REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) czyli jak oszczędzać pieniądze

PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) czyli jak oszczędzać pieniądze/fot.Shutterstock
PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) czyli jak oszczędzać pieniądze/fot.Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicze Plany Kapitałowe, w skrócie nazywane PPK, stanowią powszechny i dobrowolny program oszczędzania na emeryturę. Obecnie odkładanie środków pieniężnych na późniejsze lata życia stało się koniecznością. Planowana wysokość gwarantowanej emerytury nie zapewni bezpieczeństwa finansowego po ukończeniu 60 (kobiety) czy 65 lat (mężczyźni).

Oszczędzanie w ramach PPK

Polacy już dziś powinni wybrać sposób oszczędzania. Jest ich wiele. Warto przybliżyć nowość w polskim systemie prawnym jakim są PPK. Środki gromadzone w ramach PPK stanowią własność uczestnika programu, które można wypłacić i podlegają dziedziczeniu. Kluczowa kwestia decydująca o atrakcyjności Pracowniczych Planów Kapitałowych to dopłaty ze strony Funduszu Pracy i pracodawcy. Co miesiąc z wynagrodzenia pracownika na konto PPK pobierane będą kwoty stanowiące wkład pracownika i pracodawcy. Fundusz Pracy dopłaca natomiast określoną kwotę raz w roku i jednorazowo przekazuje wpłatę powitalną.

Wpłaty na rachunek uczestnika PPK

Wpłaty podstawowe pracownika wynoszą 2%, a pracodawcy 1,5%. Natomiast wpłaty dodatkowe pracownika do 2%, a pracodawcy do 2,5%. Sam pracownik i pracodawca decydują czy oprócz wpłat podstawowych będą zwiększać udział w oszczędnościach pracownika o wpłaty dodatkowe. Przy założeniu, że obie strony zdecydują się na podstawowe wpłaty pracownik zaoszczędzi miesięcznie na swoim koncie PPK 3,5% swojego wynagrodzenia brutto. Zakładając najwyższe wpłaty będzie to aż 8%. Dodatkowo na konto pracownika wpłynie wpłata powitalna finansowana z Funduszu Pracy. Wyniesie 250 zł. Co więcej, wspomniany fundusz corocznie powiększy uczestnikowi PPK sumę zgromadzonych oszczędności o 240 zł. Najprościej zobrazować to na poniższym schemacie:

Pracownik

2% (wpłata podstawowa) + 2% (wpłata dodatkowa)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca

1,5% (wpłata podstawowa) + 2,5% (wpłata dodatkowa)

Fundusz Pracy

250 zł (wpłata powitalna) + 240 zł (wpłata coroczna)

Łatwość oszczędzania

Oszczędzając samodzielnie, pracownik uzyskałby tylko tyle, ile sam odłożyłby ze swojego wynagrodzenia. Nie łatwo jest też samodzielnie i systematycznie odprowadzać część pieniędzy z pensji na rachunek oszczędnościowy. Bieżące wydatki często na to nie pozwalają. Pewną trudność może stanowić także rezygnacja z niektórych planów na rzecz pomnażania oszczędności. Cierpi na tym domowy budżet oraz jakość życia na emeryturze. Formuła oszczędzania w ramach PPK jest bardzo wygodna dla pracownika. Zostaje zapisany do programu automatycznie wraz z objęciem firmy, w której pracuje, Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Dotyczy to osób od 18 do 54 roku życia. Nie muszą robić nic oprócz zadeklarowania wysokości wpłat. Natomiast pracownicy, którzy ukończyli 55 rok życia, mogą przystąpić do programu po złożeniu stosownego wniosku.

Gromadzone środki pieniężne

Pracownik jako uczestnik PPK zostanie przypisany do imiennego rachunku instytucji finansowej wybranej przez pracodawcę. Na ten rachunek będą dokonywały się comiesięczne wpłaty z wynagrodzenia brutto pracownika.

Warto wspomnieć, że w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji z PPK. Nie jest więc to program przymusowy.

Co istotne, środki gromadzone na rachunku uczestnika PPK stanowią jego własność. Ustawa przewiduje, że w zależności od woli uczestnika PPK istnieje możliwość ich wypłaty w dowolnym momencie. Przeniesienie środków może odbyć się w ramach tzw. wypłaty transferowej czyli: na polisę w zakładzie ubezpieczeń, rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej, a także można wypłacić środki w formie świadczenia małżeńskiego. Jest to wypłata ze wspólnego rachunku małżeńskiego.

Ponadto ustawodawca przewidział procedurę dokonania wypłat w przypadku szczególnych sytuacji życiowych. Należą do nich:

- poważna choroba uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka (wypłata do 25% środków bez obowiązku zwrotu);

- pokrycie wkładu własnego związanego z kredytem na budowę domu lub kupno mieszkania (wypłata do 100 % środków z obowiązkiem zwrotu w ciągu najwyżej 15 lat, dotyczy wyłącznie uczestników PPK przed ukończeniem 45. roku życia).

Wypłaty środków po osiągnięciu 60 roku życia

REKLAMA

Domyślna wypłata środków zaoszczędzonych w programie następuje po osiągnięciu 60 roku życia. Wówczas można dokonać jednorazowej wypłaty w wysokości 25% zgromadzonych pieniędzy. Natomiast pozostała kwota będzie wypłacana comiesięcznie przez kolejne 10 lat. Dla tej formy wypłaty przewidziano zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych. Nie ma zakazu wypłaty jednorazowo większej sumy, a nawet całkowitej sumy rachunku uczestnika PPK. Należy jednak liczyć się wówczas z koniecznością zapłaty podatku. Dotyczy to także skrócenia liczby lat, w ciągu których dokonywane będą comiesięczne wypłaty.

Czy możliwe jest godne życie na emeryturze? Jedno jest pewne: ze względu na niewydolność systemu emerytalnego każdy Polak musi odkładać pieniądze. Uczestnictwo w PPK jest jednym z najwygodniejszych i najbardziej opłacalnych form systematycznego oszczędzania.

REKLAMA

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Część nauczycieli wciąż czeka na przelewy. Na ich konta powinno w najbliższych dniach wpłynąć dodatkowe świadczenie. Do kiedy?

Część nauczycieli wciąż czeka na przelewy. Na ich konta wpłynie w najbliższych dniach dodatkowe świadczenie – urlopowe. Jego wysokość w 2024 roku istotnie wzrosła, bo aż o ponad 600 zł. Skąd taka zmiana?

Nieznajomość prawa szkodzi, czyli dlaczego nie znamy swoich praw i jak to zmienić?

„Nieznajomość prawa szkodzi”, „surowe prawo, ale prawo” - łacińskie sentencje, które poznają młodzi adepci prawa, brzmią dziś jak farmazony. Oczywiście, studenci muszą znać prawo, choćby po to, aby zdać egzaminy, potem aplikację, a następnie cieszyć się świetlaną drogą do prawniczego sukcesu. Lecz co z pozostałymi ludźmi? Prawo to taka dziedzina, która dotyka każdego z nas - niezależnie od tego, czy pracujemy, uczymy się, jemy czy robimy zakupy. Prawo zagląda do naszych domów i na konta bankowe. Bez znaczenia jest fakt, że często nawet sobie tego nie uświadamiamy. Zatem skoro nieznajomość prawa szkodzi, to czyja to jest wina, że go nie znamy?

Świadczenie wspierające albo pielęgnacyjne. Opiekunowie pytają o zmiany w przepisach

Przepisy, które obowiązują od 1 stycznia 2024 r. wykluczają prawo opiekuna osoby niepełnosprawnej do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego w tym samym czasie, gdy osoba z niepełnosprawnościami pobiera własne świadczenie wspierające. Czy będą zmiany w ustawie o świadczeniu wspierającym? Co z opiekunami osób z niepełnosprawnościami, którzy utracą świadczenie pielęgnacyjne? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na kilka ważnych pytań.

Ulgi, dodatki i urlop przepadną tysiącom pracowników. Wszystko przez covidowe zmiany przepisów. Można jeszcze temu zapobiec

Ulgi, dodatki i urlop przepadną tysiącom pracowników. Wszystko przez covidowe zmiany przepisów. Można jeszcze temu zapobiec, składając odpowiedni wniosek. Trzeba to jednak zrobić przed końcem września 2024 r., aby na czas przedłużyć ważność orzeczeń.

REKLAMA

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Postępowania kwalifikacyjne w Policji i Straży Granicznej. Będą ułatwienia w razie powrotu do służby – jest projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej. Rozwiązania przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Od roku szkolnego 2024/2025 nauka pierwszej pomocy. W których klasach i szkołach? Ile godzin? Jak to będzie realizowane?

Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśnia, że od roku szkolnego 2024/2025 nauka udzielania pierwszej pomocy będzie realizowana przez nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej na zajęciach edukacji przyrodniczej oraz przez wychowawców klas na części zajęć z wychowawcą w klasach IV–VII szkół podstawowych, klas: II–IV liceum ogólnokształcącego, II–V technikum oraz II i III branżowej szkoły I stopnia. Natomiast w klasie VIII szkoły ponadpodstawowej i w klasie I szkół ponadpodstawowych uczniowie uczą się pierwszej pomocy na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa. Można też korzystać w czasie tej nauki z wiedzy zaproszonych specjalistów – za zgodą dyrektora szkoły.

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA