Zawarcie umowy o pracę wymaga jej świadczenia

ZATRUDNIENIE Nawiązanie stosunku pracy
Zawarcie umowy o pracę wymaga jej świadczenia
Pozorna umowa o pracę, która służy uzyskaniu świadczenia z ubezpieczenia społecznego jest nieważna.
Zgodnie z art. 22 kodeksu pracy – Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (par. 1). Zatrudnienie w warunkach określonych w par. 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy (par. 11).
W oznaczonym czasie i miejscu
Przepis ten definiuje stosunek pracy. Zgodnie z wolą ustawodawcy, jest to wzajemny stosunek obligacyjny, w którym pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
Wysokie wynagrodzenie
W praktyce zdarza się, że pomiędzy pracownikiem a pracodawcą nawiązuje się formalny stosunek pracy, jednakże jego stronom brak woli zawarcia i realizacji stosunku pracy. Z sytuacją taką spotykamy się np. gdy pracodawca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, wcześniej nikogo niezatrudniający, zawiera z kandydatem na pracownika umowę o pracę na czas nieokreślony. Przy czym ustala ona wysokie wynagrodzenie pracownika. Jednocześnie zakres obowiązków pomiędzy stronami takiego stosunku pracy ustalony zostaje ustnie, a pracodawca nie organizuje dla pracownika miejsca pracy ani szkolenia z zakresu BHP, nie sporządza też listy obecności w pracy.
Następnie po 2 miesiącach strony rozwiązują umowę o pracę na mocy porozumienia stron, a pracodawca wyrejestrowuje, wówczas już byłego, pracownika z ubezpieczenia społecznego. Zwykle w podobnych sytuacjach w dokumentacji pracodawcy nie ma żadnego śladu korespondencji czy też umowy o świadczenie usług z klientami, których inicjatorem był pracownik. Jest oczywiste, że utworzenie stanowiska pracy nie było w takim przypadku podyktowane obiektywnymi potrzebami pracodawcy – po rozwiązaniu stosunku pracy pracodawca nie zatrudnił bowiem nowego pracownika.
Nie ulega wątpliwości, iż podstawowym obowiązkiem pracodawcy podejmującego decyzję o zatrudnieniu pracownika jest zapewnienie temu pracownikowi wykonywania czynności pracowniczych zarówno pod kątem zapewnienia własnej firmie zleceń do wykonania, jak również pracownikowi miejsca pracy i narzędzi pracy.
Liczy się zamiar stron
Jak stanowi przepis art. 65 par. 2 kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 kodeksu pracy – „W umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu”. Zgodny i świadomy zamiar w chwili dokonywania czynności prawnej decyduje o tym, czy powstaje rzeczywisty stosunek pracy, czy też zawarcie umowy o pracę następuje w celu obejścia przepisów prawa. Poza tym, według art. 83 par. 1 k.c. – „Nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności”.
Ukryty cel
O pozorności umowy o pracę świadczy zatem to, że zarówno pracodawca, jak i pracownik muszą wiedzieć, iż jedynym celem zawartej umowy jest uzyskanie prawa do ubezpieczenia społecznego i mają świadomość pozorności złożonych oświadczeń woli, skoro nie respektują i nie egzekwują wzajemnych praw i obowiązków wynikających z zawartej umowy o pracę.
Reasumując, zawarcie umowy o prace, której celem nie było świadczenie pracy pod kierownictwem pracodawcy w warunkach pracowniczego podporządkowania w wyznaczonym miejscu i czasie, zmierza zazwyczaj do uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego, a nie rzeczywistej realizacji treści stosunku pracy. Tworzy więc ona pozór stosunku pracy, co powoduje, iż zawarta formalnie umowa o pracę jest nieważna (art. 83 k.c. w zw. z art. 300 k.p.).
ORZECZNICTWO SĄDU NAJWYŻSZEGO

• Nie można przyjąć pozorności oświadczeń woli o zawarciu umowy o pracę, gdy pracownik podjął pracę i ją wykonywał, a pracodawca świadczenie to przyjmował. Nie wyklucza to rozważenia, czy w konkretnym przypadku zawarcie umowy zmierzało do obejścia prawa
– wyrok SN z 14 marca 2001 r., II UKN 258/00, OSNP 2002/21/527.
• Umowa o pracę zawarta bez określenia rodzaju pracy, jaka ma być w jej ramach świadczona, oraz w sytuacji gdy strony od początku wiedziały, że pracownik ze względu na stan swojego zdrowia, oraz ze względu na brak odpowiedniej ilości zamówień nie będzie w stanie wywiązać się z obowiązków pracowniczych, jako pozorna jest nieważna (art. 83 k.c.). Rozwiązanie takiej umowy nie mogło stanowić podstawy przy znania prawa do wcześniejszej emerytury (...).
– wyrok SN z 2 lutego 2000 r., II UKN 359/99, OSNP 2001/13/447.
Wiktor Cajsel
Radca prawny


Wiktor Cajsel
Infor.pl
Operatorzy mają powstrzymać SMS-owych przestępców, przede wszystkim blokując ich wysyłanie. Czy to ochroni przed oszustwami
16 cze 2024

SMS-owe oszustwa. Chyba każdy użytkownik smartfona otrzymał SMS z prośbą o dopłatę do paczki, energii elektrycznej, czy gazu. To jedna z najczęstszych metod stosowanych przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia od swoich ofiar pieniędzy lub wrażliwych danych.

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen
16 cze 2024

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Rośnie liczba pracowników niezadowolonych nie tylko z wysokości wynagrodzenia, ale i z zajmowanego w pracy stanowiska
16 cze 2024

W ciągu roku znacząco zwiększyła się liczba pracowników, którzy nie są zadowoleni ze stanowiska jakie zajmują w miejscu pracy. To drugi czynnik oprócz braku satysfakcji z wynagrodzenia, który skłania do szukania nowego pracodawcy. Tylko oczekiwanie na możliwą podwyżkę powoduje, że pracownicy zwlekają z realizacją takich planów.

Znów trudniej o kredyt hipoteczny bo banki ponownie zaostrzyły kryteria przy liczeniu zdolności kredytowej
16 cze 2024

Banki niżej szacują zdolność kredytową. Na dodatek banki podwyższają też oprocentowanie kredytów hipotecznych. To sprawia, że przy wciąż rosnących cenach metra kwadratowego mieszkań uzyskanie finansowania na zakup mieszkania staje się coraz trudniejsze.

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

pokaż więcej
Proszę czekać...