Warunki stosowania „chałupnictwa"

fot. shutterstock / ShutterStock
Praca nakładcza jest potocznie nazywana „chałupnictwem”. Łączy w sobie cechy zarówno umowy o pracę, jak i umowy o dzieło.

Wykonywanie pracy nakładczej nie jest uregulowane w Kodeksie pracy, lecz w rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (DzU z 1976 r. nr 3, poz. 19 ze zm.).

Podjęcie pracy w charakterze wykonawcy przynosi korzyści obydwu stronom stosunku prawnego. Zatrudniając w takiej formie pracownika, pracodawca ponosi jedynie koszty związane z używaniem maszyn i urządzeń stanowiących własność wykonawcy w wysokości odpowiadającej wartości ich odtworzenia. Umowa o pracę nakładczą umożliwia również podejmowanie pracy osobom niepełnosprawnym czy kobietom wychowującym dzieci.

Umowa o pracę nakładczą powinna określać rodzaj umowy (na okres próbny, na czas określony, nieokreślony, wykonania określonej pracy), rodzaj pracy, termin jej rozpoczęcia, zasady wynagradzania. W umowie o pracę nakładczą nie ustala się miejsca wykonywania pracy oraz wymiaru czasu pracy. A zatem wykonawca może wykonywać pracę w dowolnie wybranym przez siebie miejscu i czasie.

W umowie strony określają minimalną miesięczną ilość pracy, której wykonanie należy do obowiązków wykonawcy. Minimalna ilość pracy powinna być tak ustalona, aby jej wykonanie zapewniało uzyskanie co najmniej 50% najniższego wynagrodzenia.

Praca nakładcza wykonywana jest przeważnie w domu wykonawcy. Nie zwalnia to jednak wykonawcy od zachowania zasad i przepisów bhp.

Umowa o pracę nakładczą może być rozwiązana na mocy porozumienia stron w każdym czasie.

Infor.pl
Egzamin ósmoklasisty 2025. E8: matematyka [czas trwania, co zabrać, arkusz, wyniki]
14 maja 2025

Egzaminy ósmoklasisty rozpoczęły się w we wtorek. W środę, 14 maja 2025 r. uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki. Ile trwa egzamin? Co należy zabrać na egzamin z matematyki? Kiedy CKE opublikuje wyniki?

Będzie można dziedziczyć emeryturę po rodzicach. Ta zmiana to prawdziwa rewolucja. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
14 maja 2025

Po śmierci rodziców emerytura przypadnie dzieciom. Regulujące te kwestie projekt ustawy jest już gotowy. W drugim kwartale tego roku dokumentem zajmie się rząd. Nowe przepisy nie dotyczą jednak wszystkich i z automatu. Obejmą tylko konkretną grupę

Obrazić kogoś, czyli kiedy występuje przestępstwo zniewagi
13 maja 2025

Słowa potrafią czasami ranić innych ludzi. Są one w stanie wywołać wiele cierpień. Dlatego właśnie mogą one powodować odpowiedzialność prawną. Jednakże należy też mieć na uwadze i to, że nie zawsze negatywne treści kierowane wobec drugiej osoby, będą mogły zostać uznane za zniewagę.

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp
13 maja 2025

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata
13 maja 2025

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Fiskus chce mieć swój udział w prezentach komunijnych, na ile liczy z podatków
13 maja 2025

Rozpoczyna się sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Czy wszystkie i czy od wszystkich, którzy takie prezenty ufundowali.

Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty
13 maja 2025

Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty - trzeba iść do pracy. I tak się dzieje. Badania pokazują, że 71 proc. osób po 60. roku życia chce pracować. Główną motywacją jest potrzeba dodatkowego dochodu oraz chęć utrzymania sprawności fizycznej i umysłowej, a kontynuowaniu dalszej aktywności zawodowej najbardziej sprzyjałyby elastyczne formy zatrudnienia. Wiadomo mniejsze podatki, mniejsze składki - więcej korzyści finansowych.

Środki reakcji prawnej na przemoc i nienawiść
14 maja 2025

Zjawiska przemocy i mowy nienawiści stanowią jedne z najbardziej palących wyzwań współczesnych społeczeństw. Przybierają one różnorodne formy – od agresji fizycznej i psychicznej po mowę nienawiści w przestrzeni publicznej i wirtualnej. Jako takie godzą one w fundamenty demokratycznego państwa prawa, godność jednostki oraz spójność społeczną.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych
13 maja 2025

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi
13 maja 2025

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

pokaż więcej
Proszę czekać...