Zwiększona liczba wniosków o paszporty, oczekiwanie - do miesiąca

© kozini - Fotolia.com / Fotolia
Z powodu upływającego w br. 10-letniego okresu ważności wydanych w 2002 r. paszportów i nadchodzących wakacji wzrosła liczba wniosków składanych o wydanie nowych paszportów. Urzędnicy zapewniają, że czas oczekiwania nie przekracza miesiąca.

Do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego od początku 2012 r. złożono ponad 77 tys. wniosków paszportowych. W styczniu ponad 15 tys., w lutym ok. 14 tys., w marcu - 23 tys., a w kwietniu - 25 tys. "Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę osób zainteresowanych wyrobieniem paszportu, czas oczekiwania nie przekracza 30 dni" - zapewnia rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały.

Przez pierwsze cztery miesiące tego roku mieszkańcy woj. pomorskiego złożyli ponad 30 tys. wniosków paszportowych. Jak ocenia rzecznik wojewody pomorskiego Roman Nowak, to ok. 30 procent więcej niż w tym samym okresie ub. roku.

Urząd radzi sobie ze zwiększoną liczbą wniosków kierując do ich przyjmowania oraz do wydawania gotowych dokumentów pracowników, którzy na co dzień zajmują się innymi zadaniami w oddziałach paszportowych.

Według rzecznika, czas oczekiwania na wydanie paszportu w woj. pomorskim to - w Gdańsku i Gdyni - ok. dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku. W Słupsku czas ten wydłuża się do około trzech tygodni, a w terenowych punktach paszportowych - do ok. 30 dni. "Czas realizacji wniosku paszportowego w dużym stopniu uzależniony jest od czynników zewnętrznych - m.in. personalizacji dokumentów, która dokonywana jest w Warszawie" - wyjaśnił.

W wydziale paszportowym Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie ruch - jak oceniają urzędnicy - wzrósł czterokrotnie. W ostatnich dniach stanowiska paszportowe, które zwykle przyjmowały po 5-10 wniosków dziennie, zaczęły otrzymywać nawet po 45-60 wniosków.

Zdaniem dyr. wydziału spraw obywatelskich Agnieszki Boczkowskiej na upływający w tym roku termin ważności wielu książeczkowych paszportów nałożył się typowy przed wakacjami wzrost liczby petentów. "Polacy zawsze sobie przypominają w maju i czerwcu, że trzeba wymienić paszport przed urlopem i to powoduje nawałę w urzędach" - oceniła Boczkowska.

W olsztyńskim urzędzie tworzą się długie kolejki, mimo pełnej obsady stanowisk paszportowych, wstrzymania urlopów urzędnikom, przedłużonych godzin pracy w poniedziałki i wprowadzenia w połowie maja elektronicznego systemu wydawania numerków oczekującym. Dotychczas nie wpłynęło to jednak na przedłużenie terminu oczekiwania na wydanie paszportu, który wynosi 3-4 tygodnie od złożenia wniosku.

W Lublinie zwiększone zainteresowanie uzyskaniem paszportu urzędnicy obserwują od początku kwietnia. Dyrektor wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców lubelskiego urzędu wojewódzkiego Maciej Zięba szacuje, że w stosunku do podobnego okresu w roku ub. nastąpił wzrost o ok. 30 proc. "W ostatnich tygodniach były dni, kiedy przyjmowanych było około 320 wniosków, a i tak nie wszystkich chętnych byliśmy w stanie obsłużyć. Mamy sześć stanowisk komputerowych" - powiedział. W poniedziałki wydłużono pracę biura paszportowego do godziny 17. Czas oczekiwania na paszport wynosi od trzech tygodni do miesiąca.

Małopolski Urząd Wojewódzki od listopada prowadził na popularnym portalu społecznościowym (Facebooku) kampanię zachęcającą do składania wniosków paszportowych poza szczytem sezonu, którego początek przypada na marzec - kwiecień. Obecnie na profilu "Wyrób paszport" można rozstrzygnąć wszystkie wątpliwości, np. czy można złożyć wniosek zanim stary paszport straci ważność lub czy w przypadku rozwiedzionych rodziców konieczna jest obecność obojga przy staraniach o paszport dla dziecka.

"Wiedząc, że czeka nas w tym roku wymiana paszportów, które straciły ważność po 10 latach, zwiększyliśmy obsadę biura paszportowego. W Krakowie dziesięć okienek jest czynnych codziennie do 17. Każda osoba, która znajduje się wtedy w budynku, jest obsługiwana" - zapewniła rzeczniczka wojewody małopolskiego Monika Frenkiel. Zwiększona została także obsada w terenowych punktach paszportowych w starostwach. By czas oczekiwania w kolejce był krótszy, urzędnicy zachęcają też do wnoszenia opłat przez internet. W Małopolsce liczba wniosków o paszport wyraźnie rośnie. W styczniu złożono ich 8 tys. 392 (w styczniu 2011 - 6 tys. 178), w lutym 10 tys. 117 (8 tys. 465), w marcu 13 tys. 237 (10 tys. 747), w kwietniu 16 tys. 275 (11 tys. 297), a do 18 maja 11 tys. 304.

Paszporty są wydawane przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania od 21 lat; wcześniej wydawały je komisariaty Milicji Obywatelskiej. Dokumenty stopniowo udoskonalano. Te wydawane w latach 1991-1992 wypisywano na maszynach do pisania, a zdjęcia wklejano. Wtedy po raz pierwszy paszporty przyznawano na 10 lat. Nowością była także możliwość posiadania ich w domu, bo wcześniej konieczny był depozyt w biurze paszportowym po powrocie z zagranicy. Z czasem dokumenty zaczęto drukować na specjalistycznych maszynach. Od 2002 r. paszporty były personalizowane przez Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA w technologii grawerowania laserowego; miały zabezpieczenia m.in. w postaci znaków wodnych. Kolejne lata przyniosły paszporty biometryczne, zawierające specjalny zapis twarzy, a od kilku lat także odciski palców.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...