Kto się pospieszył, ten stracił

Rolnicy otrzymujący rentę strukturalną z KRUS, w przeciwieństwie do tych, którzy takie świadczenie otrzymują z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, muszą płacić podatek. Dlaczego? Są to dwa różne świadczenia. Nikt też nie zabiegał o zwolnienie rent z KRUS – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Program rent strukturalnych skierowany jest do rolników będących w wieku przedemerytalnym, podlegających ubezpieczeniu społecznemu, prowadzących działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym będącym ich własnością (lub będącym własnością ich małżonka). Rolnicy mogą otrzymać rentę, jeśli zdecydują się na przekazanie posiadanego gospodarstwa rolnego innemu rolnikowi lub instytucji albo następcy.
Rentę strukturalną wypłaca się co miesiąc, nie dłużej jednak niż przez 10 lat, od miesiąca, w którym zostały spełnione wszystkie warunki wymagane do jej przyznania.

Najpierw z KRUS...

Renty z KRUS przyznawane były od 2002 roku. Ostatnie wnioski o rentę można było składać do końca 2003 roku. Wszyscy, którzy do tego czasu postarali się o rentę, nadal z niej korzystają w ramach praw nabytych na zasadach obowiązujących do końca 2003 roku.
Niestety, każdy, kto zdecydował się na taką pomoc, sporo stracił. Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) nie przewidywały i nie przewidują zwolnienia takich świadczeń z podatku dochodowego. Wszystko dlatego, że są to przychody wypłacane przez zakład ubezpieczenia społecznego, a te podlegają opodatkowaniu.
Dlatego teraz KRUS jako płatnik wystawia korzystającym z rent informację PIT-11A, na podstawie której rolnicy muszą rozliczyć się z fiskusem.

...potem z Agencji

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa realizuje wypłatę rent strukturalnych na podstawie przepisów ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (Dz.U. nr 229, poz. 2273 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz.U. nr 114, poz. 1191 z późn. zm.).
Renty strukturalne finansowane są z dwóch źródeł – w 80 proc. z Sekcji Gwarancji EFOiGR oraz w 20 proc. z budżetu państwa. Zgodnie z ustawą o PIT renty strukturalne podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na podstawie dwóch przepisów: art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT – w części finansowanej ze środków unijnych i art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy o PIT – w części finansowanej ze środków krajowych.
Z informacji, jakie uzyskaliśmy od Iwony Musiał, rzecznika prasowego z ARiMR, Agencja otrzymała postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z potwierdzeniem, że nie ciąży na niej obowiązek wystawiania PIT-11/8B. Beneficjenci rent strukturalnych nie wykazują dochodów zwolnionych z opodatkowania w rozliczeniach rocznych.
– Obowiązek wypełniania informacji PIT-37 dotyczy beneficjentów rent korzystających ze świadczenia na mocy ustawy z 26 kwietnia 2001 r. o rentach strukturalnych w rolnictwie (Dz.U. nr 52, poz. 539 z późn. zm.). Ustawa obowiązywała do 31 grudnia 2003 roku. Przyznawane na jej mocy świadczenie jest płatne ze środków krajowych – wyjaśniła Iwona Musiał.
Oznacza to, że ten, kto się pospieszył, stracił, i to podwójnie. Renta otrzymywana z KRUS-u jest niższa niż ta z agencji, poza tym trzeba od niej zapłacić podatek.

Różne świadczenia

Dlaczego renty strukturalne wypłacane przez ARiMR są zwolnione z PIT, a wypłacane z KRUS nie? Takie pytanie zadaliśmy w Ministerstwie Finansów. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że renty wypłacane przez agencję są świadczeniami pomocowymi, natomiast renty strukturalne z KRUS są przychodami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wynika stąd, że dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na cele związane z działalnością rolniczą z budżetu państwa, agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych i organizacji międzynarodowych korzystają ze zwolnienia z podatku.
Ministerstwo dodało też, że nikt o zwolnienie rent strukturalnych wypłacanych przez KRUS nie zabiegał.

Zmiana jest potrzebna

– Renty strukturalne wypłacane przez agencję są objęte przedmiotowym zwolnieniem z PIT, natomiast renty wypłacane przez KRUS są świadczeniami wypłacanymi przez organy ubezpieczenia społecznego, wobec czego wydaje się, że sprawa jest politycznie niewłaściwie rozwiązana. Natomiast zgodnie z wykładnią ustawy o PIT wszystko jest prawidłowe – wyjaśniał Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Paradoksalnie z punktu widzenia beneficjentów rent strukturalnych są to dla nich bardzo podobne świadczenia. Ze względu jednak na źródło finansowania stanowią dwa różne świadczenia – podkreślał nasz rozmówca.
Jednocześnie dodał, że argumentacja ministerstwa, że nikt o zwolnienie nie zabiegał, jest swego rodzaju uproszczeniem. Objęcie zwolnieniem z podatku rent strukturalnych z KRUS wymagałoby nowelizacji ustawy o PIT. Taka nowelizacja nie nakładałaby na podatników żadnych nowych obowiązków, wręcz przeciwnie. Nie byłoby więc niekonstytucyjne, gdyby odpowiednie zmiany wprowadzić w trakcie roku.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Matyszewska, Bogdan Świąder


Infor.pl
Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

Godziny czarnkowe do likwidacji
21 maja 2025

Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że godziny czarnkowe będą zlikwidowane.

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]
21 maja 2025

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?
21 maja 2025

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

288,9 tys. seniorów (a później nawet 618,7 tys.) otrzyma co miesiąc dodatkowe wsparcie finansowe. Nowe świadczenie, które „odpowiada na współczesne problemy i łata dziury”
21 maja 2025

Bon senioralny – bo o nim mowa – to nowe świadczenie, nad wprowadzeniem którego pracuje rząd i które ma przysługiwać seniorom, którzy ukończyli 75 rok życia i wymagają wsparcia osób trzecich w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Wsparcie to, ma stanowić odpowiedź na problemy demograficzne z którymi już obecnie zmaga się i w najbliższych latach będzie zmagać się Polska (jako jeden z krajów o największej zapaści demograficznej w Europie) oraz braki kadrowe w zakresie personelu opiekuńczego dla seniorów.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...