Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela

W okresie wakacji wielu aktywnych zawodowo nauczycieli będzie się zapewne zastanawiało, czy kontynuować zatrudnienie, czy też przejść na emeryturę. Ta grupa zawodowa ma dosyć szerokie możliwości uzyskania uprawnień emerytalnych, które jednak w stosunku do niektórych osób zostały uzależnione od spełnienia określonych warunków do końca 2006 r. W ostatnim tygodniu lipca będą w Sejmie głosowane zmiany dotyczące przechodzenia nauczycieli na emerytury. Być może zostanie przedłużony o dwa lata termin na spełnienie tych warunków.
Nauczyciele, tak samo jak wszyscy ubezpieczeni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r., mogą przejść na emeryturę na ogólnych warunkach, tj. kobieta po osiągnięciu 60 lat i udowodnieniu 20-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, a mężczyzna po osiągnięciu 65 lat i udowodnieniu 25 lat wymienionych okresów. Oprócz tej możliwości są jeszcze dwie szczególne, pozwalające na przejście na emeryturę wcześniej niż wynika to z ogólnych zasad. Pierwsza z nich zawarta jest w Karcie Nauczyciela w art. 88. W myśl jej regulacji, nauczyciel urodzony przed 1 stycznia 1949 r. może przejść na emeryturę bez względu na wiek, jeśli spełni łącznie trzy warunki:
• ma przynajmniej 30-letni okres zatrudnienia, w tym co najmniej 20-letni okres wykonywania pracy nauczycielskiej, a w przypadku nauczycieli szkół, placówek i zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich – co najmniej 25-letni okres pracy nauczycielskiej, w tym 20-letni okres wykonywania zatrudnienia w szkolnictwie specjalnym,
• rozwiązał na swój wniosek stosunek pracy albo też gdy ustanie stosunku pracy nastąpiło z powodu całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły, w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie oddziałów w szkole, lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć,
• wykonywał pracę nauczycielską bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku o świadczenie.
WARTO WIEDZIEĆ
Emeryturę nauczycielską niezależną od wieku może uzyskać tylko taki nauczyciel, który był zatrudniony w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć.
Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, bez względu na wiek, przewidzianą w Karcie, jeśli warunki wymienione wyżej spełnią do końca 2006 r. oraz nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego.
Tylko dla nauczycieli
Należy pamiętać o tym, że nie każda osoba, która prowadziła zajęcia dydaktyczne przez wymagany okres, może być uprawniona do emerytury bez względu na wiek. Takie prawo może nabyć tylko nauczyciel w rozumieniu Karty Nauczyciela, a więc osoba zatrudniona na stanowiskach pedagogicznych i wychowawczych w szkołach i innych placówkach zajmujących się kształceniem, wychowywaniem i pracą oświatową, wymienionych w przepisach tej ustawy. Uprawnienia takie ma więc m.in. nauczyciel, wychowawca lub inny pracownik pedagogiczny zatrudniony w publicznej szkole, szkole niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej, przedszkolu publicznym i niepublicznym, zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli, zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych. Możliwość skorzystania z wcześniejszych uprawnień emerytalnych mają również nauczyciele zatrudnieni na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne, m.in. w urzędach organów administracji rządowej, kuratoriach oświaty, oraz w organach sprawujących nadzór pedagogiczny nad zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich, rodzinnymi ośrodkami diagnostyczno-konsultacyjnymi oraz w szkołach przy zakładach karnych.
Emerytura z Karty zależy od rozwiązania stosunku pracy
Uzyskanie przez nauczyciela emerytury bez względu na wiek uzależnione jest od uprzedniego rozwiązania stosunku pracy, w jakim pozostawał o­n do tej pory, i to nie w jakikolwiek sposób, ale na jego wniosek. Rozwiązanie stosunku pracy na wniosek nauczyciela ma miejsce wówczas, gdy następuje na podstawie wypowiedzenia złożonego przez nauczyciela, a także wtedy, gdy stosunek pracy rozwiązuje się wprawdzie na podstawie porozumienia stron, ale wniosek o rozwiązanie stosunku pracy złożył nauczyciel. Emerytura przysługuje również, gdy stosunek pracy ustaje z inicjatywy dyrektora szkoły z powodu całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania, które uniemożliwiają dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.
Z uwagi na powyższe, jeśli umowa o pracę zawarta z nauczycielem na czas określony wygaśnie w związku z upływem okresu, na jaki została zawarta, nie ma podstaw do przyznania emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek.
Warto pamiętać o tym, że warunek rozwiązania stosunku pracy dotyczy każdego stosunku pracy w charakterze nauczyciela, bez względu na wymiar czasu pracy. Natomiast kontynuowanie zatrudnienia w innym charakterze nie stanowi przeszkody w przyznaniu emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek. Jednakże w przypadku gdy nauczyciel rozwiąże w związku z przejściem na emeryturę stosunek pracy w szkole, a nadal będzie pozostawał w zatrudnieniu w innym charakterze, ZUS po przyznaniu emerytury zawiesi prawo do świadczenia. Zgodnie bowiem z ustawą o emeryturach i rentach z FUS, prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.
PRZYKŁAD
Jan W. jest z wykształcenia polonistą. Przed przejściem na emeryturę był zatrudniony w szkole jako nauczyciel języka polskiego, a ponadto pracował na pół etatu w redakcji jednego z tygodników. Przed złożeniem wniosku o świadczenie rozwiązał na swój wniosek stosunek pracy w szkole. Nadal natomiast był zatrudniony w redakcji. ZUS przyznał mu emeryturę nauczycielską, a następnie zawiesił prawo do tego świadczenia.
Co za zatrudnienie w szczególnym charakterze
Poza emeryturą przyznawaną bez względu na wiek przewidzianą w Karcie Nauczyciela, nauczyciele mają możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze. Uprawnienie takie przysługuje im na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. W myśl tych przepisów nauczyciel urodzony przed 1 stycznia 1949 r. przechodzi na emeryturę po ukończeniu 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna), mając udowodniony 20-letni (w przypadku kobiety) i 25-letni (w przypadku mężczyzny) staż pracy, w tym 15 lat wykonywania pracy nauczycielskiej określonej w Karcie Nauczyciela.
WARTO WIEDZIEĆ
Zarówno przy ustalaniu uprawnień do nauczycielskiej emerytury bez względu na wiek, jak i przy rozpatrywaniu wniosku o wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze, ZUS zalicza do wymiaru pracy nauczycielskiej – co do zasady – tylko takie okresy, w których praca ta była faktycznie wykonywana oraz okresy urlopu wypoczynkowego.
Warto w tym miejscu zauważyć, że nauczyciele urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. przed przejściem na wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze nie muszą w odróżnieniu od nauczycieli zamierzających skorzystać z uprawnień emerytalnych na podstawie Karty Nauczyciela rozwiązać stosunku pracy. Jeśli jednak po przejściu na emeryturę kontynuują zatrudnienie u tego samego pracodawcy, ZUS po przyznaniu świadczenia dokona jego zawieszenia.
Podkreślić trzeba, że emerytura z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze przysługuje tylko wtedy, gdy praca nauczycielska wykonywana była stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. ZUS nie zaliczy więc do okresów pracy w szczególnym charakterze okresów zatrudnienia np. na pół lub ćwierć etatu.
Na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnym charakterze mogą przejść nie tylko nauczyciele, którzy urodzili się przed 1 stycznia 1949 r., ale również ci, którzy urodzili się w latach 1949-1968. Taka możliwość została jednak obwarowana dodatkowymi wymogami. Po pierwsze, wszystkie warunki do uzyskania emerytury należy spełnić do końca 2006 r. Po drugie, nie można być członkiem otwartego funduszu emerytalnego, a ponadto należy rozwiązać stosunek pracy. Natomiast w przypadku osiągnięcia wcześniejszego wieku emerytalnego po 31 grudnia 2006 r., możliwość skorzystania przez nauczycieli z wcześniejszych uprawnień emerytalnych z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze została uzależniona od spełnienia w dniu 1 stycznia 1999 r. dwóch warunków: udowodnienia wymaganego okresu pracy nauczycielskiej oraz okresu składkowego i nieskładkowego w wymiarze 20 lat (dla kobiet) lub 25 lat (dla mężczyzn). Należy jednak pamiętać, że emerytura przyznana na takich warunkach zostanie obliczona według nowych zasad.
Marek Opolski

PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. nr 118, poz. 1112 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
• Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8, poz. 43 z późn. zm.).


Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...