REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obrazić kogoś, czyli kiedy występuje przestępstwo zniewagi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamil Lorek
Radca prawny, wykładowca akademicki różnych przedmiotów prawniczych, prelegent na konferencjach naukowych, absolwent Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Kiedy występuje przestępstwo zniewagi?
Kiedy występuje przestępstwo zniewagi?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Słowa potrafią czasami ranić innych ludzi. Są one w stanie wywołać wiele cierpień. Dlatego właśnie mogą one powodować odpowiedzialność prawną. Jednakże należy też mieć na uwadze i to, że nie zawsze negatywne treści kierowane wobec drugiej osoby, będą mogły zostać uznane za zniewagę.

Odpowiedzialność karna

Obrażanie kogoś w niektórych sytuacjach może doprowadzić do odpowiedzialności karnej. Należy bowiem przytoczyć przepis art. 216 § 1 Kodeksu karnego, zgodnie z którym:

REKLAMA

„Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła,
podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.”

Z powyższego przepisu wynikają trzy przypadki, w których może zaistnieć przestępstwo zniewagi:

1) gdy jest dokonane w obecności znieważanej osoby;

2) gdy zachodzi podczas nieobecności pokrzywdzonego, ale:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) jest publiczne

b) czynione jest z zamiarem sprawcy, by ta zniewaga dotarła do tejże osoby znieważanej.

Zgodnie z § 2 przytoczonego przepisu:

„Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”

Tym wspomnianym środkiem masowego komunikowania mogą być między innymi:

  • forum internetowe;
  • media społecznościowe w internecie;
  • program telewizyjny;
  • audycja radiowa.

REKLAMA

W tym drugim przypadku (zniewagi za pomocą środka masowej komunikacji) prawo karne przewiduje bardziej surową karę, ponieważ sprawca może zostać skazany nawet na karę pozbawienia wolności do roku.

Zniewaga może mieć różne formy, na przykład ustną, pisemną, a także obraźliwego gestu, znaku, rysunku oraz jeszcze innych sposobów komunikacji. Przestępstwo to może być popełnione wyłącznie umyślnie w zamiarze kierunkowym oraz ewentualnym. Oznacza to, że sprawca musiał być świadomy tego, iż jego działanie stanowi zniewagę albo przynajmniej musiał brać pod uwagę taką ewentualną możliwość. Brak takiej świadomości oznaczać będzie brak popełnienia tego przestępstwa.

Krytyka i skargi

W życiu dość często ludzie formułują wobec innych niezbyt pomyślne treści. Jednakże nie każde takie wypowiedzi, oświadczenia będą mogły zostać uznane za zniewagę. Istota tego czynu polega na poniżeniu drugiej osoby, uwłaczaniu jej czci, pozbawieniu należnego jej szacunku, okazaniu pogardy.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego zniewaga może mieć miejsce tylko i wyłącznie wtedy gdy określone sformułowania są poniżające w powszechnym odczuciu, a ewentualne subiektywne odczucia nie mają tutaj znaczenia.

REKLAMA

W tym miejscu warto przytoczyć uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 18 października 2016 roku (SNO 45/16), zgodnie z którą: „O tym, czy zachowanie m charakter znieważający, decydują dominujące w społeczeństwie oceny i normy obyczajowe, a nie samo subiektywne przekonanie osoby rzekomo znieważonej.”

Oprócz wskazanej powyżej uchwały Sądu Najwyższego można przytoczyć między innymi jeszcze kolejną uchwałę Sądu Najwyższego, tj. uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 5 czerwca 2012 roku (SNO 26/12), według której: „O tym, czy zachowanie miało charakter znieważający, decydują dominujące w społeczeństwie oceny i normy obyczajowe, a nie subiektywne przekonanie osoby rzekomo znieważonej.”

Tak zatem nie każde treści postrzegane jako negatywne będą mogły zostać uznane za przejaw tego przestępstwa. Odnosi się ono bowiem tylko do takich słów, które w odczuciu wielu innych ludzi są niewątpliwie poniżające, uwłaczające czci konkretnej osoby. Subiektywne odczucia na temat określonych wypowiedzi nie będą podstawą do zaistnienia przestępstwa zniewagi jeżeli w opinii wielu innych ludzi, nie są to niewątpliwie poniżające sformułowania i właściwie nie dają nikomu powodu do obrażania się.

Co ważne, od zniewagi należy także odróżnić krytykę oraz skargi. Krytyka, skargi wyrażone w sposób merytoryczny, rzeczowy oraz kulturalny nie mogą stanowić zniewagi. Każdy może bowiem zostać poddany krytyce innych, zwłaszcza wtedy gdy sprawuje ważne funkcje, zajmuje odpowiedzialne stanowiska. Jeżeli więc na przykład ktoś krytykuje publicznie działania podejmowane przez władze, to ma do tego pełne prawo. Jeżeli ktoś składa skargę na pracowników administracji, to też jak najbardziej ma do tego uprawnienie.

Należy jednak zaznaczyć, iż dozwolone są tylko takie skargi oraz krytyki, które są rzeczowe i wyrażane w sposób kulturalny. Zawarte w nich ewentualne zwroty o charakterze poniżającym już mogą być uznane za przekroczenie stosownych granic i skutkować odpowiedzialnością prawną autora.

Brzydkie, niekulturalne słownictwo

W kontekście rozważań na temat zniewagi warto odnieść się do brzydkich, wulgarnych słów, których mogą używać osoby niekulturalne. Niewątpliwie określanie kogoś jednym z takich wyrazów będzie mogło zostać uznane za przestępstwo zniewagi.

Warto jednak zwrócić uwagę na sytuację, w której niekulturalna osoba komunikując się często posługuje się tego typu wulgarnymi słowami, aczkolwiek nie używa ich w odniesieniu do innych osób. Z pewnością należy taki sposób komunikacji ocenić nagannie pod względem etycznym. W kontekście ewentualnej zniewagi należy jednak przytoczyć postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2012 roku (III KK 115/12), w myśl którego:

„Jeżeli słowa, niewątpliwie wulgarne, nie były skierowane w stosunku do oskarżycielki prywatnej, a stanowiły, oczywiście naganne, ale tylko słowa wtrącane w wypowiadane zdania w charakterze tego, co zwykło się nazywać „przerywnikami” - zatem, takie zachowania oskarżonych nie wypełniały znamion ustawowych przestępstwa określonego w art. 216 § 1 k.k.”

Samo tylko używanie niekulturalnego języka nie jest zatem jeszcze podstawą do zaistnienia przestępstwa zniewagi z art. 216 k.k., chyba że zwroty te są skierowane w odniesieniu do innej osoby.

Podsumowanie

Znieważenie kogoś stanowi przestępstwo unormowane w Kodeksie karnym, za popełnienie którego jest przewidziana stosowna kara. Może ono zostać popełnione wyłącznie przez działanie. Jest ścigane w trybie prywatnoskargowym, co oznacza, że to pokrzywdzony wnosi do sądu prywatny akt oskarżenia. Nie czyni tego prokurator. Natomiast skarżący może skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika jakim jest radca prawny albo adwokat.

Jeżeli pokrzywdzony nie chcąc ukarania sprawcy nie wniesie aktu oskarżenia do sądu, to sprawca nie poniesie żadnej odpowiedzialności karnej.

Sąd nie musi, ale może odstąpić od wymierzenia kary w dwóch sytuacjach:

  • gdy zniewagę wywołało wyzywające zachowanie pokrzywdzonego;
  • gdy pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności cielesnej lub zniewagą wzajemną.

Należy też nadmienić, iż cześć człowieka stanowi także jedno z dóbr osobistych, o których mowa w przepisie art. 23 kodeksu cywilnego. Osoba, której cześć naruszono może na podstawie przepisu art. 24 kodeksu cywilnego w drodze postępowania cywilnego żądać:

  • zaniechania dalszych naruszeń;
  • usunięcia skutków naruszenia;
  • złożenia oświadczenia o odpowiedniej treści i formie;
  • zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny;
  • naprawienia powstałej szkody na zasadach ogólnych.

W przypadku dopuszczenia się zniewagi pokrzywdzony może dochodzić swoich praw poprzez postępowanie karne oraz postępowanie cywilne. Nierzadko zadośćuczynienia przyznawane w postępowaniu cywilnym są wyższe w porównaniu do tych orzekanych w postępowaniu karnym. Z drugiej jednak strony postępowanie cywilne może wiązać się z wyższymi opłatami oraz dłuższym czasem jego trwania.

Autor: Radca prawny dr Kamil Lorek

Orzecznictwo:

1. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 18 października 2016 roku, SNO 45/16.

2. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 05 czerwca 2012 roku, SNO 26/12.

3. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2012 roku, III KK 115/12.

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obrazić kogoś, czyli kiedy występuje przestępstwo zniewagi

Słowa potrafią czasami ranić innych ludzi. Są one w stanie wywołać wiele cierpień. Dlatego właśnie mogą one powodować odpowiedzialność prawną. Jednakże należy też mieć na uwadze i to, że nie zawsze negatywne treści kierowane wobec drugiej osoby, będą mogły zostać uznane za zniewagę.

Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty

Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty - trzeba iść do pracy. I tak się dzieje. Badania pokazują, że 71 proc. osób po 60. roku życia chce pracować. Główną motywacją jest potrzeba dodatkowego dochodu oraz chęć utrzymania sprawności fizycznej i umysłowej, a kontynuowaniu dalszej aktywności zawodowej najbardziej sprzyjałyby elastyczne formy zatrudnienia. Wiadomo mniejsze podatki, mniejsze składki - więcej korzyści finansowych.

Rozwód bez sądu? Szybki sposób na rozwiązanie małżeństwa

Rząd szykuje rewolucję w prawie rodzinnym. Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewiduje możliwość pozasądowego rozwodu. Małżeństwo będzie można rozwiązać szybko i bez udziału sądu – pod pewnymi warunkami.

Aktywny rodzic. Ważna zmiana weszła w życie

Świadczenia otrzymywane w ramach programu „Aktywny rodzic” nie będą miały wpływu na prawo do zasiłków i innych form pomocy społecznej. Co to oznacza w praktyce?

REKLAMA

Renta chorobowa po 50. roku życia: Komu przysługuje, ile wynosi?

Renta chorobowa, formalnie nazywana rentą z tytułu niezdolności do pracy, jest istotnym świadczeniem dla osób, które z powodu stanu zdrowia nie są w stanie kontynuować aktywności zawodowej. Dla osób po 50. roku życia, które często zmagają się z przewlekłymi schorzeniami, świadczenie to może stanowić ważne wsparcie. Obowiązują konkretne zasady przyznawania i wyliczania renty chorobowej, które warto poznać.

Nowe prawo tytoniowe. Co zmieni się dla palaczy i rynku tytoniowego w 2025 r.?

Istotnym czynnikiem, decydującym o kształtowaniu się trendów w spożywaniu tytoniu, są oczywiście osobiste decyzje, ale też rządowe strategie i działania nakierowane na kontrolę tego nałogu oraz leczenie uzależnienia. W odpowiedzi na narastający kryzys zdrowotny, Rada Unii Europejskiej wydała zalecenia dotyczące zwiększenia obszarów wolnych od dymu oraz opracowała kompleksowe wytyczne, które mają wspierać zarówno rezygnację z palenia, jak i skuteczne leczenie uzależnienia. Polska zobowiązana była zmienić krajowe przepisy, ponieważ musiała wdrożyć dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE w odniesieniu do zniesienia niektórych zwolnień w przypadku podgrzewanych wyrobów tytoniowych (Dz. Urz. L 283 z 03.11.2022, str. 4). Uchwalono więc ustawę zmieniającą dotychczasowe prawo tytoniowe. Co zmieni się dla rynku tytoniowego i palaczy?

Wzór umowy NDA z omówieniem [WZÓR do pobrania]

Informacja to jeden z najdroższych towarów na świecie (Paulo Coelho, Zahir). Tajemnica przedsiębiorstwa to wypracowane przez lata doświadczenia, indywidualne i nowatorskie rozwiązania, kontakty, pamięć instytucjonalna. Wartość poufnych informacji przedsiębiorstwa nie daje się wycenić i potrzebuje szczególnej ochrony.

Te pieniądze przepadają. Nie skorzystał z 550 000 zł kapitału emerytalnego. Zmarł. Na otarcie łez rodzina może otrzymać rentę rodzinną albo rentę wdowią

System emerytalny w Polsce wyklucza możliwość dziedziczenia kapitału emerytalnego. W artykule prezentujemy opis systemu w jednym z pism rządowych przesłanych emerytce, która postulowała reformę systemu emerytalnego. Emerytka proponowała rządowi rozszerzenie możliwości dziedziczenia np. przez wdowy kapitału emerytalnego. Emerytce chodziło o środki zgromadzone na subkoncie, ale jej pismo otwarło szerszą dyskusję – „Dlaczego w zasadzie przepada 550 000 zł zgromadzonych na koncie emerytalnym zmarłego mężczyzny po 30 latach pracy?”. Wnioski są smutne dla emerytów - "ZUS nie odda 550 000 zł kapitału emerytalnego. Na otarcie łez renta rodzinna albo renta wdowia".

REKLAMA

Podwyżka tylko 5%. Nauczyciel dyplomowany z pensją 6211 zł brutto, ale z dodatkami 10% i 20%

Nauczyciel dyplomowany z pensją 6211 zł brutto, to nie jest po szaleństwie inflacji za ostatnie lata, pensja marzeń. Ale są jeszcze dodatki do pensji. Najcenniejszy to 20% dodatek stażowy. Niestety przysługuje osobom z 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Nie posiadają go nauczyciele początkujący więc odchodzą z zawodu nauczyciela.

1 sierpnia dniem wolnym od pracy? Uchwalono dezyderat. Sejmowa Komisja skierowała dezyderat do resortu pracy, czekamy teraz na ostateczną decyzję

W dniu 2 kwietnia 2025 r. Sejmowa Komisja do Spraw Petycji obradująca pod przewodnictwem poseł Urszuli Augustyn (KO), zastępcy przewodniczącego Komisji analizowała szereg petycji. W porządku dziennym prac komisji była brana pod rozwagę petycja w sprawie ustanowienia rocznicy wybuchu powstania warszawskiego dniem ustawowo wolnym od pracy (BKSP-155-X-342/24). I stało się, uchwalono dezyderat, w sprawie 1 sierpnia - jako dnia wolnego od pracy. Ale trzeba wiedzieć, że Sejmowa Komisja skierowała ten dezyderat do resortu pracy, a teraz czekamy teraz na ostateczną decyzję MRPiPS. Później zdecyduje Sejm, Senat i Prezydent. Droga jest długa, ale przecież: kropla drąży skałę.

REKLAMA