Kto się pospieszył, ten stracił

Rolnicy otrzymujący rentę strukturalną z KRUS, w przeciwieństwie do tych, którzy takie świadczenie otrzymują z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, muszą płacić podatek. Dlaczego? Są to dwa różne świadczenia. Nikt też nie zabiegał o zwolnienie rent z KRUS – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Program rent strukturalnych skierowany jest do rolników będących w wieku przedemerytalnym, podlegających ubezpieczeniu społecznemu, prowadzących działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym będącym ich własnością (lub będącym własnością ich małżonka). Rolnicy mogą otrzymać rentę, jeśli zdecydują się na przekazanie posiadanego gospodarstwa rolnego innemu rolnikowi lub instytucji albo następcy.
Rentę strukturalną wypłaca się co miesiąc, nie dłużej jednak niż przez 10 lat, od miesiąca, w którym zostały spełnione wszystkie warunki wymagane do jej przyznania.

Najpierw z KRUS...

Renty z KRUS przyznawane były od 2002 roku. Ostatnie wnioski o rentę można było składać do końca 2003 roku. Wszyscy, którzy do tego czasu postarali się o rentę, nadal z niej korzystają w ramach praw nabytych na zasadach obowiązujących do końca 2003 roku.
Niestety, każdy, kto zdecydował się na taką pomoc, sporo stracił. Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) nie przewidywały i nie przewidują zwolnienia takich świadczeń z podatku dochodowego. Wszystko dlatego, że są to przychody wypłacane przez zakład ubezpieczenia społecznego, a te podlegają opodatkowaniu.
Dlatego teraz KRUS jako płatnik wystawia korzystającym z rent informację PIT-11A, na podstawie której rolnicy muszą rozliczyć się z fiskusem.

...potem z Agencji

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa realizuje wypłatę rent strukturalnych na podstawie przepisów ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (Dz.U. nr 229, poz. 2273 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz.U. nr 114, poz. 1191 z późn. zm.).
Renty strukturalne finansowane są z dwóch źródeł – w 80 proc. z Sekcji Gwarancji EFOiGR oraz w 20 proc. z budżetu państwa. Zgodnie z ustawą o PIT renty strukturalne podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na podstawie dwóch przepisów: art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT – w części finansowanej ze środków unijnych i art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy o PIT – w części finansowanej ze środków krajowych.
Z informacji, jakie uzyskaliśmy od Iwony Musiał, rzecznika prasowego z ARiMR, Agencja otrzymała postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z potwierdzeniem, że nie ciąży na niej obowiązek wystawiania PIT-11/8B. Beneficjenci rent strukturalnych nie wykazują dochodów zwolnionych z opodatkowania w rozliczeniach rocznych.
– Obowiązek wypełniania informacji PIT-37 dotyczy beneficjentów rent korzystających ze świadczenia na mocy ustawy z 26 kwietnia 2001 r. o rentach strukturalnych w rolnictwie (Dz.U. nr 52, poz. 539 z późn. zm.). Ustawa obowiązywała do 31 grudnia 2003 roku. Przyznawane na jej mocy świadczenie jest płatne ze środków krajowych – wyjaśniła Iwona Musiał.
Oznacza to, że ten, kto się pospieszył, stracił, i to podwójnie. Renta otrzymywana z KRUS-u jest niższa niż ta z agencji, poza tym trzeba od niej zapłacić podatek.

Różne świadczenia

Dlaczego renty strukturalne wypłacane przez ARiMR są zwolnione z PIT, a wypłacane z KRUS nie? Takie pytanie zadaliśmy w Ministerstwie Finansów. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że renty wypłacane przez agencję są świadczeniami pomocowymi, natomiast renty strukturalne z KRUS są przychodami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wynika stąd, że dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na cele związane z działalnością rolniczą z budżetu państwa, agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych i organizacji międzynarodowych korzystają ze zwolnienia z podatku.
Ministerstwo dodało też, że nikt o zwolnienie rent strukturalnych wypłacanych przez KRUS nie zabiegał.

Zmiana jest potrzebna

– Renty strukturalne wypłacane przez agencję są objęte przedmiotowym zwolnieniem z PIT, natomiast renty wypłacane przez KRUS są świadczeniami wypłacanymi przez organy ubezpieczenia społecznego, wobec czego wydaje się, że sprawa jest politycznie niewłaściwie rozwiązana. Natomiast zgodnie z wykładnią ustawy o PIT wszystko jest prawidłowe – wyjaśniał Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Paradoksalnie z punktu widzenia beneficjentów rent strukturalnych są to dla nich bardzo podobne świadczenia. Ze względu jednak na źródło finansowania stanowią dwa różne świadczenia – podkreślał nasz rozmówca.
Jednocześnie dodał, że argumentacja ministerstwa, że nikt o zwolnienie nie zabiegał, jest swego rodzaju uproszczeniem. Objęcie zwolnieniem z podatku rent strukturalnych z KRUS wymagałoby nowelizacji ustawy o PIT. Taka nowelizacja nie nakładałaby na podatników żadnych nowych obowiązków, wręcz przeciwnie. Nie byłoby więc niekonstytucyjne, gdyby odpowiednie zmiany wprowadzić w trakcie roku.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Matyszewska, Bogdan Świąder


Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...