Kiedy należy sporządzić akt notarialny

Katarzyna Rychter
rozwiń więcej
inforCMS
Ponad 80 proc. czynności dokonywanych przez notariuszy wiąże się z obrotem nieruchomościami. Większość z nich wymaga formy aktu notarialnego, aby mogły wywoływać skutki prawne.

Sprzedaż nieruchomości, zamiana i darowizna zawsze wymaga formy aktu notarialnego. Zawarcie umowy sprzedaży mieszkania w formie pisemnej spowoduje bezwzględną nieważność tej czynności. Notariusz przygotowuje treść umowy sprzedaży na podstawie przepisów prawa i własnego doświadczenia. Nie ma przeszkód, aby w umowie zostały zapisane dodatkowe postanowienia, na których nam zależy. W ten sposób można np. do umowy w formie aktu notarialnego wpisać, że sprzedaż obejmuje wyposażenie kuchni, jeśli tak umówiliśmy się z jego dotychczasowym właścicielem. W akcie notarialnym powinny się również znaleźć nasze ustalenia odnośnie do wydania mieszkania i zapłaty ceny.

 

Ustanowienie hipoteki

Formy aktu notarialnego wymaga ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe służące zabezpieczeniu wierzytelności związanych z określoną nieruchomością. Hipotekę ustanawia się poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej określonej nieruchomości. Na mocy hipoteki można dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją jest własnością oraz z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości. Za akt notarialny umowy zbycia nieruchomości, jeżeli w związku z tą umową następuje wypłata świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników albo renty strukturalnej współfinansowanej ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej zapłacimy notariuszowi 600 złotych. Za notarialne zwolnienie nieruchomości od obciążeń lub zrzeczenia się prawa, jeżeli wartości przedmiotu nie da się określić, notariusz pobierz 60 złotych. Taksa notarialna za akt notarialny zrzeczenia się własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego wynosi 80 złotych.

Warto spisać akt

Formy aktu notarialnego nie wymaga umowa przedwstępna zakupu nieruchomości.

Słuszne może okazać się spisanie umowy przedwstępnej w tej formie, nie jest ona jednak wymagana dla ważności tej czynności prawnej. Umowy przedwstępne kupna mieszkania zawierane są zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Dzięki takiej umowie obydwie strony mają większą pewność, że do transakcji dojdzie po dopełnieniu niezbędnych formalności, jak np. uzyskanie kredytu. W umowie przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy. Umowa taka powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej i termin, w ciągu którego ostateczna umowa zostanie zawarta.

Zmieniona taksa

Opłaty za czynności notarialne są uzależnione od wartości nieruchomości będącej przedmiotem danej czynności. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej obniżyła wysokość maksymalnej taksy notarialnej pobieranej w przypadku obrotu nieruchomościami w przedziale wartości od 60 tys. zł do jednego miliona złotych. Nowa stawka wynosi w tym wypadku 1010 złotych + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tysięcy złotych. Przed nowelizacją było to 0,5 proc. od tej nadwyżki. Zmienione rozporządzenie wprowadza też nowe ograniczenia maksymalnej górnej granicy wysokości opłaty notarialnej w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej, wprowadzając zasadę, zgodnie z którą maksymalna stawka notarialna, niezależnie od wartości jej przedmiotu, nie będzie mogła przekraczać kwoty 7,5 tysiąca złotych.

Rozporządzenie regulujące maksymalne stawki za te czynności przewiduje 50-proc. bonifikatę przy szeregu czynności. Od 27 października katalog czynności notarialnych związanych z obrotem nieruchomościami uległ poszerzeniu. Teraz niższą taksę notariusz pobierze także w przypadku umowy zobowiązującej do wybudowania budynku i przeniesienia własności powstałych w ten sposób lokali. O połowę mniej zapłacimy u notariusza, który sporządzi dla nas umowę darowizny lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, jeśli darowizna ta odbywa się pomiędzy najbliższymi, czyli osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej. Rejent pobierze od nas o połowę niższą taksę w przypadku sprzedaży samodzielnego lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz przy umowie sprzedaży nieruchomości gruntowej, stanowiącej działkę budowlaną.

Katarzyna Rychter

katarzyna.rychter@infor.pl

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...