REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
emerytura, podwyżka, praca
Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty - trzeba iść do pracy. I tak się dzieje. Badania pokazują, że 71 proc. osób po 60. roku życia chce pracować. Główną motywacją jest potrzeba dodatkowego dochodu oraz chęć utrzymania sprawności fizycznej i umysłowej, a kontynuowaniu dalszej aktywności zawodowej najbardziej sprzyjałyby elastyczne formy zatrudnienia. Wiadomo mniejsze podatki, mniejsze składki - więcej korzyści finansowych.

Polskie społeczeństwo się starzeje

REKLAMA

Polskie społeczeństwo starzeje się - zgodnie z raportem GUS „Sytuacja osób starszych w Polsce w 2023 r.”, od 2006 roku odnotowuje się systematyczny wzrost udziału seniorów w populacji. W 2005 roku stanowili oni 17,2 proc. ogółu ludności, a w 2023 roku ich udział wyniósł już 26,3 proc. Warto dodać, że w tej grupie przeważają kobiety, a najliczniejszymi przedstawicielami są osoby w wieku 65-69 lat.

REKLAMA

- Co ważne, i jednocześnie ciekawe, społeczne postrzeganie emerytów zmienia się – coraz więcej osób po 60. roku życia jest w stanie oraz chce pozostawać aktywnymi zawodowo. Z danych choćby GUS wynika, że największa aktywność zawodowa wśród osób z prawem do emerytury występuje tuż po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Dodatkowo, liczba pracujących emerytów powyżej 60. roku życia co roku stale wzrasta i jak się okazuje, nie zawsze jest to dyktowane kwestią finansową. Seniorzy chcą utrzymywać rutynę zawodową oraz kontakty społeczne i warto być na to otwartym. W przypadku odpowiedniego wsparcia ze strony systemów polityki społecznej - obejmujących zapewnienie opieki zdrowotnej, a także narzędzi dla pracodawców do zatrudniania tej grupy - rynek pracy, który zmaga się z niedoborem pracowników, zyska cennych partnerów, otwartych na współpracę i rozwój – mówi Łukasz Koszczoł, Prezes Job Impulse, członka Polskiego Forum HR.

Seniorzy chcą pracować. Mit czy hit?

Z badania SW Research, przeprowadzonego na zlecenie Job Impulse wynika, że 71 proc. osób po 60. roku życia chce pracować. Główną motywacją jest potrzeba dodatkowego dochodu oraz chęć utrzymania sprawności fizycznej i umysłowej, a kontynuowaniu dalszej aktywności zawodowej najbardziej sprzyjałyby elastyczne formy zatrudnienia.

  • Badanie pokazuje, że seniorzy w Polsce chcieliby kontynuować aktywność zawodową, a ich preferencje różnią się w zależności od rodzaju pracy. Najwięcej osób, tj. 35 proc. wyraziło chęć pracy umysłowej, kolejne 16,7 proc. respondentów preferuje proste zajęcia, niewymagające specjalistycznych kwalifikacji. Warto zwrócić uwagę, że 14,1 proc. seniorów chciałoby podjąć pracę w zawodzie wymagającym specjalistycznych kwalifikacji. Natomiast tylko 5,3 proc badanych wyraziło zainteresowanie pracą fizyczną.
  • Najważniejszą motywacją seniorów do kontynuowania aktywności zawodowej jest potrzeba dodatkowego dochodu, którą wskazało 62,9 proc. respondentów. Kolejnym istotnym powodem jest chęć utrzymywania rutyny zawodowej i aktywności, na co wskazało 41,3 proc. badanych. Z kolei utrzymywanie kontaktów społecznych oraz poczucie przynależności do zespołu było motywacją dla 35,8 proc. osób.

Od zdrowia po szacunek - co blokuje aktywność zawodową seniorów?

  1. Największą przeszkodą w kontynuowaniu pracy zawodowej po 60. roku życia, według 40,5 proc. badanych, są problemy zdrowotne i ograniczenia fizyczne.
  2. Drugą najczęstszą odpowiedzią jest brak ofert pracy dostosowanych do osób starszych, na co wskazało 37,4 proc. respondentów.
  3. Kolejne przyczyny mają zbliżoną częstotliwość wskazań: brak elastycznych form zatrudnienia – 24,8 proc., poczucie, że młodsze pokolenie postrzega seniorów jako mniej wartościowych pracowników – 21,5 proc., oraz zbyt szybkie tempo pracy i wysokie wymagania w firmach – 20,4 proc.
  4. Warto również zwrócić uwagę na wskazania dotyczące wypalenia zawodowego, presji społecznej, sugerującej, że osoby starsze powinny już odpoczywać, niskich wynagrodzeń czy strachu przed wykluczeniem społecznym, które oscylowały wokół 15 -18 proc.
Ważne

Sondaż pokazuje, że seniorzy w Polsce szczególnie cenią sobie elastyczne formy zatrudnienia, na które zwróciło uwagę aż 60,4 proc. badanych. Kolejną istotną kwestią, podaną przez 37,4 proc. respondentów, jest potrzeba atmosfery szacunku i wsparcia w zespole. 28,3 proc. badanych uważa, że ważne są dodatkowe programy wsparcia finansowego, takie jak refundacja okularów czy dopłaty do leków. Ponadto, 22,6 proc. respondentów wskazuje na znaczenie ergonomicznych, dostosowanych stanowisk pracy. Warto także podkreślić, że 24,7 proc. badanych zwraca uwagę na możliwość dzielenia się doświadczeniem, a 19,2 proc. uważa, że kampanie promujące zatrudnianie seniorów stanowią istotny element wspierający ich aktywność zawodową.

REKLAMA

Badanie zlecone przez Job Impulse wskazuje, że seniorzy stanowią cenny zasób na rynku pracy, ale potrzebują dostosowanych warunków zatrudnienia, takich jak choćby elastyczne godziny. Problemy zdrowotne to kluczowa bariera, wymagająca działań systemowych zarówno ze strony państwa, jak i pracodawców. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że niebywale ważne jest również stworzenie kultury szacunku i integracji, która pozwoli eksponować wiedzę oraz doświadczenie, a eliminować stereotypy, marginalizację lub wykluczenie.

- Chcemy podkreślić, że pracodawcy mogą korzystać z kilku narzędzi wspierających zatrudnianie seniorów, takich jak dofinansowanie wynagrodzenia dla osób bezrobotnych powyżej 50. roku życia, wynoszące maksymalnie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo, zatrudnienie seniorów wiąże się ze zwolnieniem z opłacania składek na Fundusz Pracy za pracowników powyżej 55. roku życia w przypadku kobiet i 60. roku życia w przypadku mężczyzn. Warto również pamiętać, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, mogą skorzystać z ulgi PIT-0 - pracownik, składając odpowiednie oświadczenie, korzysta z ulgi, która pozwala na nieodprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy, co przekłada się na wyższy dochód netto. Pojawiają się także zapowiedzi nowych rozwiązań wspierających aktywność zawodową seniorów, takich jak skrócony czas pracy. Patrząc na wyniki badania, a także sytuację demograficzno-gospodarczą, powinniśmy już świadomie zmierzać w kierunku stworzenia bardziej otwartego i elastycznego rynku pracy, który potrafi w pełni docenić wartość doświadczenia zawodowego tej grupy, jednocześnie uwzględniając jej unikalne potrzeby – podsumowuje Łukasz Koszczoł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Job Impulse.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obrazić kogoś, czyli kiedy występuje przestępstwo zniewagi

Słowa potrafią czasami ranić innych ludzi. Są one w stanie wywołać wiele cierpień. Dlatego właśnie mogą one powodować odpowiedzialność prawną. Jednakże należy też mieć na uwadze i to, że nie zawsze negatywne treści kierowane wobec drugiej osoby, będą mogły zostać uznane za zniewagę.

Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty

Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty - trzeba iść do pracy. I tak się dzieje. Badania pokazują, że 71 proc. osób po 60. roku życia chce pracować. Główną motywacją jest potrzeba dodatkowego dochodu oraz chęć utrzymania sprawności fizycznej i umysłowej, a kontynuowaniu dalszej aktywności zawodowej najbardziej sprzyjałyby elastyczne formy zatrudnienia. Wiadomo mniejsze podatki, mniejsze składki - więcej korzyści finansowych.

Rozwód bez sądu? Szybki sposób na rozwiązanie małżeństwa

Rząd szykuje rewolucję w prawie rodzinnym. Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewiduje możliwość pozasądowego rozwodu. Małżeństwo będzie można rozwiązać szybko i bez udziału sądu – pod pewnymi warunkami.

Aktywny rodzic. Ważna zmiana weszła w życie

Świadczenia otrzymywane w ramach programu „Aktywny rodzic” nie będą miały wpływu na prawo do zasiłków i innych form pomocy społecznej. Co to oznacza w praktyce?

REKLAMA

Renta chorobowa po 50. roku życia: Komu przysługuje, ile wynosi?

Renta chorobowa, formalnie nazywana rentą z tytułu niezdolności do pracy, jest istotnym świadczeniem dla osób, które z powodu stanu zdrowia nie są w stanie kontynuować aktywności zawodowej. Dla osób po 50. roku życia, które często zmagają się z przewlekłymi schorzeniami, świadczenie to może stanowić ważne wsparcie. Obowiązują konkretne zasady przyznawania i wyliczania renty chorobowej, które warto poznać.

Nowe prawo tytoniowe. Co zmieni się dla palaczy i rynku tytoniowego w 2025 r.?

Istotnym czynnikiem, decydującym o kształtowaniu się trendów w spożywaniu tytoniu, są oczywiście osobiste decyzje, ale też rządowe strategie i działania nakierowane na kontrolę tego nałogu oraz leczenie uzależnienia. W odpowiedzi na narastający kryzys zdrowotny, Rada Unii Europejskiej wydała zalecenia dotyczące zwiększenia obszarów wolnych od dymu oraz opracowała kompleksowe wytyczne, które mają wspierać zarówno rezygnację z palenia, jak i skuteczne leczenie uzależnienia. Polska zobowiązana była zmienić krajowe przepisy, ponieważ musiała wdrożyć dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE w odniesieniu do zniesienia niektórych zwolnień w przypadku podgrzewanych wyrobów tytoniowych (Dz. Urz. L 283 z 03.11.2022, str. 4). Uchwalono więc ustawę zmieniającą dotychczasowe prawo tytoniowe. Co zmieni się dla rynku tytoniowego i palaczy?

Wzór umowy NDA z omówieniem [WZÓR do pobrania]

Informacja to jeden z najdroższych towarów na świecie (Paulo Coelho, Zahir). Tajemnica przedsiębiorstwa to wypracowane przez lata doświadczenia, indywidualne i nowatorskie rozwiązania, kontakty, pamięć instytucjonalna. Wartość poufnych informacji przedsiębiorstwa nie daje się wycenić i potrzebuje szczególnej ochrony.

Te pieniądze przepadają. Nie skorzystał z 550 000 zł kapitału emerytalnego. Zmarł. Na otarcie łez rodzina może otrzymać rentę rodzinną albo rentę wdowią

System emerytalny w Polsce wyklucza możliwość dziedziczenia kapitału emerytalnego. W artykule prezentujemy opis systemu w jednym z pism rządowych przesłanych emerytce, która postulowała reformę systemu emerytalnego. Emerytka proponowała rządowi rozszerzenie możliwości dziedziczenia np. przez wdowy kapitału emerytalnego. Emerytce chodziło o środki zgromadzone na subkoncie, ale jej pismo otwarło szerszą dyskusję – „Dlaczego w zasadzie przepada 550 000 zł zgromadzonych na koncie emerytalnym zmarłego mężczyzny po 30 latach pracy?”. Wnioski są smutne dla emerytów - "ZUS nie odda 550 000 zł kapitału emerytalnego. Na otarcie łez renta rodzinna albo renta wdowia".

REKLAMA

Podwyżka tylko 5%. Nauczyciel dyplomowany z pensją 6211 zł brutto, ale z dodatkami 10% i 20%

Nauczyciel dyplomowany z pensją 6211 zł brutto, to nie jest po szaleństwie inflacji za ostatnie lata, pensja marzeń. Ale są jeszcze dodatki do pensji. Najcenniejszy to 20% dodatek stażowy. Niestety przysługuje osobom z 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Nie posiadają go nauczyciele początkujący więc odchodzą z zawodu nauczyciela.

1 sierpnia dniem wolnym od pracy? Uchwalono dezyderat. Sejmowa Komisja skierowała dezyderat do resortu pracy, czekamy teraz na ostateczną decyzję

W dniu 2 kwietnia 2025 r. Sejmowa Komisja do Spraw Petycji obradująca pod przewodnictwem poseł Urszuli Augustyn (KO), zastępcy przewodniczącego Komisji analizowała szereg petycji. W porządku dziennym prac komisji była brana pod rozwagę petycja w sprawie ustanowienia rocznicy wybuchu powstania warszawskiego dniem ustawowo wolnym od pracy (BKSP-155-X-342/24). I stało się, uchwalono dezyderat, w sprawie 1 sierpnia - jako dnia wolnego od pracy. Ale trzeba wiedzieć, że Sejmowa Komisja skierowała ten dezyderat do resortu pracy, a teraz czekamy teraz na ostateczną decyzję MRPiPS. Później zdecyduje Sejm, Senat i Prezydent. Droga jest długa, ale przecież: kropla drąży skałę.

REKLAMA