Kategorie

PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) czyli jak oszczędzać pieniądze

PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) czyli jak oszczędzać pieniądze/fot.Shutterstock
PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) czyli jak oszczędzać pieniądze/fot.Shutterstock
fot. Shutterstock
Pracownicze Plany Kapitałowe, w skrócie nazywane PPK, stanowią powszechny i dobrowolny program oszczędzania na emeryturę. Obecnie odkładanie środków pieniężnych na późniejsze lata życia stało się koniecznością. Planowana wysokość gwarantowanej emerytury nie zapewni bezpieczeństwa finansowego po ukończeniu 60 (kobiety) czy 65 lat (mężczyźni).

Oszczędzanie w ramach PPK

Polacy już dziś powinni wybrać sposób oszczędzania. Jest ich wiele. Warto przybliżyć nowość w polskim systemie prawnym jakim są PPK. Środki gromadzone w ramach PPK stanowią własność uczestnika programu, które można wypłacić i podlegają dziedziczeniu. Kluczowa kwestia decydująca o atrakcyjności Pracowniczych Planów Kapitałowych to dopłaty ze strony Funduszu Pracy i pracodawcy. Co miesiąc z wynagrodzenia pracownika na konto PPK pobierane będą kwoty stanowiące wkład pracownika i pracodawcy. Fundusz Pracy dopłaca natomiast określoną kwotę raz w roku i jednorazowo przekazuje wpłatę powitalną.

Wpłaty na rachunek uczestnika PPK

Wpłaty podstawowe pracownika wynoszą 2%, a pracodawcy 1,5%. Natomiast wpłaty dodatkowe pracownika do 2%, a pracodawcy do 2,5%. Sam pracownik i pracodawca decydują czy oprócz wpłat podstawowych będą zwiększać udział w oszczędnościach pracownika o wpłaty dodatkowe. Przy założeniu, że obie strony zdecydują się na podstawowe wpłaty pracownik zaoszczędzi miesięcznie na swoim koncie PPK 3,5% swojego wynagrodzenia brutto. Zakładając najwyższe wpłaty będzie to aż 8%. Dodatkowo na konto pracownika wpłynie wpłata powitalna finansowana z Funduszu Pracy. Wyniesie 250 zł. Co więcej, wspomniany fundusz corocznie powiększy uczestnikowi PPK sumę zgromadzonych oszczędności o 240 zł. Najprościej zobrazować to na poniższym schemacie:

Pracownik

2% (wpłata podstawowa) + 2% (wpłata dodatkowa)

Pracodawca

1,5% (wpłata podstawowa) + 2,5% (wpłata dodatkowa)

Fundusz Pracy

250 zł (wpłata powitalna) + 240 zł (wpłata coroczna)

Łatwość oszczędzania

Oszczędzając samodzielnie, pracownik uzyskałby tylko tyle, ile sam odłożyłby ze swojego wynagrodzenia. Nie łatwo jest też samodzielnie i systematycznie odprowadzać część pieniędzy z pensji na rachunek oszczędnościowy. Bieżące wydatki często na to nie pozwalają. Pewną trudność może stanowić także rezygnacja z niektórych planów na rzecz pomnażania oszczędności. Cierpi na tym domowy budżet oraz jakość życia na emeryturze. Formuła oszczędzania w ramach PPK jest bardzo wygodna dla pracownika. Zostaje zapisany do programu automatycznie wraz z objęciem firmy, w której pracuje, Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Dotyczy to osób od 18 do 54 roku życia. Nie muszą robić nic oprócz zadeklarowania wysokości wpłat. Natomiast pracownicy, którzy ukończyli 55 rok życia, mogą przystąpić do programu po złożeniu stosownego wniosku.

Gromadzone środki pieniężne

Pracownik jako uczestnik PPK zostanie przypisany do imiennego rachunku instytucji finansowej wybranej przez pracodawcę. Na ten rachunek będą dokonywały się comiesięczne wpłaty z wynagrodzenia brutto pracownika.

Warto wspomnieć, że w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji z PPK. Nie jest więc to program przymusowy.

Co istotne, środki gromadzone na rachunku uczestnika PPK stanowią jego własność. Ustawa przewiduje, że w zależności od woli uczestnika PPK istnieje możliwość ich wypłaty w dowolnym momencie. Przeniesienie środków może odbyć się w ramach tzw. wypłaty transferowej czyli: na polisę w zakładzie ubezpieczeń, rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej, a także można wypłacić środki w formie świadczenia małżeńskiego. Jest to wypłata ze wspólnego rachunku małżeńskiego.

Ponadto ustawodawca przewidział procedurę dokonania wypłat w przypadku szczególnych sytuacji życiowych. Należą do nich:

- poważna choroba uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka (wypłata do 25% środków bez obowiązku zwrotu);

- pokrycie wkładu własnego związanego z kredytem na budowę domu lub kupno mieszkania (wypłata do 100 % środków z obowiązkiem zwrotu w ciągu najwyżej 15 lat, dotyczy wyłącznie uczestników PPK przed ukończeniem 45. roku życia).

Wypłaty środków po osiągnięciu 60 roku życia

Domyślna wypłata środków zaoszczędzonych w programie następuje po osiągnięciu 60 roku życia. Wówczas można dokonać jednorazowej wypłaty w wysokości 25% zgromadzonych pieniędzy. Natomiast pozostała kwota będzie wypłacana comiesięcznie przez kolejne 10 lat. Dla tej formy wypłaty przewidziano zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych. Nie ma zakazu wypłaty jednorazowo większej sumy, a nawet całkowitej sumy rachunku uczestnika PPK. Należy jednak liczyć się wówczas z koniecznością zapłaty podatku. Dotyczy to także skrócenia liczby lat, w ciągu których dokonywane będą comiesięczne wypłaty.

Czy możliwe jest godne życie na emeryturze? Jedno jest pewne: ze względu na niewydolność systemu emerytalnego każdy Polak musi odkładać pieniądze. Uczestnictwo w PPK jest jednym z najwygodniejszych i najbardziej opłacalnych form systematycznego oszczędzania.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Artykuł partnerski
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Infor.pl
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Mój Prąd 3.0 - kończy się budżet, trzeba się spieszyć ze składaniem wniosku

  Mój Prąd 3.0. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że kończy się budżet tegorocznej, trzeciej już edycji programu „Mój Prąd”, który wynosi 534 mln zł. Ta kwota alokacji wystarczy na dofinansowanie maksymalnie 178 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, a zostało już złożonych ponad 162 tys. wniosków. Osoby chcące skorzystać z dotacji powinny spieszyć się ze złożeniem dokumentów. Już pod koniec września br. nabór może zostać zamknięty z powodu braku środków.

  Gaz SF6 tysiące razy bardziej szkodliwy niż CO2 wciąż stosowany w przemyśle

  Gaz fluorowy (sześciofluorek siarki, SF6) znajduje się na szczycie listy najbardziej szkodliwych gazów o globalnym potencjale cieplarnianym, z wynikiem 23,5 tys. razy wyższym niż CO2. Siedem lat temu Unia Europejska zakazała jego stosowania w produkcji m.in. butów sportowych czy opon samochodowych. Wciąż jednak jest wykorzystywany na dużą skalę w przemyśle. W efekcie jego stężenie w atmosferze w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosło ponad dwukrotnie (w tym samym czasie ilość CO2 wzrosła o 11%). Komisja Europejska dokonuje obecnie przeglądu rozporządzenia – decyzję o całkowitym zakazie stosowania SF6 odroczyła do września br. Eksperci Eaton ostrzegają, że UE nie osiągnie neutralności klimatycznej bez rozwiązania tego problemu.

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Podatek minimalny w CIT - kto zapłaci i jak będzie liczony?

  Podatek minimalny w CIT. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (przygotowany w ramach Polskiego Ładu), przewiduje m.i. wprowadzenie nowego podatku – podatku minimalnego dla dużych korporacji. Przy czym korporacje na potrzeby podatku minimalnego rząd definiuje podobnym kluczem jak klasę średnią na potrzeby kalkulacji składki zdrowotnej.

  Ulga abolicyjna w PIT - zmiany 2021

  Ulga abolicyjna w PIT - zmiany 2021. Wejście w życie nowych przepisów ograniczających ulgę abolicyjną spowodowało, że od 1 stycznia 2021 r. polscy rezydenci podatkowi osiągający przychody w państwach, z którymi na mocy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia zapłacą wyższy PIT.

  Podwyżka dla policji, straży pożarnej i granicznej 2022

  Podwyżka dla policji, straży pożarnej i granicznej od 1 stycznia 2022. Ile wyniesie?

  Jaka inflacja w 2022 roku?

  Inflacja w 2022 roku. Rada Polityki Pieniężnej podtrzymuje strategię średniookresowego celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń +/- 1 pkt. proc. - wynika z opublikowanych przez NBP "Założeń polityki pieniężnej" na 2022 rok.

  Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

  Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Twórca na etacie a koszty uzyskania przychodów

  Nie ma przeszkód, aby w ramach stosunku pracy lub innego pokrewnego stosować, obok „zwykłych” kosztów pracowniczych, także tzw. koszty autorskie wynoszące 50% przychodu. Zdarza się to szczególnie często w instytucjach kultury. Jednak aby to było możliwe, trzeba spełnić warunki wskazywane zarówno przez fiskusa, jak i orzecznictwo sądowe.

  Podejrzenie nieprawidłowego korzystania ze zwolnienia lekarskiego podstawą do kontroli pracodawcy

  Pracodawca jest zobowiązany przeprowadzać kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich przez ubezpieczonych. Czynności kontrolne podejmuje przede wszystkim w przypadku, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie niewłaściwego korzystania z absencji pracownika.

  Rada gminy jest właściwa do przekazywania petycji innym organom

  Organem uprawnionym do kwalifikacji petycji i przekazania jej organowi właściwemu do rozpatrzenia jest rada gminy. Przysługujących jej w tym zakresie kompetencji nie może scedować na inne podmioty - np. na przewodniczącego rady gminy.

  Whistleblowing – co z ustawą?

  Whistleblowing – co z ustawą? Czego nie wiemy o ustawie wdrażającej dyrektywę o sygnalistach? Czy warto na nią czekać?

  Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW

  Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, rolnicy mogą liczyć na wcześniejsze otrzymanie środków w ramach zaliczek na poczet corocznych dopłat bezpośrednich oraz działań obszarowych PROW - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Cyfrowa odporność firmy - skąd wziąć szczepionkę?

  Cyfrowa odporność firmy - jak ją uzyskać? Skąd wziąć "szczepionkę"? Oto 7 najważniejszych warunków odporności cyfrowej firmy.

  Jak odzyskać pieniądze przelane pomyłkowo na inny rachunek bankowy?

  Pomyłkowy przelew - jak odzyskać pieniądze. Wykonując przelew bankowy należy upewnić się, czy numer rachunku odbiorcy jest właściwy. Rzecznik Finansowy ostrzega, że przelanie środków finansowych na zły numer rachunku, może skutkować całkowitą utratą pieniędzy. Jeśli jednak taki błąd nam się przydarzy, nie załamujmy się. Klienci instytucji finansowych dysponują pewnymi możliwościami prawnymi, by dochodzić zwrotu własnych pieniędzy. O szczegółach informuje Rzecznik Finansowy w przygotowanym poradniku, który powstał na bazie konkretnych spraw zgłaszanych przez klientów do biura Rzecznika Finansowego.

  Wysokość przeciętnego dochodu w gospodarstwach rolnych w 2020 r.

  Przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wyniósł w 2020 r. 3819 zł - wynika z obwieszczenia Prezesa GUS opublikowanego w Monitorze Polskim.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Zmiany dla nauczycieli - godziny karciane

  Godziny karciane wrócą do szkół? Zdaniem nauczycieli dojdzie do tego poprzez zwiększenie czasu pracy. Propozycje zmian przedstawiło MEiN.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Klimat i biznes: oczekiwania po publikacji raportu IPCC

  Zmiany klimatu a biznes. Opublikowany w sierpniu szósty raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) jednoznacznie potwierdza, że ograniczanie emisji CO2, a tym samym postępowania globalnego ocieplenia, absolutnie nie może być odkładane w czasie. Działać trzeba natychmiast. Dokument zawiera analizę badań z zakresu nauk o klimacie i jest podsumowaniem prac osób zajmujących się badaniem zjawiska zmian klimatu. W dobie nagłych i nieprzewidywalnych zjawisk pogodowych oraz innych skutków zmian klimatu, których teraz nie jesteśmy w stanie przewidzieć, sektor biznesu powinien zewrzeć szyki i wspólnie zastanowić się nad tym, jak sprostać negatywnym konsekwencjom aktywności przemysłowej i skutecznie zapobiegać dalszej degradacji środowiska. Stawka, jak wszyscy wiemy, jest wysoka. Ten temat komentuje dr Agata Rudnicka z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS? [Webinarium 29 września]

  29 września 2021 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS?”, podczas którego eksperci Fiabilis Consulting Group kompleksowo przedstawią nowe regulacje dotyczące ubezpieczeń społecznych i rozliczeń z ZUS. W trakcie webinarium omówione zostaną m.in. obecne i nadchodzące regulacje w kwestiach takich jak: nowe istotne terminy rozliczeń dla płatników składek, zasiłek chorobowy, składka wypadkowa czy postępowania kontrolne prowadzone przez ZUS. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.