Zakaz pełnienia funkcji - podstawą zwolnienia?

Wobec osoby, która naruszyła przepisy prawa upadłościowego, sąd może orzec m.in. zakaz pełnienia funkcji członka zarządu. Utratę przez członka zarządu możliwości wykonywania funkcji zarządczych należy uznać za naruszenie obowiązków pracowniczych.
Joanna Gawkowska-Kuk
aplikant radcowski

W nowym prawie upadłościowym (ustawa z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze – DzU nr 60, poz. 535) rozszerzono i rozbudowano instytucję orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej lub pełnienia funkcji wobec tych wszystkich osób, które naruszyły przepisy prawa upadłościowego. Już teraz można powiedzieć, iż nowe uregulowania zaczynają powoli spełniać swoją funkcję, ponieważ coraz częściej zdarza się, że zdeterminowani wierzyciele sięgają po uregulowaną w art. 373 Prawa upadłościowego możliwość skierowania do sądu upadłościowego wniosku o orzeczenie pozbawienia na okres od 3 do nawet 10 lat prawa pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu.
Wobec kogo może być orzeczony zakaz
Zakaz taki może być orzeczony wobec osoby, która ze swej winy, będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy jako członek zarządu, nie złożyła w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o jej ogłoszenie. Na każdym członku zarządu bez względu na przyjęty sposób reprezentacji ciąży bowiem obowiązek złożenia w terminie dwóch tygodni od dnia, gdy spółka zaczęła być niewypłacalna – wniosku o ogłoszenie upadłości. Termin dwutygodniowy ma zagwarantować to, że wierzyciele zostaną zaspokojeni z majątku upadłej spółki.
Co prawda, art. 373 Prawa upadłościowego i naprawczego reguluje jeszcze inne sytuacje, które uzasadniają orzeczenie zakazu sprawowania funkcji członka zarządu, jednakże w zakresie naszego zainteresowania leży rozpatrzenie jedynie typowej sytuacji, czyli skutków, jakie wywołuje w zakresie stosunków prawa pracy sytuacja, w której dochodzi do orzeczenia zakazu sprawowania funkcji zarządczych wobec osoby, która ze swej winy – jako zobowiązana z mocy ustawy – nie złożyła w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości spółki zarządzanej przez siebie i jednocześnie osoba ta pozostaje w stosunku pracy ze spółką.
Zakaz a uprawnienia
Przy orzekaniu zakazu z art. 373 Prawa upadłościowego i naprawczego sąd bierze pod uwagę stopień winy członka zarządu oraz skutki podejmowanych działań. W szczególności bada, czy doszło do obniżenia wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa upadłego i pokrzywdzenia wierzycieli. Należy zwrócić uwagę, że orzeczenie takiego zakazu może nastąpić na okres od 3 nawet do 10 lat. A zatem orzeczenie takiego zakazu niewątpliwie wywołuje nieodwracalne skutki w sferze stosunku pracowniczego danego członka zarządu.
Jeśli członka zarządu łączy ze spółką umowa o pracę i wobec tego członka zarządu orzeczono zakaz sprawowania funkcji członka zarządu, to logiczną konsekwencją pozbawienia go uprawnień do pełnienia swoich funkcji powinno być niewątpliwie podjęcie przez organ do tego uprawniony uchwały o odwołaniu z funkcji członka zarządu. Co do zasady, powołanie i odwołanie z funkcji członka zarządu należy do kompetencji zgromadzenia wspólników (art. 203 k.s.h.).
Odwołanie z pełnienia funkcji
Należy jednak pamiętać, iż samo odwołanie członka zarządu przez powołany do tego organ skutkuje jedynie ustaniem stosunku organizacyjnego między nim a spółką i nie powoduje wygaśnięcia wewnętrznego stosunku pracy – chyba że co innego wynika z łączącej strony umowy o pracę.
Utratę przez członka zarządu możliwości wykonywania funkcji zarządczych można uznać za naruszenie obowiązków pracowniczych (członek zarządu ma obowiązek należycie dbać o interesy spółki, a niezłożenie w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości narusza istotne interesy spółki). Należy również wskazać, iż orzeczenie zakazu pełnienia funkcji członka zarządu wywiera negatywne skutki w sferze jego uprawnień zawodowych.
Warto podkreślić, iż orzeczenie zakazu pełnienia funkcji członka zarządu wywołuje skutki generalne, co oznacza, iż orzeczenie zakazu prowadzenia działalności i pełnienia funkcji w jednej spółce jest równoznaczne z orzeczeniem tego zakazu wobec wszystkich innych spółek.
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
Przez orzeczenie wobec danego członka zarządu zakazu pełnienia funkcji członka zarządu niewątpliwie dochodzi do utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku, co może być podstawą rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pracodawca może bowiem rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (art. 52 § 1 ust. 3 k.p.).
Niezależnie od odwołania członka zarządu z funkcji w trybie art. 203 k.s.h. konieczne jest złożenie przez spółkę dodatkowego oświadczenia w przedmiocie rozwiązania z członkiem bez wypowiedzenia łączącej ich umowy o pracę.
O ile zawarcie umowy o pracę z członkiem zarządu wymaga zgodnie z art. 210 k.s.h. działania ze strony spółki rady nadzorczej lub pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników – o tyle w wypadku złożenia oświadczenia woli w przedmiocie rozwiązania bez wypowiedzenia umowy o pracę z członkiem zarządu będą miały zastosowanie ogólne zasady reprezentacji spółki w sprawach pracowniczych. I tak zgodnie z art. 31 k.p. czynności w sprawach pracowniczych za pracodawcę wykonuje organ zarządzający lub inna wyznaczona do tego osoba. W takim wypadku nie będzie już potrzebne powoływanie specjalnego pełnomocnika lub działanie rady nadzorczej.
W spółce akcyjnej zasady przedstawione powyżej będą miały analogiczne zastosowanie.
Serwis PP radzi
Pytanie
Jeden z członków zarządu – wiceprezes naszej spółki (jesteśmy spółką z o.o.) był równocześnie członkiem zarządu niekonkurencyjnej spółki O. z siedzibą w Warszawie. Spółka O. była w trudnej sytuacji finansowej i – z tego co nam wiadomo – mimo pogłębiania się tej sytuacji wspomniany nie złożył wniosku o ogłoszenie upadłości.
W konsekwencji na skutek wystąpienia przez jednego z wierzycieli spółki O. z wnioskiem o pozbawienie wiceprezesa prawa prowadzenia działalności gospodarczej sąd orzekł wobec niego na okres 3 lat zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu.
Czy w naszej spółce może o­n pełnić nadal funkcję osoby zarządzającej – wiceprezesa?
Odpowiadamy
Nie. Orzeczenie takiego zakazu oznacza, iż członek zarządu nie może pełnić również swoich funkcji zarządczych także w Państwa spółce. Zakaz z art. 373 Prawa upadłościowego dotyczy bowiem pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta albo pełnomocnika każdej spółki.


Infor.pl
Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?
21 maja 2025

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

288,9 tys. seniorów (a później nawet 618,7 tys.) otrzyma co miesiąc dodatkowe wsparcie finansowe. Nowe świadczenie, które „odpowiada na współczesne problemy i łata dziury”
21 maja 2025

Bon senioralny – bo o nim mowa – to nowe świadczenie, nad wprowadzeniem którego pracuje rząd i które ma przysługiwać seniorom, którzy ukończyli 75 rok życia i wymagają wsparcia osób trzecich w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Wsparcie to, ma stanowić odpowiedź na problemy demograficzne z którymi już obecnie zmaga się i w najbliższych latach będzie zmagać się Polska (jako jeden z krajów o największej zapaści demograficznej w Europie) oraz braki kadrowe w zakresie personelu opiekuńczego dla seniorów.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci
21 maja 2025

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa
21 maja 2025

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

Dają duże pieniądze na remont domów. Całkiem za darmo można wymienić okna. Wielu Polaków nie ma pojęcia o tej dotacji
21 maja 2025

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu? Często ciepło ucieka przez nieszczelne, nienajlepsze okna. Ich wymiana w całym budynku kosztuje majątek. Można jednak nie wydać na to ani grosza. Jest szansa nie tylko na dofinansowanie inwestycji, ale także całkowite pokrycie kosztów. Jak to zrobić?

A na Dzień Matki wspólny wyjazd i noclegi w hotelu ze SPA: jak to zorganizować
21 maja 2025

Zamiast kwiatów czy biżuterii – wspólny wyjazd. Najlepiej tam, gdzie można się zrelaksować, zadbać o ciało i duszę oraz po prostu… pobyć razem. Coraz więcej osób wybiera taką właśnie formę świętowania Dnia Matki.

pokaż więcej
Proszę czekać...