Wspólne konto zwalnia bank od zwrotu

ZUS nie skorzysta z możliwości szybkiego zwrotu nienależnie wypłaconego zmarłemu świadczenia za pośrednictwem banku, jeśli zostało o­no wpłacone na rachunek prowadzony wspólnie.
Taki wniosek wypływa z uchwały Sądu Najwyższego. Zagadnienie prawne, będące przedmiotem rozpoznania, wyłoniło się w trakcie sporu między organem ZUS w W. a oddziałem banku PKO BP w Ś. Klient banku Wojciech Sz., uprawniony do pobierania emerytury, zmarł 16 września 2004 r. i w tym miesiącu powinno wpłynąć na jego konto ostatnie należne mu świadczenie. ZUS zbyt późno dowiedział się o zgonie i przekazał emeryturę także za październik. Potem jednak zwrócił się do banku z żądaniem zwrotu świadczenia, korzystając z możliwości, jaką stwarzał art. 138a ustawy 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (obowiązujący od 1 lipca 2004 r.). Bank odmówił, gdyż rachunek uprawnionego był wspólny, a w takim przypadku ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe wyłącza obowiązek zwrotu.

Bank złożył więc odwołanie od niekorzystnej dla siebie decyzji. Sąd okręgowy nie podzielił jednak jego argumentacji i oddalił odwołanie. Zdaniem sądu art. 138a reguluje szczególny przypadek zwrotu nienależnie pobranego świadczenia i nie ma tu znaczenia okoliczność, czy jest to rachunek indywidualny czy wspólny.

Sąd II instancji, rozpatrując apelację banku, powziął wątpliwość dotyczącą wzajemnego stosunku regulacji zawartych w dwóch aktach prawnych (art. 138a ustawy o emeryturach i rentach z FUS i art. 55 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 57 Prawo bankowe) obejmujących w zasadzie ten sam stan faktyczny. Sąd zauważył, że o ile art. 138a nie zawiera ograniczenia obowiązku zwrotu nienależnego świadczenia, o tyle ustawa Prawo bankowe przewiduje wyjątek w tym zakresie. Bank nie dokonuje zwrotu z rachunku prowadzonego wspólnie.

W takiej sytuacji można przyjąć jedną z następujących koncepcji rozwiązania problemu:
• przyjąć, iż zachodzi konkurencja dwóch norm prawnych, których hipotezy są zbieżne, natomiast dyspozycje się wykluczają. Wtedy sprzeczność można usunąć za pomocą klauzuli derogacyjnej. Zgodnie z nią ustawa późniejsza uchyla wcześniejszą. Artykuł 138a wprowadzono później niż art. 55 Prawa bankowego, a zatem należy wyłączyć stosowanie przepisów Prawa bankowego;
• uznać, że sprzeczność między przepisami jest tylko pozorna, gdyż art. 138a formułuje obowiązek o charakterze formalnym a nie materialnym. W konsekwencji banki są zobowiązane zwracać nienależne świadczenia w sposób doznający ograniczeń z przepisów prawa bankowego (rachunek prowadzony wspólnie).

Sąd Najwyższy opowiedział się za drugą koncepcją i przyjął, że przewidziany w art. 138a obowiązek zwrotu przez bank ZUS kwot świadczeń przekazywanych na rachunek w banku za miesiące przypadające po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć świadczeniobiorcy, nie obejmuje wpłat na rachunek wspólny.


Przedstawiając motywy rozstrzygnięcia sąd podkreślił, że art. 138a należy odczytywać razem z art. 138 i ustanowioną przez niego ogólną zasadą, że obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia dotyczy osoby, która je pobrała. Artykuł 138a ma za zadanie ułatwić dochodzenie zwrotu świadczeń przez ZUS, nie może jednak być stosowany rozszerzająco. W przypadku rachunku wspólnego każdy ze współposiadaczy może decydować o podjęciu środków i dysponować nimi samodzielnie. Stąd ZUS musi zastosować zupełnie inny tryb odebrania nienależnego świadczenia od osoby trzeciej.

Uchwała Sądu Najwyższego z 13 czerwca 2006 r. (sygn. akt II UZP 7/06).


Ewa Kaczmarczyk
Infor.pl
Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy
17 cze 2024

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

Klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Zmianami w budżecie 2025 r. 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów
17 cze 2024

Zmieniona zostanie klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej budżetu państwa na 2025 r., którym 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów. Pojawią się także inne zmiany.

Korekta składki zdrowotnej – ostateczny termin mija 1 lipca [komunikat ZUS]
17 cze 2024

ZUS informuje, że za każdy miesiąc prowadzenia działalności w 2023 r. płatnicy składek mieli obowiązek złożyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe z ustaloną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Korektę dokumentów, w których wskazali podstawy wymiaru i należne składki mogli przekazać do ZUS do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaty. Jeśli nie złożyli takiego wniosku, to korekty mogą dostarczyć najpóźniej do 1 lipca.

Reforma możliwa już od 2025 r. Kilkadziesiąt miliardów złotych więcej dla JST
17 cze 2024

Reforma finansowania samorządów możliwa już od 2025 roku. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym. Projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego jest już na ukończeniu i ma zostać skierowany do konsultacji publicznych.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej
17 cze 2024

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?
17 cze 2024

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Od 1 lipca 2024 r. wyższe składki ZUS niektórych przedsiębiorców [tzw. Mały ZUS - składki preferencyjne]
17 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. wzrosną preferencyjne składki ZUS przedsiębiorców (tzw. Mały ZUS), których podstawa nie może być niższa od 30% minimalnego wynagrodzenia. Spowodowane jest to wzrostem minimalnego wynagrodzenia od 1 lipca br. do kwoty 4300 zł brutto.

Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian
17 cze 2024

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo
17 cze 2024

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności
17 cze 2024

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

pokaż więcej
Proszę czekać...