Świadczenie małżeńskie z PPK - wszystko co musisz wiedzieć

Świadczenie małżeńskie z PPK - wszystko co musisz wiedzieć/fot. Shutterstock
Czym jest świadczenie małżeńskie, o które może wnioskować uczestnik PPK? Kiedy i w jaki sposób może to zrobić?

Chcąc skorzystać ze swoich oszczędności, uczestnik PPK ma kilka sposobów wykorzystania środków zgromadzonych w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Jednym z nich jest możliwość wypłaty zgromadzonych środków w ramach świadczenia małżeńskiego. Dla osób, które pozostają w związku małżeńskim to zabezpieczenie nie tylko ich samych, ale też i obojga małżonków.

Świadczenie małżeńskie przeznaczone jest dla uczestnika PPK i jego współmałżonka, którzy ukończyli 60 lat, są razem uczestnikami PPK tej samej instytucji finansowej i zamierzają skorzystać z możliwości wypłaty środków w formie świadczenia małżeńskiego. Świadczenie małżeńskie to wypłata comiesięcznego świadczenia (przez minimum 120 rat) z połączonych rachunków współmałżonków. W przypadku śmierci jednego z małżonków, świadczenie wypłaca się dalej drugiemu małżonkowi w dotychczasowej wysokości do wyczerpania środków zapisanych na wspólnym rachunku małżeńskim.

Rachunek małżeński

Po osiągnięciu 60. roku życia uczestnik może wypłacić środki z PPK w formie tzw. świadczenia małżeńskiego. Taka opcja jest możliwa pod warunkiem, że jego współmałżonek również osiągnął 60. rok życia oraz oboje oszczędzają w PPK zarządzanym przez tę samą instytucję finansową.

Ponadto niezbędnym warunkiem do skorzystania ze świadczenia małżeńskiego z PPK jest złożenie wspólnego oświadczenia o wyborze świadczenia małżeńskiego jako formy wypłaty środków z PPK. W wyniku tego, wybrana instytucja finansowa otworzy wspólny rachunek PPK dla małżonków, zwany „rachunkiem małżeńskim”.

Jak jest wypłacane świadczenie

Małżonkowie, którzy zdecydują się na taką formę wypłaty swoich oszczędności, muszą liczyć się z brakiem możliwości jednorazowej wypłaty środków. Całość pieniędzy małżonkowie otrzymają w co najmniej 120 ratach miesięcznych (czyli 10 lat). Z kolei wysokość świadczenia będzie uzależniona od wysokości wpłat, jakich dokonywali oraz ilości miesięcy, w ciągu których będą dokonywane wypłaty. Zatem wypłata w formie świadczenia małżeńskiego polega na otwarciu dla małżonków wspólnego rachunku PPK i wspólnym wypłacaniu z niego pieniędzy, do wyczerpania środków zgromadzonych na rachunku małżeńskim.

Co w przypadku śmierci małżonka

Środki zgromadzone na rachunku małżeńskim podlegają dziedziczeniu w przypadku śmierci obojga małżonków. Natomiast w przypadku śmierci jednego z małżonków, środki znajdujące się na rachunku małżeńskim będą nadal wypłacane małżonkowi pozostającemu przy życiu w ratach, aż do wyczerpania oszczędności.

Kilka słów o ogólnych zasadach wypłaty środków…

Zasadniczo wypłata środków z PPK przewidziana jest dla osób, które ukończyły 60. rok życia (dotyczy to zarówno kobiet i mężczyzn). Jest to forma najkorzystniejsza, w szczególności pod względem podatkowym. Jeśli uczestnik PPK po osiągnięciu 60. roku życia zdecyduje o wypłacie zgromadzonych środków to 25% zostanie mu wypłaconych jednorazowo, a pozostałe 75% zostanie wypłaconych w co najmniej 120 miesięcznych ratach. Wyjątkowo – w dwóch przypadkach – uczestnik PPK może wypłacić środki przed osiągnięciem 60. roku życia. Pierwszym z nich jest chęć przeznaczenia zgromadzonych w PPK pieniędzy na leczenie w przypadku poważnej choroby własnej, małżonka i dziecka. Zaznaczyć należy, że nie każdy przypadek zachorowania będzie uprawniał do wypłaty oszczędności. Więcej na ten temat pisaliśmy >>> Poważne zachorowanie własne, małżonka, dziecka

Druga możliwość skierowana jest do osób przed 45. rokiem życia, które myślą o własnym mieszkaniu. Wówczas wcześniejsza wypłata jest możliwa w razie sfinansowania wkładu własnego do kredytu, np. przy zakupie mieszkania lub domu. Uczestnik PPK będzie mógł jednorazowo, raz w życiu dokonać wypłaty 100% wartości środków zgromadzonych w PPK na pokrycie wkładu własnego, w związku z zaciągnięciem kredytu udzielonego na sfinansowanie mieszkania, domu. Pieniądze te będzie musiał jednak oddać.

Więcej na ten temat pisaliśmy >>> Zakup mieszkania i wypłata środków na wkład własny z PPK

Infor.pl
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok
25 maja 2024

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?
25 maja 2024

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn
26 maja 2024

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii
24 maja 2024

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)
24 maja 2024

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend
24 maja 2024

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze
24 maja 2024

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży
24 maja 2024

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

QUIZ Wybory do europarlamentu. Sprawdź co o nich wiesz!
24 maja 2024
Czy wiesz czym zajmuje się Parlament Europejski? Jak wybieramy europosłów? Koniecznie sprawdź się w naszym teście i wybierz jedną z dwóch odpowiedzi: TAK lub NIE
Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?
24 maja 2024

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

pokaż więcej
Proszę czekać...