowa poinformowały Cię, że będzie przetwarzać dane o zadłużeniu.

Oczywiście informacje negatywne w BIK-u nie przekreślają całkowicie szansy na uzyskanie pożyczki gotówkowej, zwłaszcza jeśli nie dominują nad informacjami pozytywnymi. Każdy przypadek jest oceniany indywidualnie.

Bardzo dobra zdolność kredytowa

– Bank ocenia zdolność kredytową klienta, aby zweryfikować, czy osoba wnioskująca o pożyczkę gotówkową jest w stanie ją spłacić w terminach wyznaczonych w harmonogramie. Nawet jeśli pożyczkobiorca ma znakomitą historię kredytową, może się okazać, że jego aktualny stosunek zarobków do wydatków nie pozwala na otrzymanie pożyczki – tłumaczy ekspert Banku Pekao.

Analiza zdolności kredytowej obejmuje:

  • Dochody – liczy się zarówno ich wysokość, jak i źródło. Bank uznaje wyłącznie legalne źródła utrzymania, które można udokumentować. Jedną z wysoko cenionych form zatrudnienia jest umowa o pracę. Potwierdza, że pożyczkobiorca uzyskuje regularne dochody. Oczywiście bank zaakceptuje także dochód z tytułu umowy cywilnoprawnej (umowy-zlecenie, umowy o dzieło), działalności gospodarczej, działalności rolniczej, emerytury czy renty.
  • Aktualne obciążenia – mimo że spłacasz terminowo bieżące kredyty i pożyczki, może się okazać, że stosunek dochodów do wydatków jest za niski. Pamiętaj, że aktywny limit w rachunku osobistym lub na karcie kredytowej obniża Twoją zdolność kredytową – nawet kiedy go nie wykorzystujesz. W związku z tym przemyśl rezygnację z tej formy zewnętrznego finansowania, zanim złożysz wniosek o pożyczkę. W formularzu musisz uwzględnić także obciążenia z innych tytułów, np. alimentów czy polis ubezpieczeniowych.
  • Koszty utrzymania gospodarstwa domowego – we wniosku podajesz przybliżoną kwotę comiesięcznych wydatków – poza wspomnianymi zobowiązaniami finansowy mi. Pamiętaj, aby nie zaniżać tej wartości. Bank może poprosić Cię o przedstawienie historii transakcji z rachunku, na który wpływa Twoje wynagrodzenieTym samym zweryfikuje, czy dane w formularzu są zgodne z rzeczywistością.
  • Status mieszkaniowy – jeśli mieszkasz w domu przy rodzinie lub lokalu oddanym do używania w ramach umowy użyczenia, czyli bezpłatnie, nie obciążasz zdolności kredytowej czynszem, kosztami wynajmu czy kredytu hipotecznego.
  • Poręczenia – status poręczyciela kredytu, pożyczki czy limitu w rachunku bieżącym w innym banku obniża Twoją zdolność kredytową. Nawet jeżeli bliska osoba spłaca regularnie zobowiązanie, nie można wykluczyć ryzyka, że przejmiesz ten obowiązek. We wniosku należy określić comiesięczną wysokość raty poręczonego kredytu i pozostałą kwotę do spłaty.
  • Status cywilny – bank może zapytać, czy Twój małżonek lub małżonka ma zgodę na zaciągnięcie zobowiązania w innym banku.

Brak negatywnych wpisów w biurach informacji gospodarczej

Biura informacji gospodarczej w Polsce, nazywane potocznie rejestrami dłużników, działają niezależnie od siebie. To oznacza, że każde biuro może przechowywać inne informacje pozytywne i negatywne na temat danej osoby – w zależności od współpracujących podmiotów. Podobnie jak BIK, biura informacji gospodarczej przechowują informacje pozytywne i negatywne, ale dotyczące różnorodnych zobowiązań finansowych, np.:

  • alimentów,
  • abonamentu internetowego,
  • kontraktów B2B,
  • mandatów za jazdę bez biletu komunikacji miejskiej,
  • rachunków za energię elektryczną.

Zanim złożysz wniosek o pożyczkę gotówkową, możesz pobrać raporty z poszczególnych biur informacji gospodarczych, aby się przekonać, czy widniejesz w nich jako dłużnik. Jeśli okaże się, że masz nieuregulowane zaległości, postaraj się spłacić nawet najmniejsze zadłużenia przed ubieganiem się o pożyczkę.

Złożenie kompletu dokumentów

Zakres dokumentów, które należy złożyć z wnioskiem o pożyczkę gotówkową, zależy od wielu czynników, m.in. formy zatrudnienia, formy opodatkowania działalności gospodarczej czy dotychczasowej współpracy z bankiem.

Jeżeli chcesz się ubiegać o pożyczkę w innym banku, niż masz konto osobiste, musisz przedstawić dokumenty potwierdzające źródło i wysokość zarobków. W przypadku umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej czy stosunku pracy na podstawie mianowania lub powołania należy dostarczyć zaświadczenie o zatrudnieniu. Co istotne, pobierz formularz ze strony banku, ponieważ dowolny darmowy wzór może okazać się nieakceptowalny ze względu na brak części danych.

Dzięki zaświadczeniu bank wie, jaki procent Twojego wynagrodzenia stanowią części stałe i zmienne, np. premia miesięczna, nadgodziny czy prowizja. Pracodawca musi wskazać również ewentualne obciążenia wynagrodzenia, np. z tytułu pożyczki pracowniczej lub wyroku sądowego.

Osoba samozatrudniona powinna uzyskać zaświadczenia z urzędu skarbowego i ZUS-u, które potwierdzą, że przedsiębiorca nie zalega z podatkami i składkami. Wymagane są także dokumenty finansowe, np. wyciąg z księgi przychodów i rozchodów. Emeryci są zobligowani do przedstawienia np. jednego z trzech ostatnich odcinków świadczenia, aktualnej decyzji o waloryzacji świadczenia lub zaświadczenia z ZUS-u.

Założenie konta osobistego w banku, w którym ubiegasz się o pożyczkę

Założenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w Banku Pekao nie jest obowiązkowe dla klientów, którzy wnioskują o pożyczki gotówkowe. Warto jednak rozważyć aktywację konta osobistego, ponieważ dostęp do serwisu transakcyjnego Pekao24 i aplikacji mobilnej PeoPay ułatwia zarządzanie spłatą pożyczki. Bankowość internetowa umożliwia składanie dyspozycji i pobieranie zaświadczeń, dzięki czemu nie musisz udawać się do placówki stacjonarnej.

Jeśli otworzysz konto osobiste i będziesz go używać, zanim złożysz wniosek o pożyczkę gotówkową, skorzystasz z uproszczonych formalności. Wystarczy, że na Twoje konto będzie regularnie wpływać wynagrodzenie np. z tytułu umowy o pracę. W takim przypadku można pominąć zarówno zaświadczenie od pracodawcy, jak i wyciąg z historią transakcji.

Ponadto stali klienci banku mogą otrzymywać oferty pożyczek gotówkowych na preferencyjnych warunkach. Aby sprawdzić, czy bank przygotował dla Ciebie specjalną ofertę, zaloguj się do bankowości internetowej i odszukaj zakładkę z opcjami finansowania. Co istotne, wnioski o pożyczkę przez internet są weryfikowane nawet tego samego dnia, a przelewy realizowane już w 30 sekund od podpisania umowy online.

Infor.pl
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?
03 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
03 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
03 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?
03 maja 2025

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025
03 maja 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

pokaż więcej
Proszę czekać...